NATO kindral Leedule: Tean, mis Kaliningradis toimub

 (21)

NATO kindral Leedule: Tean, mis Kaliningradis toimub
AFP/Scanpix

Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni (NATO) sõjalise komitee esimees kindral Knud Bartels ütles kinnitas reedel, et ta teab, mis toimub Leeduga külgnevas Venemaa Kaliningradi oblastis, kuhu Venemaa on viimasel ajal paigaldanud uut kaasaegset relvastust.

Samas osutas Vilniust väisav taanlasest kindral, et NATO riikide, kaasa arvatud Leedu kohustuseks, on üritada kohaneda kõigi naabritega.

“Ei tohi olla mingeid kahtlusi, et NATO aluseks on liitlaste julgeolek, mida sätestab viies paragrahv. Ma tean, mis toimub Kaliningradi oblastis ja ma jätsin muu hulgas meelde selle, mida ütles armeekindral (Nikolai) Makarov viimaste visiitide käigus regiooni,” ütles Bartels BNSile.

“Kavatsen sügisel sõita visiidile Venemaale ning tõstatan selle küsimuse kindlasti kohtumisel Venemaa sõjalise juhtkonnaga,” lisas ta, vastates küsimusele, kas ta peab Kaliningradi oblastis toimuvat sõjaliste võimsuste koondamiseks.

“Teisalt olen kindlalt veendunud, et meil tasub jätkata dialoogi Venemaaga, et paremini üksteist mõista ega karta puudutada keerukaid küsimusi. Ma tahan täiesti selgelt öelda, et sõjaline konflikt või sõjaline vastasseis pole meile mingil juhul kasulik, ning me peame üritama leida variante, mis kaasaksid mõlemad pooled, et me leiaksime lahenduse väljakutsete osas, mille kokku puutume,” märkis Taani kindral.

Seotud lood:

Tema sõnul puudutati neljapäevastel kohtumistel Leedu kõrgeima sõjalise juhtkonnaga niinimetatud kaitseplaanide küsimusi.

Loe veel

“Plaanid ise kuuluvad NATO Euroopa liitlasvägede (SACEUR) ülemjuhataja vastutusalasse. Mina isiklikult ei ole kuigi aktiivselt kaasatud, välja arvatud tõik, et sõjaline komitee, mille eest ma vastutan, teen nende üle järelvalvet. Kaitseplaanid on see, mis nad on – selleks, et me võiksime ootamatute olukordadega hakkama saada. Seepärast korraldame vastavalt ka õppusi,” selgitas ta.

“Ent koos kaitseplaanidega peab olema ka dialoog naabritega ning võime seada sisse maksimaalselt häid suhteid kõigi naabritega, see puudutab loomulikult ka seda alliansi osa – Baltimaid. Seetõttu olen veendunud dialoogi tähtsuses Leedu naabritega,” toonitas Bartels.

Kindral osutas samas Leedu panusele ühise julgeoleku loomisel ning puudutas ka kaitse-eelarve küsimust.

“Kaitse-eelarvest rääkides – Leedu elas üle raske kriisi. Ma tean, et parteid leppisid kokku kaitse-eelarve suurendamises 0,8 protsendilt 2 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP). Ma loodan väga, et nii tuleb, aga Leedu relvajõud saavad ka edaspidi aidata kaasa ühisele julgeolekule,” sõnas Bartels.

107 000€
Jõelähtme vald, Korter
Otse omanikult!
124 900€
Saue vald, Korter
271 000€
Tallinn, Korter
185 000€
Rae vald, Majaosa
275 000€
Tallinn, Korter
56 000€
Viimsi vald, Korter
121 990€
Tallinn, Korter
319 000€
Tallinn, Äripind
72 500€
Tallinn, Korter
134 900€
Tallinn, Korter

467 780€
Tallinn, Korter
427 700€
Tallinn, Korter
37 000€
Rapla, Maja
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare