Esimene eelistung peeti tänavu 2. märtsil ning siis edastas advokaatide armee kohtule niipalju taotlusi, et nendele vastamiseks tuli ka teine eelistung välja kuulutada. Täna annabki kohus taotlustele vastused.

Süüdistatavaid eelistungile kohale ei ole kutsutud, sest peamiselt arutatakse korralduslikke küsimusi kaitsjate ja prokuröriga.

Riigiprokuratuur saatis aasta alguses kohtusse mahuka kriminaalasja, milles süüdistatakse kolme meest kuritegeliku ühenduse juhtimises ja 18 meest ning ühte naist kuritegelikku ühendusse kuulumises.

Süüdistuse kohaselt juhtis Assar Paulus alates 2006. aasta algusest püsiva ülesannete jaotusega kuritegelikku ühendust, mille tegevus oli suunatud varalise kasu saamise eesmärgil nii narkokuritegude ja väljapressimiste kui ka majandusalaste ning isikuvastaste kuritegude toimepanemisele.

Süüdistuse kohaselt andis Assar vastavalt väljakujunenud käsuliinile kuritegeliku ühenduse liikmetele erinevaid korraldusi, ülesandeid ja käitumisjuhiseid kuritegude organiseerimise, toimepanemise ja selle tulemusena saadud varalise kasu jaotamise kohta.

Kuritegelikus ühenduses kehtis mitmetasandiline juhtimine ja kuritegeliku ühenduse allstruktuurid jagunesid vastavalt territoriaalsele jaotusele. Süüdistuse kohaselt kasutas Assar oma tegevuse näiliselt legaalsena hoidmiseks ka ettevõtteid.

Riigiprokurör Kati Reitsaku sõnul oli süüdistuse kohaselt tegemist väga laiaulatusliku ja püsiva kuritegeliku ühendusega.

"Selle näiteks on kasvõi asjaolu, et kuritegeliku ühenduse liikmed pidid tegema sissemakseid ühistesse vahenditesse, millest kasutati raha omakorda kuritegeliku ühenduse probleemide lahendamiseks ja kinnipidamisasutusse sattunud ühenduse liikmete rahaliseks toetamiseks ning nende õigusabikulude katteks," selgitas prokurör. "Sellise tegevuse eesmärgiks oli hoida ühenduse heaolu nimel kuritegusid toimepannud inimesi ühendusele lojaalsena, mis omakorda kindlustas ühenduse püsivuse."

Ühe näitena süüdistuses sisalduvatest kuriteoepisoodidest võib tuua selle, et Andres (53) ja Rainar (47) peavad kohtu ette astuma seoses inimkaubanduse süüdistusega.

Eeluurimise käigus kogutud andmete põhjal heidetakse neile ette, et nad sundisid aastaid töötama enda kasuks meessoost kannatanut, keda pidevalt mõnitati, alavääristati ning peksti. Karistusseadustik näeb sellises kuriteos süüdimõistmise eest karistusena ette kolme- kuni viieteistaastase vangistuse.

Assarit, Andrest ja Peepu (51) süüdistatakse kuritegeliku ühenduse juhtimises, mille eest näeb karistusseadustik ette viie- kuni viieteistaastase vangistuse.

Taagot (25), Jaanust (37), Germanit (42), Atsi (38), Rünnot (48), Virgot (41), Sivartit (39), Erikut (43), Gennadit (44), Rainarit, Alot (38), Airet (32), Aivot (49), Kaimot (42), Hannot (40), Matit (56), Erkit (42), Romani (41) ja Peetrit (49) süüdistatakse kuritegelikku ühendusse kuulumises, mille eest näeb karistusseadustik ette kolme- kuni kaheteistaastase vangistuse.

Kuritegelikku ühendusse kuulumise süüdistuse on saanud ka OÜ Capital Inkasso ja OÜ Barbarossa Invest.

Lisaks süüdistatakse Assarit, Peepu, Taagot, Jaanust, Atsi ja Rünnot ka väljapressimises, mille eest näeb karistusseadustik ette nelja- kuni kaheteistaastase vangistuse.

Andres, Aivo, Kaimo ja Hanno on saanud veel ka rahapesu süüdistuse, mille eest näeb karistusseadustik ette kahe- kuni kümneaastase vangistuse.

Germanit ja Gennadit süüdistatakse tulirelva ja selle olulise osa ebaseaduslikus käitlemises, mille eest on võimalik mõista kuni kolmeaastane vangistus.

Assarit, Hannot, Ragnarit ja Andrest süüdistatakse ka dokumendi võltsimises ning Assarit, Andrest ja Hannot ka selle kasutamises.

Erkit ja Romani süüdistatakse valeütluse andmises.

Suures ulatuses maksude maksmisest kõrvalehoidumise süüdistusega astuvad kohtu ette Peeter, Renita (38) ja Katrin (40). Sellele kaasaaitamise süüdistuse sai Ahti (33).