Vabaerakondlane Ain Lutsepp: iseolemise säilimiseks peame kokku leppima, kas kulutame riigikaitsele 2 või rohkem protsenti SKT-st

 (130)
Presidendi vastuvõtt Jõhvis
Presidendi vastuvõtt JõhvisFoto: Rauno Volmar

Riigikogu riigikaitsekomisjoni ja Vabaerakonna parlamendi fraktsiooni liige Ain Lutsepp ütleb, et kaitsevägi vajab väga õhutõrjevõimekust ja sellega kaasnevaid õhutõrjeradareid. "Kaitseväe arengukavasse on õhutõrje võimekus sisse kirjutatud. Eesti riik on valmis neid soetama, ent selge on, et see ei juhtu üleöö. Need süsteemid on väga kallid ja väga spetsiifilised. Peame Eestis kokku leppima, kas kulutame riigikaitsele 2 protsenti SKT-st või oleme valmis oma riigi ja iseolemise säilitamise nimel riigikaitse peale ka rohkem raha kulutama. See on põhimõtteline küsimus, milles ei saa järeleandmisi teha," on riigikaitsekomisjoni liige veendunud.

Lutsepp rõhutab, et Eesti kaitsevägi peab teadma, kas ja mis meie õhuruumis ringi lendab. "Vastasel korral võib juhtuda, et mõni Eesti jaoks oluline objekt on ammugi üle piiri lennanud rakettidega maatasa tehtud, aga meie saame sellest alles siis teada, kui järel on ainult varemed. Lennukeid me näeme ka olemasolevate radarite abil, aga näiteks erinevate droonide avastamisvõimekus on meil samuti praegu nõrgavõitu. Arvestades seda, kuidas neid kasutatakse üleilmsetes sõjapiirkondades, siis on ülimalt tähtis, et lennukitest ja kopteritest väikesemate lendavate objektide märkamine on ka Eesti kaitseväe jaoks elulise tähtsusega," räägib Lutsepp.

Lutsepp loodab, et kaitsevägi teeb detailselt selgeks, miks Hispaania hävitaja lahingraketi välja lasi. "On väga oluline, et juhtunu selgitamise järel tehtaks toimunust ka ühesed järeldused. Midagi taolist ei tohi rahuajal Eesti õhuruumis enam kunagi juhtuda. Ma ei saa nõuda ega soovida, et kogu juhtunu peaks avalikustama, sest kindlasti võib uurimise käigus ilmneda nüansse, mis jäävad alatiseks saladuseks, aga oluline on, et midagi taolist ei korduks," sõnas Lutsepp.

Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!