Kui kohtunik Margot Mikler uuris tänasel istungil Nikolajevilt, et miks viimane eile istungile ei ilmunud, vastas mees, et ta tuli kohale, aga talt küsiti dokumenti ja kuna tal seda kaasas polnud, siis teda uksest sisse ei lastud.

"Aga miks te siis ei öelnud, et olete süüdistatav?," päris kohtunik. Nikolajev väitis, et oli seda öelnud, aga ta oli ikkagi ukselt tagasi saadetud.

Nikolajevi jutule heidab aga varju tõik, et kui mees istungile ei ilmunud, siis kohaldati tema suhtes sundtoomist. Mees saadi umbes natuke enne kella 13 päeval kätte ja vormistatud dokumendi järgi mõõdeti tal siis joove 0,12 mg/l kohta.

Kui kohtunik päris, et kas Nikolajev teab, et purjus peaga ka ei tohi kohtusse tulla, ütles Nikolajev, et ta teab ja ta tol päeval võttis alkoholi pärast seda, kui arvas, et teda kohtusse ei lasta.

Kohtunik andis Nikolajevile hoiatuse, et kui ta peaks veelkord istungile ilmumata jätma või tulema joobes peaga, siis rakendatakse tema vastu karistusmeetmeid.

Kohtuistung jätkus prokuratuuri tõendite avamisega. Esialgu tulid avalikustamisele erinevad kõned juba alates 2012. aasta novembrist, kus kamba nn eliitliikmed jagasid teistele erinevaid käsklusi.

Prokurör Vahur Verte sõnul näitavad need lühikesed kõned ilmekalt jõugus valitsevat hierarhiat ning jõujooni. Näiteks andis brigadir Sergei Džavakjan korralduse Vitali Kaerale, et see omaorda ütleks "kiilakale" ehk Sergei Niinemetsale teatud korraldusi edasi.

Trükimusta mittekannatavaid sõnu paksult täis olevad telefonikõned tehti peamiselt ajal, kui jõuk tegeles Lätis ja Leedus aktiivselt käibemaksupettustega.

Süüdistuse sisu

Tänavu 22. jaanuaril esitas riigiprokuratuur süüdistuse 18 inimesele, kellest enamikule pannakse süüks 50-aastase Haron Dikajevi juhitud kuritegelikku ühendusse kuulumist.

Mõistmaks paremini jõugu toimimist, lisame siia graafiku ühenduse väidetavast hierarhiast:

50-aastast Haroni süüdistatakse aastaid tegutsenud kuritegeliku ühenduse juhtimises, kuhu kuulus lisaks temale 12 meest, neist enamikku on varem korduvalt kriminaalkorras karistatud, teatas riigiprokuratuur. Viit inimest süüdistatakse kuritegeliku ühenduse tegevusele kaasaaitamises.

Süüdistuse järgi rahastas kuritegelik ühendus enda tegevust erinevate majandus- ja varavastaste kuritegude toimepanemisega. Muuhulgas pandi toime käibemaksupettusi, millega tekitati Läti ja Leedu Vabariigile sadade tuhandete eurode ulatuses kahju. Eeluurimisel kogutud andmete järgi finantseeriti ühendust samuti Eestis toimepandud kelmustega, millesse kaasati inimesi, kes soostusid tasu eest vormistama oma nimele järelmaksu- ja laenulepinguid. Selle tulemusena sai ühendus enda omandusse tehnikat ja sularaha.

Süüdistatavatele heidetakse ette ka kehalist väärkohtlemist, omavolilist sissetungi, omastamist, dokumendi võltsimist ja selle kasutamist, tulirelva helisummuti ebaseaduslikku käitlemist, suures koguses narkootikumide käitlemist ning liikluskuritegusid. Viit inimest, kes kuritegelikku ühendusse ei kuulunud, süüdistatakse selles, et nad aitasid oma tegevusega ühenduse liikmetel erinevaid kuritegusid toime panna.

Keskkriminaalpolitsei organiseeritud kuritegude büroo pidas ühenduse liikmetest enamiku kinni mullu aprillis ja juunis. 50-aastane Haron peeti kinni mullu juuni lõpus ning Harju Maakohus võttis ta 1. juulil vahi alla. Lisaks Haronile viibivad käesoleva kriminaalasja raames täna vahi all veel neli süüdistatavat.

Lisaks Haronile süüdistatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises Sergei Džavakjan (44), Tanel Mandelkorn (34), Grigori Babatõi (37), Vitali Kaer (30), Sergei Niinemets (41), Eduard Oleinik (49), Jevgeni Podolinski (37), Sergei Primak (41), Robert Raag (41), Dmitri Sidorenko (45) ja Arturi Simonov (26).

Eelmistele lisaks astusid kohtu ette kelmuses süüdistatuna Aleksandr Varlamov, Aleksandr Dmitruk, Aleksandr Nikolajev ja Valeri Dementjev ning omavolilises sissetungimises süüdistatuna Irina Sõssujeva ja suures ulatuses maksude tasumisest hoidumisele kaasaaitamises süüdistatav Andrei Jermolajev.

Samuti on kiirlaenu-, järelmaksu-ja telekommunikatsioonifirmad esitanud portsu tsiviilhagisid kamba liikmete vastu.

Kriminaalmenetlust alustati 2012. aasta lõpus, seda viis läbi keskkriminaalpolitsei ning juhtis riigiprokuratuur.

Kohtus süüdimõistmisel karistatakse kuritegeliku ühenduse loomise ja juhtimise eest viie- kuni viieteistaastase vangistusega, sinna kuulumise eest kolme- kuni kaheteistaastase vangistusega.