“Mul on olemas dokumendid ja arved, mis ütlevad, et see kivi on meie ostetud,” ütles peaministrile saadetud pöördumise autor, vabadusvõitleja Ants Teder Eesti Päevalehele. “Me pole blufi peal väljas. Usun, et saame selle samba tagasi küll.”

Teder peab oluliseks langenud sõjameeste mälestuse hoidmist, valitsus on sellest tema hinnangul mööda vaadanud.

“Samba mahavõtmine oli valitsuse poolt suur apsakas. Ise räägivad nad küll natsismist, küll fašismist, kuigi nendega pole seal midagi pistmist,” sõnas ta. “Sõjamehe jaoks on see mälestusmärk ikkagi langenud kaasvõitlejate mälestuseks.”

Samba tagasisaamise korral kavatsevad vabadusvõitlejad selle uuesti püstitada — kui riigimaale ei või, siis pannakse monument püsti eramaale.

“Kui sammas käes on, hakkame täpsemalt vaatama, kuhu ta panna,” märkis Teder. “Lihulast on meile kaks meest juba pakkunud oma eramaad, Rakvere linnapea on pakkunud võimalust panna see Rakveres üles.”

Eesti vabadusvõitlejate liit pöördumisega ei ühinenud. “Vabadusvõitlejate liit pole samba omanik ja me pole otsustanud, et see tuleks tagasi võtta,” lausus liidu juhatuse liige, Res Publicasse kuuluv Kuno Raude. “Sisuliselt pole meil selle tagastamise vastu midagi, see on omanike asi, mida nad sambaga teevad.”

II maailmasõjas hukkunutele püstitatud mälestusmärk on praegu siseministeeriumi käes, samba tulevik on ebaselge.