Võrdõigusvolinikule esitati möödunud aastal 65 protsenti rohkem kaebusi kui eelneval aastal

 (17)

Mari-Liis Sepper
Mari-Liis SepperFoto: Tanel Meos

Võrdõigusvolinikule esitati 2014. aastal ebavõrdse kohtlemise kohta 192 kaebust. Võrreldes eelmise aastaga, mil voliniku poole pöörduti diskrimineerimiskahtlusega 116 korral, kasvas volinikule esitatud kaebuste arv 65 protsenti.

Teiste seas kerkivad esile väikelapse vanemate, eelkõige lapsehoolduspuhkuselt naasjate ning rasedate diskrimineerimisega seotud kaebused, teatas võrdõigusvoliniku kantselei meedianõunik Nele Meikar.

Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepperi sõnul on 2014. aastal terava probleemina esile tõusnud rasedate ja lapsehoolduspuhkuselt naasjate diskrimineerimine tööandja poolt. „Hea on see, et paljud naised on aru saanud, et tööandja ei või rasedust või lapsekasvatamist põhjuseks tuues lihtsalt töösuhet lõpetada. Teadlikkus oma õigustest on märkimisväärselt kasvanud ja see on kindlasti positiivne,“ ütles Sepper.

Võrdõigusvolinik lisas, et alati ei ole kantseleisse pöörduja sooviks ametliku menetluse alustamine tööandja suhtes ja hüvitise nõudmine, kuid inimesed tahavad neile osaks saanud ebaõiglusest teada anda.

„Need aga, kes on võtnud ette selle pika ja teinekord emotsionaalselt väsitava tee oma õiguste kaitsmiseks, on väärt tunnustust. Tänu neile on lootust, et seadust rikkunud tööandjad muudavad oma käitumist ja austavad edaspidi rasedate ja lapsevanemate õigusi,“ märkis Sepper.

Loe veel

2014. aastal aitas voliniku kantselei mitmetel avaldajatel pöörduda edukalt töövaidluskomisjoni ning tänaseks on diskrimineerimise läbi kannatanud saanud oma tööandjatelt hüvitisi kokku ligi 71 000 eurot.

„Tööandjate poolt ei ole selline õiguste rikkumine aktsepteeritav ja see ei jää tagajärjeta,“ ütles võrdõigusvolinik. “Sel aastal püüame teavitusega jõuda rohkem ka tööandjateni, et nad teaksid paremini oma kohustusi, kuid oskaksid ühtlasi näha kasu, mida annab töötajatesse panustamine. Lapsevanemate tõrjumise asemel tasub mõelda sellele, kuidas aidata töötajatel tööd ja pereelu ühitada,“ lisas Sepper.

2014. aastal pöördus voliniku kantseleisse 192 inimest, kes kahtlustasid, et neid on ebavõrdselt koheldud nende soo, perekondlike kohustuste, vanuse, puude, rahvuse, nahavärvuse, seksuaalse sättumuse või veendumuste tõttu. Võrreldes eelmise aastaga kasvas volinikule esitatud kaebuste arv 65 protsenti. 

Voliniku kantselei poole pöördujate seas on nii mehi kui naisi läbi aastate olnud peaaegu võrdselt, kuid 2014. aastal on tõusnud naissoost pöördujate arv. Üle poolte juhtumite korral puudutas kaebus töövaldkonda, sellele järgnes kaupade ja teenuste kättesaadavus.

152 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
157 000€
Rae vald, Korter
229 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
107 000€
Jõelähtme vald, Korter
Otse omanikult!
120 000€
Tallinn, Korter
166 000€
Tallinn, Suvila
102 900€
Tallinn, Korter
179 900€
Tallinn, Korter
149 000€
Tallinn, Korter
155 000€
Tallinn, Korter

73 990€
Tallinn, Korter
98 990€
Tallinn, Korter
133 990€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare