Horvaatia palus pühapäeval oma põhjanaabril Sloveenial vastu võtta 5000 põgenikku päevas, kuid Ljubljana andis mõista, et on võimeline vastu võtma poole vähem inimesi, vahendab AFP.

Sloveenia otsuse tõttu on tuhanded inimesed jäänud kahe riigi piirile riiki sisselaskmist ootama.

Horvaatia esindaja tunnistas usutluses telekanalile BBC, et riik ei suuda kõiki põgenikke majutada.

Võimud kardavad, et meeleheite kasvades võivad põgenikud üritada ka jõuga üle kahe riigi piiri tungida. Möödunud öö oli piiril siiski veel rahulik, kuigi paljudel põgenikel tuli see mööda saata lageda taeva all , oodates vihma ja külma käes luba teekonda Lääne-Euroopasse jätkata.

Laupäeval jõudis Horvaatia kaudu Sloveeniasse enam kui 2700 põgenikku.

Põgeniketulv riiki hakkas järsult suurenema, kui Ungari otsustas sulgeda piiri Horvaatiaga, olles eelnevalt kahe riigi piirile püstitanud okastraataia.

Sloveenia peatas põgeniketulva leevendamiseks reisirongiühenduse Horvaatiaga ja teatas, et on valmis vastu võtma põgenikke vaid juhul ning senikaua kuni Austria oma piire kinni ei kavatse panna.

Kuigi Sloveenia kuulub sarnaselt Horvaatiaga Euroopa Liitu, teatas Ungari pärast piiri sulgemist Horvaatiaga, et riik taastab Schengeni viisaruumis ajutiselt piirikontrolli ka Sloveeniaga.

Ungari sulges nimelt eile südaöösel piiri Horvaatiaga, olles päev varem lõpetanud kahe riigi piirile okastraataia ehitamise, et takistada riiki tulvavat põgenikevoolu. Horvaatia teatas seejärel, et hakkab põgenikke Sloveeniasse suunama.

Ungari välisministri Péter Szijjártó sõnul täidab riik piiri sulgemisega oma rahvusvahelisi kohustusi. „Riiklik julgeolekunõukogu otsustas, et alates laupäevast peaks riik suutma täita Schengeni-alaseid kohustusi Ungari-Horvaatia piiril. Teisisõnu sulgesime keskööst nn rohelise piiri,“ selgitas Szijjártó.

Ungari valitsuse pressiesindaja Zoltan Kovacsi sõnul on piir suletud vaid (majandusmigrantidele). Szijjártó sõnul ei jäta riik põgenikke ilma võimalusest taotleda varjupaika. Sellegipoolest saab seda edaspidi teha kahel „transiitalal“. „Ebaseaduslikel piiriületajatel tuleb aga kanda kriminaalvastutus,“ hoiatas välisminister.

Ungari on üks peamisi transiitriike põgenikele, kes soovivad edasi liikuda Austriasse, Saksamaale ja Põhja-Euroopasse. Tänavu on riiki sisenenud juba enam kui 380 000 põgenikku.