Liidukantsler Merkel hoiatas üllatavalt selgete sõnadega Ukraina kriisist tekkida võiva tulekahju ning Venemaa kasvava mõju eest, kirjutab Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Viidates Malaysia Airlinesi reisilennuki allatulistamisele Ukrainas ütles Merkel: „Ukraina kriis ei ole kindlasti mitte ainult regionaalne asi. Ei, selle näite varal näeme me, et see puudutab meid kõiki.“ Merkel hoiatas Venemaa mõju kasvu eest. „Jutt ei käi ju mitte ainult Ukrainast. Jutt käib Moldovast, jutt käib Gruusiast, kui see nii edasi läheb (...), peab küsima Serbia kohta, peab Lääne-Balkani riikide kohta küsima.“

Venemaa näeb Ukrainat oma mõjusfäärina ja tallab rahvusvahelist õigust jalge alla, rääkis Merkel Lowy rahvusvahelise poliitika instituudis. „See seab pärast Teise maailmasõja õudusi ja külma sõja lõppu kogu Euroopa rahukorralduse kahtluse alla. Ning selle jätk on Venemaa mõju kasv Ida-Ukraina destabiliseerimiseks.“

Merkel ei soovi Saksa Demokraatliku Vabariigi aegade taaselustumist, kui ilma Moskva nõusolekuta poleks mingi liikumine võimalik olnud. See ei käi Merkeli sõnul kokku lääne väärtustega. Merkel hoiatas Putinit, et Euroopa Liit ei täida käsku, nagu tegi kunagi Saksa DV. Nii oli see 40 aastat ja seda ei taha Merkel enam tagasi.

Putin keeldub Merkeli sõnul mõlemapoolsel austusel põhinevast demokraatlike ja õigusriiklike vahenditega konfliktilahendusest. Ta panustab väidetavale tugevama õigusele ega pea lugu õiguse jõust. Sellest hoolimata ei jäta Euroopa Liit koos Ühendriikidega midagi proovimata, et Venemaaga diplomaatiline lahendus leida, ütles Merkel.

Oma neljasilmavestlusest Putiniga Merkel vaikis, sest see oli tema sõnul konfidentsiaalne, kuid ütles: „Kes oleks võimalikuks pidanud, et 25 aastat pärast müüri langemist ning külma sõja ja maailma kaheks blokiks jaotumise lõppu võib keset Euroopat midagi sellist juhtuda: vanamoodi mõtlemine mõjusfäärides ja rahvusvahelise õiguse jalge alla tallumine.“