FOTOD: Varssavi tänavatel avaldas valitsuse vastu meelt pea veerand miljonit inimest

 (32)

Varssavi tänavatele kogunes laupäeval linnavõimude teatel veerand miljonit inimest, kes avaldasid meelt konservatiivse valitsuse tegevuse vastu, millega see on meeleavaldajate sõnul asunud riiki võõrandama nii Euroopa Liidust kui ka demokraatlikest põhimõtetest.

Opositsioonierakonna Kodanikeplatvorm ja kodanikuühenduse Demokraatia Kaitse Komitee (KOD) protestirongkäigu näol oli tegemist suurima meeleavaldusega Poolas pärast Seaduse ja Õigluse (PiS) erakonna võimuletulekut mullu oktoobris. Ühtlasi oli see ka üks suurimatest meeleavaldustest riigis pärast 1989. aastat, vahendab uudistekanal EuroNews.

PiS on võimuloleku ajal langetanud mitmeid vastuolulisi otsuseid, nende seas asunud suurendama valitsuse kontrolli avalikõigusliku televisiooni ja riigi kõrgeima kohtu üle. Erakond on teatanud juba ka plaanist põhiseadust muuta, kuid selleks on sel vaja 2/3 parlamendiliikmete toetust.

"Oleme siin, et öelda – me ei tolereeri autoritaarset võimu, me ei tolereeri demokraatia kuritarvitamist, me ei tolereeri seaduste kuritarvitamist, me ei tolereeri põhiseaduse kuritarvitamist. Me ei aktsepteeri seda,“ selgitas kodanikuühenduse juht Grzegorz Schetyna.

Samal ajal toimus linnas ka kristlaste, konservatiivide ja rahvuslaste vastudemonstratsioon, millest võttis osa oluliselt vähem inimesi. Linnavõimude teatel võttis sellest osa hinnanguliselt 3000-4000 inimest.

Seal kanti loosungeid kirjadega „Poolal on julgust“ ja „Brüsseli diktaatorluse vastu“.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare