REKONSTRUKTSIOON | Vaata, kuidas juhtus viie vigastatuga avarii, mille põhjustas nutiseadet silmitsenud juht

 (53)

Eile enne kella 15 juhtus Põlvamaal Ahja alevikus avarii, milles sai viga viis inimest. Avarii põhjuseks oli see, et üks autojuht jälgis nutiseadet.

Kell 14.40 sai häirekeskus teate avariist Tartu-Räpina-Värska tee 33. kilomeetril. Esialgsetel andmetel kaldus Tartust Räpina suunas sõitnud Volkswagenit juhtinud mees autoga vastassuunda, kus põrkas kokku vastu tulnud Toyotaga, vahendas politsei eile.

Toyota taga sõitnud Ford Mondeot juhtinud mehel ei olnud enam piisavalt aega ohutuks pidurdamiseks. Ta püüdis avariisse sattunud sõidukitega kokkupõrget vältida ning keeras oma auto teelt välja paremale kraavi, kuid nii õnnetult, et sõitis vastu puud.

Fordis olnud kahest inimesest keegi õnnekombel viga ei saanud, meedikud vaatasid nende tervisliku seisundi kohapeal üle. Kiirabi viis Volkswagenis olnud kaks inimest haiglasse. Toyotas sõitnud neljast inimesest kolm viidi samuti haiglasse täiendavatele uuringutele.

Õnnetuse üksikasjad selgitatab välja menetlus, kuid esmastele andmetele tuginedes on alust arvata, et Volkswageni juhi kogu tähelepanu ei olnud sõiduteel ja võis püüda nutiseadmest uurida, kui pikk maa on jäänud sihtkohani.

Uuringutega on tõestatud, et kõrvaltegevuse ajal on autojuhi silmad sõiduteelt eemal vähemasti viie sekundi jagu või isegi kordades rohkem. Kui juht liigub 90 km/h, läbib tema auto ainuüksi viie sekundiga ligi 125 meetrit. Sel pikal lõigul piisab ka pisemast vääratusest, et vastassuunda kaldununa põhjustada avarii, mis rikub ära mitme või enamategi elu.