Ilves pole rahul ELi välisesindajaga: teie eurooplaste eest ei räägi

 (253)
President Toomas Hendrik Ilves
President Toomas Hendrik IlvesFoto: Karin Kaljuläte

Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves ei ole rahul Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini otsusega väisata kommunistlikku Kuubat, et sellega suhteid soojendada.

Ta jagas Euroopa Liidu välisteenistuse säutsu Mogherini kõnest Kuuba pealinna Havanna ülikoolis, milles bloki välisasjade kõrge esindaja annab teada, et „kuigi mõned üritavad Kuubat isoleerida, tahame meie, eurooplased, vastupidi näidata, et oleme teile (kuubalastele -toim) lähemal kui kunagi varem“.

Ilves märkis selle peale, et „te ei räägi „meie, eurooplaste“ eest, proua „kõrge esindaja“. Te räägite lähtudes oma ideoloogilistest veendumustest (Mogherini kuulus noorena Itaalia kommunistide leeri -toim), millest suurem osa Euroopast loobus juba aastatel 1989-1991“.

„Täiesti häbiväärne avaldus, arvestades seda, kuidas olete hooletusse jätnud Ukraina, inimõiguste rikkumised Kuubal ja Venemaal,“ müristas Eesti endine president.

Ilves säutsus oma kontol juba neljapäeval, jagades teadet Mogherini suhete tugevdamise eesmärgil toimuvast reisist Kuubasse, et „visiit Ukrainasse oleks ehk paremini kooskõlas ELi vahetute ja pakiliste huvidega“.

Ühtlasi jagas ta sel nädalal oma kontol mitut postitust nii hispaania kui inglise keeles, milles avaldatakse rahulolematust Mogherini otsusega kohtuda Kuuba ametnikega, kes on sealsete demokraatlike kodanikeaktivistide mahasurumise taga.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare