Põllumajandusministeeriumi pressiesindaja Karina Loi sõnul telliti joped Tartu rõivatootjalt Ilves Extralt ning ühe jope hind on 2263 krooni.

“Tegemist on reklaamkingitustega, mida kingitakse eelkõige maaeluga seotud esindusorganisatsioonide esindajatele (teiste seas kingitakse joped ka põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogu liikmetele) ning osaliselt ka põllumajandusministeeriumi vastavate toetusmeetmete väljatöötamise ja rakendamisega seotud ametnikele,” selgitab Loi.

Tema sõnul said joped veel riigikogu maaelukomisjoni liikmed, kes Loi kinnitusel on väga aktiivselt osalenud nii Eesti riikliku arengukava 2004–2006 rakendamisel kui ka Eesti maaelu arengukava 2007–2013 väljatöötamisel.

Tuiksoo teatas Delfile, et üllatuslikult on viimastel päevadel seoses valimiste lähenemisega hakatud ajakirjanduses üles tõstma küsimusi, mis muidu ei vääriks mingit erilist tähelepanu — näiteks nn jopede kinkimist.

“Põllumajandusministeerium on tõepoolest tellinud jopesid, mis on märgistatud maaelu arengukava logoga. Finantseeritud on see vastava Euroopa Liidu fondi rakendamiseks eraldatud tehnilise abi vahenditest. Tehnilise abi vahendid on muu hulgas suunatud Euroopa Liidu maaelupoliitika propageerimiseks ja selgitamiseks — antud eesmärki kõne all olevad joped täidavadki,” selgitas minister.

Suveniiride eesmärk on märkida ära nende inimeste panust, kes on MAK 2004-2006 rakendamisel ja MAK 2007-2013 ettevalmistamisel teinud suurt tööd. Olgu selleks siis Põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogu liikmed, maakondlikud taluliidud ja tootjate liidud, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, riigikogu maaelukomisjon jne, seletas Tuiksoo.

Riigikogu maaelukomisjoni liikmetele kingiti joped, kuna nemad rääkisid väga aktiivselt kaasa MAK 2007-2013 aluseks oleva Eesti maaelu arengu strateegia 2007-2013 ettevalmistamise käigus.

“Põllumajandusministeerium ei püüa siinkohal kindlasti mitte midagi varjata. Üllatav on aga kuulda mõnede opositsioonipoliitikute kommentaare, kus nad väidavad, et ei tea toodete rahastamise allikat ning üritavad vassida nagu oleks neile jäänud mulje, et kingituse eest esitatakse tagantjärele arve. Sellised väited on naeruväärsed! Mind paneb sügavalt imestama ka see, et kuni eilseni ei soovinud veel ükski maaelukomisjoni liige jopet ise kinni maksta — kuidas siis nüüd äkki selline meelemuutus aset leidnud on?”

“Siinkohal on pasklik meenutada, et sellised suveniirid pole midagi eriskummalist,” märgib Tuiksoo. “Tõsi — valdavalt kipuvad need olema sellised maainimesele ebapraktilisemad (kontoritarbed jms) tooted. Põllumajandusministeerium otsustas seekord praktiliste esemete kasuks. Teatud inspiratsiooni selleks oleme saanud ka teistelt Euroopa Liidu liikmesriikidelt. Näiteks kinkis Leedu ministeerium suurele osale Agro Baldi külalistele säärikud.”

Mis puudutab ministri nimega tasse, siis minister esindab enda valitsemise ajal põllumajandusministeeriumi ja ministri nimi on paratamatult seotud ministeeriumiga, lisas Tuiksoo.