Bashar al-Assadi režiimi vastu võitlev al-Qaida arendab keemiarelvi

 (50)
Bashar al-Assadi režiimi vastu võitlev al-Qaida arendab keemiarelvi
Foto: Stringer Photo, Reuters/Scanpix

Kuu aega tagasi sai maailm kuulda 21. sajandi rängimast keemiarünnakust, mistõttu sai surma hinnanguliselt tuhat nelisada süürialast. Kuigi enamik läänemaailmast on kindel, et rünnaku taga oli president Bashar al-Assadi režiim. Kuigi Ameerika Ühendriikide välisministri John Kerry sõnul on suisa võimatu, et "keemiarelvitu opositsioon" midagi sellist tegi. Ja kuigi mitu lääneriiki varustab mässulisi relvadega, pidi USA justiitsministeerium reedel tunnistama, et al-Qaida tegeleb "üsna tõenäoliselt keemiarelvade valmistamisega". Enne seda sai maailm aga teada, et mässulistest ligi 50 protsenti esindab äärmuslikku islamit, ka terrorirühmitust al-Qaida.

Al-Qaida raku tegevust uuriva justiitsministeeriumi andmetel on neil märkimisväärselt informatsiooni, et al-Shababi* teadus- ja arendusosakonna näol on tegemist al-Qaida keemiarelvatehasega.

FBI asedirektor John Milleri sõnul on al-Qaida roll murettekitav. "Al-qaidal on tõenäoliselt plaan valmistada keemiarelvi sariinist - tegu on murettekitava arenguga," ütles ta telekanali CBS2 hommikuprogrammi This Morning vahendusel.

Ekspertide hinnangul ei saa seega ka välistada, et keemiarünnaku taga võib olla opositsiooni eest võitlev al-Qaida. Briti sõja- ja julgeolekuajakirja analüüsi kohaselt on ligi 50 protsenti al-Assadi vastu sõdivatest jõududest äärmuslike vaadetega, suur hulk neist just al-Qaida harudest.

* Al-Shababi on Somaalia suurim terroriorganisatsioon ja al-Qaida haru

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare