Kui põlissoomlased keeldusid toetamast Portugali päästepaketti sai see mehemürakas kuulsaks üle maailma, kirjutab Guardian. „Põlissoomlaste erakonnal oli kevadel suur mõju kogu Euroopale,“ meenutab Soini rahulolevalt. „Portugali päästmine oli selle tõttu ligi poolteist kuud noateral.“

Selline seisukoht tõi kaasa palju poliitilisi dividende. Aprillis toimunud parlamendivalimistel sai erakond 19,1 protsenti häältest, millega tõusis Soomes suuruselt kolmandaks.

Eurotsooni kriisi viimased sündmused poleks saanud tulla paremal ajal. Soini alustab peagi presidendivalimiste kampaaniat.

„Meil oli eile parlamendis peaministriga tõeliselt äge vaidlus,“ räägib Soini. „Ma ütlesin ja see ärritas peaministrit väga: „Kas te olete kunagi kuulnud Nõukogude Liidust? Nad ütlesid, et see on igavene ja see ei olnud. Nüüd ütlevad nad, et euro ja Euroopa Liit on igavesed, aga ei ole. Kui meil saavad otsa raha ja moraal, saabub ühel päeval häving.“

Soini sõnul võib Soome parlamendihääletuse tulemusena päästeplaanides osalemisest täielikult loobuda.

Soini on Guardiani sõnutsi kaugel kainetest konsensuspoliitikutest, kes ehitasid üles Soome heaoluriigi. Ta on haritud – magistritöö käsitles sobivalt populismi poliitikas. Ta esitleb end tavalise töölisklassi mehena, kelle teravad ja meeldejäävad väljaütlemised leiavad tänuliku kuulaja Soome talupidajate ja tehasetööliste hulgas.

Soini peab end anglofiiliks ja ütleb, et on näinud Millwalli jalgpalliklubi mänge 40 korral. Tema suurim kangelane on Johannes Paulus II, kes oli paavst, kui Soini katoliku usku astus. Soini austab Johannes Paulus II vastuseisu tõttu kommunismile, abortidele, rasestumisvastastele vahenditele ja naispreestritele.

„Katoliiklasena mõistan ma üsna hästi polukorda Iirimaal, Poolas, Itaalias ja isegi Kreeka õigeusu maades. Katoliiklikes maades ei peeta riiki jumala käeks. Valituse ja võimulolijate petmine on tavaline.“