Pöördumise täistekst:

Austatud erakonnad ja valimisliidud,

Taas on kätte jõudnud aeg, mil Eesti kodanikud annavad hinnangu eelmisetel valimistel valituks osutunute tegevusele. On igati arusaadav, et enne valimisi on teil kõigil väga ahvatlevaid lubadusi, kuid kas ja kuidas neid ellu viiakse, on iseküsimus.

Eesti Vabariik on Euroopa Liidu liikmena olnud mitmes valdkonnas edukas, kuid samas on äärmiselt murettekitav meie nende laste perede olukord, kus ka kõige hoolivamad vanemad elavad vaesuse piiril või lausvaesuses. Ükski täiskasvanu ei tohi jääda ükskõikseks, kui laps kannatab tühja kõhtu, elab sunnitud vaesuses või on vägivalla ohver.

Kas teie, kui valitud rahvaesindajate otsused ja tegemised on olnud piisavad, et tagada kõigile Eesti lastele õnnelik lapsepõlv ja võrdsed võimalused arenguks?

Miks me ikka ja jälle peame nägema lapsi, kelle peredel ei ole võimalik kindlustada neile kasvõi kord päevas korralik kõhutäis?

Kas tõepoolest on kasutatud kõik riigi käsutuses olevad võimalused, et neid lapsi ja nende peresid toetada?

Lihtkodanikena emotsionaalselt arutades võiks ju võtta Kreeka kombel laenu või kasvõi ajutiselt vähendada meie kaitsekulutusi. Ei NATO, ÜRO ega ka Euroopa Liit ei mõistaks meid selle eest hukka, et me eelistasime oma lapsi... Valikute tegemise usaldavad ju valijad oma mandaadiga teile, head erakonnad ja valimisliidud. Leidke võimalused ja võtke vastutus!

UNICEF on välja töötanud vaesuse hindamise kriteeriumi 14 komponenti, mis hõlmavad leibkonna võimalust lubada endale ( s.h. lapsed 1-16.aastased):

1) kolm söögikorda päevas;

2) vähemalt üks liha, kana või kala (või taimetoitlastele sobivat alternatiivi) sisaldav söögikord päevas;

3) värsked puu- ja köögiviljad iga päev

4) eakohased ja laste teadmistele vastavad raamatud kodus (v.a õpikud);

5) vabas õhus kasutatavad hobivahended (jalgratas, rulluisud vms);

6) korrapärased harrastused (ujumine, muusikariista mängimine, osalemine noorteorganisatsioonides vms);

7) siseruumides kasutatavad mänguasjad (vähemalt üks lapse kohta, sh õpetlikud mänguasjad väikelastele, klotsid, lauamängud, arvutimängud vms);

8) raha tasulistel kooliekskursioonidel ja -üritustel osalemiseks;

9) vaikne, piisavalt suur ja piisava valgustusega koht õppimiseks või koduste ülesannete tegemiseks;

10) internetiühendus;

11) uued riideesemed (s.t kõik ei oleks ostetud/saadud kasutatult);

12) kaks paari sobiva suurusega jalatseid (sh üks paar, mis sobib igasuguste ilmastikutingimuste korral);

13) võimalus aeg-ajalt sõpru külla mängima ja sööma kutsuda;

14) võimalus tähistada pidulikke sündmusi (sünnipäevad, nimepäevad, usuga seotud sündmused jms).

Tavainimesele tundub , et need 14 on iseenesest mõistetav miinimum, kuid kahjuks aga väga paljudel Eesti peredel ei ole võimalik tagada neid 14 komponenti.

Kutsume teid, head poliitikud, kes te olete pühendunud Eesti Vabariigi ja tema kodanike teenimisele, andma oma parima ja leidma sobivad lahendused, et ükski meie laps ei kannataks tühja kõhtu, ei elaks sunnitud vaesuses või ei oleks vägivalla ohver!

ÜRO Lastefond UNICEF Eesti Rahvuskomitee püüab anda oma võimalustes parima, et aidata kaasa sellele, et meie lastel oleks Eestis hea elada!

Elle Kull, UNICEF Eesti Rahvuskomitee president
Toomas Palu, UNICEF Eesti Rahvuskomitee tegevjuht