Läti leegionäride marss lõppes intsidentideta

 (50)
Läti leegionärid Riias
ITAR-TASS

Riias toimus täna leegionäride päeva tähistav marss, mis kulges rahulikult, kuigi väljas olid ka tülikülvajad ehk venelased-„antifašistid“.

Mitusada inimest marssis Toomkiriku väljakult Vabaduse monumendini, kus neid ootasid nn antifašistid ehk Läti venelased, kes karjusid vene keeles „Hitler on surnud!“, vahendab EPL Online LETA uudist.

Leegionäride päeva tähistajaid ja selle vastaseid lahutasid metallbarjäärid. Kokkupõrgete ennetamiseks olid kohal ka politsenikud.

Leegionäride marsi organiseeris Läti sõjaveteranide organisatsioon Daugavas Vanagi. See oli ainus ühendus, mis sai Riia linnavalitsuselt nõusoleku Läti leegionäre mälestava sündmuse korraldamiseks.

1944. aasta 16. märtsil võitlesid kaks Läti SS-leegioni diviisi Velikaja jõel Nõukogude armee vastu. Daugavas Vanagi tähistab 16. märtsi leegionäride päevana juba 1952. aastast, kuid see ei ole Lätis ametlik riigipüha.

Ligi pooled 1943.-1945. aastal leegionisse värvatud lätlastest hukkusid sõjas. Paljud ellujäänutest põgenesid Läände. Lätisse jäänutest paljud küüditati Siberisse.

Refereeritud artikli originaaltekst EPL Onlines

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare