Kommersant: venemaalased peavad hakkama kasutama FSB heaks kiidetud SIM-kaarte

 (84)
Kommersant: venemaalased peavad hakkama kasutama FSB heaks kiidetud SIM-kaarte
Foto: Rene Suurkaev

Venemaa kommunikatsiooni- ja sideministeerium kavatseb kohustada sideoperaatoreid viima Vene kasutajad üle uutele kodumaal toodetud SIM-kaartidele, teatas ajaleht Kommersant. See nõue tuleneb terrorismivastaste seaduseparanduste paketist, mida tuntakse „Jarovaja seaduse” all.

Ministeeriumi korralduse eelnõus öeldakse, et abonente peab saama identifitseerida Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) heaks kiidetud šifreeringu abil. Praegu ostetakse SIM-kaarte kahelt välismaiselt tootjalt, mis kasutavad neis oma andmekaitsesüsteemi.

Kommersandi allika sõnul ei ole ühelgi sideoperaatoril garantiid, et tootjad ei anna selle kaitsesüsteemi võtmeid välismaa eriteenistustele.

Kommunikatsiooni- ja sideministeeriumi uued nõuded toovad sideoperaatoritele kaasa suured kulud. Ministeeriumi arvutuste järgi võivad need ulatuda 83 miljardi rublani (umbes miljardi euroni).

Kõiki SIM-kaarte ei kavatseta siiski üheaegselt välja vahetada: korralduse nõuded kehtivad vaid uutele. Kokku on Venemaal kasutusel umbes 260 miljonit SIM-kaarti.