TNS EMOR viis augustis ja septembris läbi uuringu käsimüügiravimite kättesaadavusest väiksemates asulates. Küsitletutest enim on kõige suuremaks takistuseks käsimüügiravimite kättesaadavusele  nimetanud nende hinda, mida on  esile toonud peaaegu pooled vastanutest, teatas konkurentsiameti esindaja.

Suhtumine käsimüügiravimite müüki väljaspool apteeki vastavat müügiluba omavates müügikohtades on pigem positiivne. Hoiak on positiivsem Lõuna- Eestis, kus apteek on keskmiselt kaugemal.

Konkurentsiamet on esitanud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile konkurentsiolukorra parandamise ettepaneku käsimüügiravimite turustamisel lõpptarbijatele. Ettepaneku eesmärk on vaba konkurentsi tagamine, mis tähendab tarbijale käsimüügiravimite madalamat hinda ja paremat kättesaadavust.

„Täna on meil olukord, kus sisuliselt kuulub kahele ettevõtjale 80-90 protsenti kogu ravimite turustamisest. Hinnavõrdlus teiste riikidega näitab, et levinumad käsimüügiravimid on oluliselt soodsamad näiteks Ühendkuningriigis, kus nende müük väljaspool apteeki on lubatud. Lisaks on ka praegu võimalik  apteegist käsimüügiravimeid osta ilma igasuguse apteekripoolse nõustamiseta,“ selgitas konkurentsiameti peadirektor Märt Ots.

Konkurentsiameti hinnangul alaneks muudatuse tulemusena käsimüügiravimite hinnatase, paraneks kättesaadavus ning väheneks kõrgest turukontsentratsioonist tingitud „pudelikaela efekt“.