Toomas Annus lõppsõnas: miks peaksid reapolitseinikud ausad olema, kui siseminister valetab?

 (100)
Toomas Annus lõppsõnas: miks peaksidki reapolitseinikud ausad olema, kui minister valetab?
Foto: Andres Putting

Harju maakohtus pidas täna maadevahetuse protsessi raames oma lõppsõna Merko ehituse juht Toomas Annus. “Seadusi teevad prokurörid või endised prokurörid ning süüdistatavalt on ära võetud õigus kohtusaalis vastu vaielda. Õnneks lõppsõna on veel jäänud, kuid kaob ka see ilmselt varsti,” rääkis Annus.

Merko juhi sõnul on prokuratuur menetlustaktikas kasutanud ära kõiki võimalusi, et kohtualused ilma kohtuta süüdi mõista. Annuse arvates on kogu maadevahetuse protsessi vältel osalisi rahaliselt ja ajaliselt kurnatud, prokuratuur on salatsenud ja tõendeid viimse hetkeni varjanud ning levitatud on ka valeväiteid. “Maade vahetamine ei olnud kallim ja maid ei vahetatud kesklinnast maale. Tegelikult vahetati maad samaväärsete maade vastu ning seda turuhinnaga, seda on tõestanud paljud eksperdid,” rääkis Annus.

Kamikaze pubi vestlus oli seotud tuulikutega

Selgitades kurikuulsat ja ka ajakirjanduses kajastatud Kamikaze pubis toimunud vestlust, rääkis Annus, et nad rääkisid seal muuhulgas tegelikult Reiljani võimalusest investeerida Merko ehituse projekti ning Annuse soovist vahetada enda kodu lähedal olevad maid vältimaks sinna tuulikute püstitamist. “Uuringud on selgitanud, et näiteks Saksamaal on kõik piirkonnad, kuhu tuulegeneraatoreid ehitatakse, oma elanikkonna kaotanud. Kuna Virtsu on tuulegeneraatoreid täis siis on vaid aja küsimus kumb jõuab ennem ära minna, kas pangaautomaat või inimesed,” selgitas Annus oma vastumeelsust tuulikute suhtes.

Nimelt oli riigil plaan paigaldada Annuse maja lähedale Keibu lahe äärde 27 tuulegeneraatorit. Selle vältimiseks püüdis Annus enda sõnul saada Reiljaniga kokkuleppele vahetamaks selle maa mõne Merko ehitusele kuuluva samaväärse maa vastu. “Tahtsin vältida tuulikute ehitamist, et Eesti inimeste käest ei aktsepteeritaks topeltraha energia eest ega keegi ei ehitaks generaatoreid mu maja ette,” lisas Annus.

Samuti ei vasta mehe väitel tõele prokuratuuri süüdistused, et pubis vesteldi Villu Reiljanile mingist firmast osa andmist. Annuse väitel soovis Reiljan hoopis Merko tütarfirmasse AS E.L.L. Kinnisvara investeerida. ”See, kes E.L.L.-i 2000. aastal pani 100 krooni sai sealt 2011. aastal tagasi 600 ja kes panustas samapalju Merko ehitusse, see sai tagasi 1000 krooni. Seega ei ole midagi imestada, et Reiljan sinna investeerida tahtis,” rääkis Annus.

Riigile saamata tulu 100 miljonit krooni

Annuse sõnul väärib prokuröride esitatud kohturepliikidest äramärkimist vaid ainult süüdistaja väide, et kaitsealuste õigusabikulud olid liiga suured. “Tegelikult on peale kohtusaaga algust Merkole ära öeldud mitmeid suuri lepinguid Lätis ja Leedus ning sellega on tehtud riigile saamata maksude näol kahju umbes 100 miljoni krooni ringis. Ja teie räägite siin veel mingisugustest õigusabikuludest!” oli Annus imestunud.

Lisaks kritiseeris Merko juht prokuratuuride menetlustaktikat. ”Advokaadid on prokuröridega võrreldes nagu kirikuõpetajad! Tõendid seoti süüdistustega alles kohtuvaidluses. Ja sellel on vaid üks põhjus. Kuna tõendid saab esitada varasemalt siis ei seota süüdistust tõenditega alles enne lõpuperioodi. Sellega luuakse aga olukord, kus kaitsjad peavad ennustavalt üle kuulama tunnistajaid ja koguma ümberlükkavaid tõendeid, mida võib ehk kunagi vaja minna,” ütles Annus ning väljendas imestust sellise olukorra üle. 

