GRAAFIK | Tais päästetud poisse võib tabada koopahaigus

 (45)

Tai koopast päästetud poistel võib esineda ohtlik ja haruldane infektsioon, mida nimetatakse „koopahaiguseks”.

Võimud teatasid täna hommikul pressikonverentsil, et vähemalt kahel neljast esimesena päästetud poisist on kopsuinfektsioonid. Kellelgi ei ole siiski palavikku.

Mis on koopahaigus?

Koopahaigus, mida nimetatakse ka speleonoosiks, on infektsioon, mida tekitab seen nimega Histoplasma capsulatum. Esimest korda kirjeldati seda 1940. aastatel ebatavalise kopsuhaigusena, mis vaevas gruppi mehi, kes peatusid maha jäetud tormikeldris. Seent leidub üle maailma. See kasvab pinnases ning toitub nahkhiirte ja lindude väljaheidetest pärit toitainetest.

Kuidas seda tuvastatakse?

Haiguse tuvastamiseks tuleb võtta proov. Vaja on uriini-, kopsu- või muu koe või vereproovi. Vaja võib olla ka röntgen- või kompuutertomograafuuringut.

Kuidas haigus levib?

Seent ja seega haigust levitab igasugune liikumine maapinnal, näiteks kaevamine või lihtsalt kõndimine. Seeneeosed tõusevad lendu. Inimsilmale on need nähtamatud. Eosed võivad sattuda kopsudesse.

Koopad on seene jaoks ideaalne keskkond.

Kuigi eosed levivad õhu kaudu, ei ole haigus inimeselt inimesele nakkav. Nakatuda võivad ka mõned lemmikloomad.

Millised on sümptomid?

Koopahaiguse avastamine võib olla keeruline ja sõltuda paljudest teguritest, sealhulgas inimese üldisest tervisest ja sellest, kui palju ta seenega kokku puutus. Tervel inimesel ei pruugi üldse sümptomeid olla.

Seotud lood:

Kuigi enamik inimesi ei jää haigeks, võivad need, kes jäävad, näidata gripisümptomeid – palavikku, köha, äärmist väsimust, külmavärinaid, peavalu, liigesevalu ja valu rinnas. Need sümptomid ilmnevad tavaliselt 3-17 päeva pärast seeneeoste sissehingamist.

Nõrgema immuunsüsteemiga inimestel võib olla rängemaid sümptomeid. Väga tõsised infektsioonid põhjustavad surma.

Ravi

Koopahaigus möödub enamikul inimestest ajapikku ise ilma ravimeid võtmata. Tõsisemate sümptomite korral või neil, kelle immuunsüsteem on nõrgem, võib olla vaja seenevastast ravimit. Ravi võib kesta kolmest kuust aastani.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare