Harju maakohtu 19. juuni istungil mõistsid kohtunikud õigeks Villu Reiljani (59) korduvas altkäemaksu võtmises, Ester Tuiksoo (47) altkäemaksu võtmises, Toomas Annuse (51) korduvas altkäemaksu andmises, Kalev Kanguri (43) suures ulatuses korduvas altkäemaksu võtmises, Einar Vettuse (48) altkäemaksu andmises, Tullio Libliku (47) korduvas altkäemaksu andmises ja Tarmo Pedjasaare (44) altkäemaksu andmises ja altkäemaksu võtmisele kaasaaitamises ning juriidilised isikud AS Järvevana ja AS E.L.L. Kinnisvara altkäemaksu andmises.

Kohus mõistis kohtuotsuse jõustumisel riigieelarvest välja süüdistatavate õigusabikulud kokku 1 280 603,36 eurot.

Riigiprokuratuur esitas juuli alguses apellatsiooni Harju maakohtu niinimetatud maadevahetuse kriminaalasja otsusele. Tallinna ringkonnakohtule esitatud 80-leheküljelises apellatsioonis toodi välja otsusega mittenõustumise põhjendused ja viited vastavatele tõenditele.

Apellatsioonis mainiti, et jälitustõendite kogumisel ei ole prokuratuur ega uurimisasutus seadust rikkunud.

Prokuratuur ei nõustunud ka kohtu seisukohaga, et ametiisikud ei ole saanud ametialaste otsuste eest hüvesid, mõistes nende all näiteks korterite tasuta kasutamist, varjatud osalusi äriühingutes ja kinnistute käsutusõigust.

Riigiprokuratuur on apellatsioonis jätkuvalt seisukohal, et süüdistuses näidatud maadevahetused on olnud ebaseaduslikud.

Süüdistus

Riigiprokuratuuri esitatud süüdistuse kohaselt seisid Villu Reiljan ja Kalev Kangur selle eest, et Toomas Annuse ja AS-i Merko Ehitus ning Tullio Libliku, Einar Vettuse ja Tarmo Pedjasaarega seotud loodusobjekti sisaldava kinnisasja vahetusmenetlused toimuksid takistusteta ning majandus likud riskid oleksid võimalikult väikesed. Ühtlasi andsid Villu Reiljan ja Kalev Kangur nimetatud isikutele enne looduskaitseliste piirangutega kinnisasjade omandamist informatsiooni selle kohta, kas ja milliste kinnistute vastu saab neid vahetusmenetluse käigus vahetada.

Süüdistuse järgi nõustusid Kalev Kangur, Villu Reiljan ja Ester Tuiksoo oma ametialaste ebaseaduslike tegude eest vastu võtma vara ja muid soodustusi. Kalev Kangur võttis Maa-ameti peadirektorina altkäemaksu Tarmo Pedjasaarelt, Einar Vettuselt, Tullio Liblikult ja Toomas Annuselt. Villu Reiljan võttis keskkonnaministrina altkäemaksu Toomas Annuselt ja Tullio Liblikult. Ester Tuiksoo võttis altkäemaksu Toomas Annuselt.

Kalev Kangur sai Toomas Annusele, Tarmo Pedjasaarele, Einar Vettusele ja Tullio Liblikule kuuluvate ettevõtete kaudu varjatult osaleda looduskaitseliste piirangutega kinnisasjade omandamises, vahetamises ja edasimüümises. Tema soovitusi ja juhiseid arvesse võttes teenisid erinevad ettevõtted talle rahalist kasu kokku ligikaudu 20 miljoni krooni suuruses summas. Ühtlasi tasus Toomas Annus Kalev Kanguri kasutuses oleva korteri sisekujunduse ja sisustuse eest.

Villu Reiljan küsis süüdistuse kohaselt Toomas Annuselt Lea Kiiviti jaoks AS-i Merko Ehitus poolt ehitatud ja müüdavat korterit. Toomas Annus nõustus, et Lea Kiiviti tasuta kasutusse antakse aadressil Tallinn, Rävala pst 19 asuv korter. Samuti nõustus Villu Reiljan Toomas Annuse poolt talle varalise soodustuse lubamisega, mille kohaselt võib ta tulevikus kindlaksmääramata ajal omandada osaluse juriidilises isikus Toomas Annusega seotud äriühingus, Toomas Annuse varaliste vahendite arvel.

Süüdistuse järgi nõustus Ester Tuiksoo põllu majandus ministrina talle vara lubamisega ning võttis vastu vara Toomas Annuselt selle eest, et ta tegi põllumajandusministeeriumile rendipindadeks uue hoone leidmise konkursil põhjendamatuid eelistusi AS-ile Merko Ehitus ja AS-ile E.L.L. Kinnisvara. Vastutasuna andis Toomas Annus Ester Tuiksoole määramata ajaks kasutamiseks AS-i Merko Ehitus poolt ehitatud korteri Tallinnas Rävala pst 19.

Kohtuasi lahendati üldmenetluses.