Merko juht ei olnud oma lõppsõnas rahul ka kapo tööga. “Räägin kapost lühidalt, pikemalt ei julge. Minu teada töötab kapos umbes 400 inimest ja 70 inimest kuulub “tipa-tapa” üksuse tegevusse, ehk nemad tegelevad jälitustegevusega. Kui pronksiööl tegelesid neist 70-st suurem osa eeldatavasti rahvaliitlaste jälgimisega, siis ma väga loodan, et tõelised kurjategijad karistamatult ei pääsenud (…) Sedasama loodan ka praegu, kui kapo on hõivatud Keskerakonnaga, et ükski kurikael ei viiks midagi hullemat täide,” sõnas Annus.  

Suurfirma Merko ehituse juhi Annuse sõnul on maadevahetuse protsessiga hävitatud sisuliselt Merko ehituse ning tema, kui Merko juhi maine. Mehe sõnul on tegeletud pseudovaenlaste püüdmisega, samal ajal kui riigi tegelikud vaenlased on unarusse jäetud. “Tegeletud on igasuguste elamislubade ja kahtlaste annetuste uurimisega, aga sellest kaugemale ei näe keegi,” rääkis Annus. “Miks peavad reapolitseinikud olema ausad, kui siseminister valetab? Miks on Annuse erakirjade avaldamine eetiline, samal ajal kui teiste erakirjade võtmist taunitakse? Miks reageerib president alles nüüd erakirjade küsimata avaldamisele?” küsib Annus lõpetuseks. 

Süüdistus

Maadevahetuse protsessi raames on kohtu all kunagine keskkonnaminister ja rahvaliitlaste eksjuht Villu Reiljan, keskerakondlasest parlamendisaadik ja endine põllumajandusminister Ester Tuiksoo, firma TSM juht Einar Vettus, Merko Ehituse suuromanik Toomas Annus, maa-ameti eksjuht Kalev Kangur, Saarte Investeeringute juht Tullio Liblik ning IRLi Tartu piirkonna juhatuse endine liige ja Tartu endine linnavolinik Tarmo Pedjasaar ning juriidiliste isikutena AS Järvevana ja AS E.L.L. Kinnisvara.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi korraldasid Villu Reiljan keskkonnaministrina ja Kalev Kangur maa-ameti juhina, et Toomas Annuse ja tema firma Merko Ehitus ning Tullio Libliku, Einar Vettuse ja Tarmo Pedjasaare loodusobjektidega maatükkide vahetused sujuksid ning oleksid majanduslikult kasulikud.

Ester Tuiksood süüdistab prokuratuur selles, et ta võttis 2006. aastal põllumajandusministrina altkäemaksu Annuselt, vastutasuna soosis aga Annuse firmasid Merko Ehitust ja AS-i E.L.L. Kinnisvara põllumajandusministeeriumile uute rendipindade otsimisel.

Prokuratuur on nõudnud kohtualustele reaalset vangistust.


