HRW on dokumenteerinud valitsuse katseid hirmutada mitmeid organisatsioone ja üksikisikuid, kes on uurinud võõrtööliste ekspluateerimist, olümpiaareenide ja infrastruktuuri ehitamise keskkonna- ja tervisealaseid mõjusid ning sunniviisiliselt kodudest välja tõstetud inimeste ebaõiglasi hüvitisi või selle kohta sõna võtnud. HRW on dokumenteerinud ka seda, kuidas võimud on ahistanud ja esitanud kriminaalsüüdistusi ajakirjanikele ilmseks kättemaksuks nende täiesti seadusliku kajastuse eest.

„Püüd hirmutada aktiviste ja ajakirjanikke vaikima on vale ja määrib ainult veelgi olümpiamängude kuvandit,“ ütles HRW Euroopa ja Kesk-Aasia kaasdirektor Jane Buchanan. „Üks läbirääkimistele mitte kuuluv nõue olümpiamängude võõrustamisel on pressivabaduse võimaldamine ning võimude katsed kriitikud vaigistada on selle põhimõtte selge rikkumine.“

HRW on alates 2008. aastast dokumenteerinud aktivistide, ajakirjanike ja teiste ahistamist seoses nende Sotši olümpiamänge puudutava tegevuse ja kommentaaridega.

„Sotši olümpiamängude ettevalmistusi on varjutanud tõsised inimõiguste rikkumised ja muud probleemid, millest paljud on päevavalgele toodud aktivistide ja ajakirjanike jõupingutuste abil,“ ütles Buchanan. „Kui rahvusvaheline olümpiakomitee on nendele teemadele pühendunud, peaks ta nõudma Vene võimudelt aktivistide, organisatsioonide ja ajakirjanike ahistamise viivitamatut lõpetamist ning väidetavate rikkumiste uurimist.“

HRW on rääkinud toimetajate, ajakirjanike, blogipidajate ja uudisteväljaannete personaliga, keda on ähvardatud ja ahistatud pärast rikkumiste paljastamist või mure väljendamist olümpiamängude või muude probleemide üle Sotšis. Kriminaalsüüdistused on esitatud vähemalt kahele ajakirjanikule ja ühe ajalehe peadirektorile ilmselt kättemaksuks nende töö eest.

Mõned ajakirjanikud rääkisid HRW-le, et kohalikud võimud püüavad kontrollida negatiivset või kriitilist informatsiooni Sotši kohta, avaldades toimetajatele survet, et olümpiamängude ettevalmistusi kajastataks eranditult positiivses valguses. Lisaks sellele langesid mitmed sõltumatud interneti uudisteportaalid ja blogid, mis avaldasid olümpiamängude ettevalmistuste kohta kriitilisi materjale, ülimalt koordineeritud küberrünnakute ohvriks, mille käigus muutsid häkkerid need leheküljed ligipääsmatuks.

„Pressivabadus on olümpiaharta keskne tõekspidamine ning ühedki edukad mängud ei saa aset leida atmosfääris, kus ajakirjanikud kardavad teatada sündmustest, mis pakuvad seaduslikku avalikku huvi,“ ütles Buchanan. „Rahvusvaheline olümpiakomitee peaks nõudma, et Vene võimud garanteeriksid täieliku meediavabaduse igale ajakirjanikule, kes edastab uudiseid Sotšis või sõidab sinna.“