Avastati 1936. aasta Natsi-Saksamaa 3D-filmid

 (61)
Avastati 1936. aasta Natsi-Saksamaa 3D-filmid
AP/Scanpix

Austraalia filmirežissöör Philippe Mora, kes valmistab ette pikka dokumentaalfilmi selle kohta, kuidas natsid kasutasid filmikunsti reaalsusega manipuleerimiseks, avastas Berliini liiduarhiivist kaks 1936. aastast pärit 30-minutilist mustvalget propagandafilmi, mis on ülesvõetud 3D formaadis.

Mora on varemgi uusi horisonte avanud, näiteks oma esimese filmiga „Swastika” 1973. aastal, kus näidati varem avaldamata värvilisi kaadreid Adolf Hitleri „kodufilmidest”, mis on üles võetud 16-millimeetrise kaameraga Eva Brauni poolt Berghofi residentsis Obersalzbergis Baieri Alpides, teatab Variety.

Nüüd on Mora avastanud, et natsid olid Hollywoodist aastakümneid ees esimest korda 1950. aastatel populariseeritud ja nüüd rahvusvahelist renessanssi läbi elava meediumi arendamisel.

„Filmid on üles võetud 35-millimeetrisele filmile, ilmselt prisma abil kahe objektiivi ees,” ütles Mora. „Need tegi sõltumatu stuudio Goebbelsi propagandaministeeriumi tellimusel ja nende kohta öeldi Raum Film – ruumifilm, mistõttu polegi keegi võibolla senini aru saanud, et need olid 3D.”

Üks film on karnevali ajal üles võetud muusikaline pala „Nii tõeline, et sa võid seda puudutada”, millel on lähikaadrid särisevast praevorstist. Teine film on „Kuus tüdrukud alustavad nädalalõppu”, kus esinevad tõenäoliselt filmistuudio UFA tähehakatised.

„Filmide kvaliteet on fantastiline. Natside kinnisidee oli kõige salvestamine ja iga pilt oli kontrollitud – see oli kõik osa sellest, kuidas nad saavutasid kontrolli riigi ja rahva üle,” ütles Mora.

Mora kavatseb filmid oma dokumentaali 3D osas avaldada. Ta usub, et suudab leida veel natside üles võetud 3D filme.