Enim loetud
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare
Krista Aru: Vabaerakonnal ei ole ühist selgelt joonistuvat suhtumist (3) Krista Aru sõnul on kõige tähtsam, et oleks võimalikult palju õnnelikke inimesi.  5 h
Osa Vabaerakonda toetab piirilepingut, osa mitte. Osa toetab kooseluseadust, osa mitte.
President kolib endisesse pioneerilaagrisse ja suvemõisa (1) Egoni villat iseloomustavad liigendatud katusepinnad ja eri suurusega aknad. Pärast renoveerimist saab kompleksi edevaimast majast presidendi töökoht ja esindushoone.  5 h
Eesti Päevalehel oli haruldane võimalus näha presidendi residendiks saavate hoonete trööstitust.
Kolm omavalitsust võivad Lahemaa rahvuspargi ümber luua suurima valla Kolm omavalitsust võivad Lahemaa rahvuspargi ümber luua suurima valla  5 h
Loksa linn ja Vihula tahavad koos Kuusalu vallaga luua ühisvalla, et paremini rahvuspargi asju ajada.
Eesti välisesinduste arvu võimalik vähendamine tekitab küsimusi (7) Muuga sadam  6 h
Riigireformi praeguse plaani järgi väheneks Eesti välisteenistustes töötavate inimeste arv suveks 11 võrra ehk viie aasta jooksul koondataks 55 inimest, mis võib kaasa tuua ka mõne välisesinduse sulgemise või majandusesindajate kadumise.
"Radar": Jahimehed põrkuvad seakatkuga võitlemisel kokku viie probleemiga (6) Metssiga  7 h
Eesti Looduskaitse Selts valis 2015. aasta loomaks metssea. Vähe oskasid looduskaitsjad arvata, et samal aastal, kui metssiga peaks nautima positiivset tähelepanu, lepitakse riigi kõrgeimal tasemel kokku, et käesoleva hooaja jooksul on vaja Eestis küttida minimaalselt 29 600 metssiga. Seda on kaks korda rohkem kui eelmisel aastal.
"Radar": Võrkturundusfirma tõmbas kurtidel naha üle kõrvadeVIDEO (74) Lyoness  7 h
“Iga teisipäev on palgapäev! Ja see on võimas!” See on lubadus, mis on pannud tuhanded inimesed oma rahakotti avama. Niisamuti 14 kurdil, kes kõik Lyonessiga liitudes lootsid rikkaks saada.
Ajakirjanik Maris Hellrand: aasta eest ei olnud pagulastest juttugi, aga õhkkond ühiskonnas oli sama kibe (183) Laulu-ja tantsupeo pressikonverents  8 h
ETV saates "Vabariigi kodanikud" kõneldi täna võõraviha teemal. Ajakirjanik ja psühholoogiline nõustaja Tiina Jõgeda ütles, et olukord on üliemotsionaalne ja selle positiivne külg on, et keegi ei jää ükskõikseks, vaid kõik mõtlevad kaasa.
HOMSES PÄEVALEHES: Krista Aru: maailmavaate osas tuleb olla paindlik (24) Krista Aru  9 h
Osa Vabaerakonnast toetab piirilepet, osa mitte, osa toetab kooseluseadust, osa mitte.
100 SEKUNDIT: Eesti põhimaanteid lähiajal täismahus neljarajalisteks ei ehitata, Suurbritannias hakati kilekotimaksust pääsemiseks viljelema uut käitumismalli 100 SEKUNDIT: Eesti põhimaanteid lähiajal täismahus neljarajalisteks ei ehitata, Suurbritannias hakati kilekotimaksust pääsemiseks viljelema uut käitumismalli  10 h
Mida tõi Eesti ja maailma uudistesse teisipäev, 13. oktoober? Vaata Delfi TV kokkuvõtet!
Kopli trammiteel algab suur ehitustöö Kolm suuremat lähiaja ettevõtmist Tallinna trammiliikluses on uus trammitee Koplisse, trammitee pikendus Ülemiste City kaudu lennujaama ja 14 trammi põhjalik uuenduskuur.  5 h
Tallinna trammiliiklust ootab ees kolm suurt uuendust, millest esimesega tehakse algust kevadel.
Fännid jäid mandrile: jalgpalliliit soovis saarlastele praamireisi kella kahest öösel (6) Eesti vs Šveits jalgpall  9 h
Eelmisel nädalal esitas Eesti Jalgpalli Liit parvlaevaoperaatorile taotluse, et saarlasest jalkafännid saaksid pärast eile toimunud Eesti-Šveitsi mängu Saaremaale öösel tagasi. Väinamere Liinid küsiski selleks luba MKM-ilt, kuid ministeeriumi hinnangul oleks öine praamisõit olnud liigne kulutus.
Matuseäri kõrgeim pilotaaž: maailma kõige kallimad viimsed puhkepaigad (4) Siin puhkab muuhulgas legendaarne Marilyn Monroe.  10 h
Maailmas on mitmeid surnuaedu, kus viimne puhkepaik maksab väga palju. Samas võivad sul olla väga nimekad naabrid. Kõige kallim viis oma maised jäänused „matta" on aga eriti uhke. Pärijad ei oleks muidugi tõenäoliselt kuigi õnnelikud, kui nad sinu soovist teada saaksid, kirjutab Celebrity Networth.
Stockmann põrus: hullud päevad vähendasid läbimüüki (38) Hullud Päevad, Stockmann  10 h
Stockmanni Hullude Päevade kampaania tõi Baltikumis müügi vähenemise, teatas ettevõte.
Politsei: liiklusõnnetuste asjaolud kõnelevad vajadusest tanklatest alkomüük keelata (29) Politsei: liiklusõnnetuste asjaolud kõnelevad vajadusest tanklatest alkomüük keelata  11 h
Politsei on seisukohal, et alkomüügi tanklates lõpetamine on tervitatav ning eelkõige võib sellest kasu tõusta maapiirkondades.
FOTO: Külalised minevikust: vaata, millised firmad tegid Eestis ilma 1997. aastal (7) Mäletate veel kõiki neid kaubamärke?  12 h
Internetieelsel ajastul levis reklaam paberil ning ettevõtete tutvustamiseks ja kontaktide levitamiseks anti välja mahukaid raamatuid, mis võisid teinekord oma paksuses Piiblile endalegi ära panna.
ANNA TEADA: Kas ametiühinguid on Eestile üldse vaja? Kuidas streikimine meid rikkamaks teeb? (47) Kolme aasta tagune õpetajate streik. Üldiselt toimub Eestis streike pigem harva.  13 h
Juba aastaid on räägitud, et ametiühingud on Eestis nõrgemad kui mujal Euroopas, mistõttu ei korraldata meil ka näiteks nii kergesti streike.
Sajandi kinnisvaratehing: 725 miljonit dollarit maksev rantšo on suurem kui New York ja Los Angeles kokku (17) Sajandi kinnisvaratehing: 725 miljonit dollarit maksev rantšo on suurem kui New York ja Los Angeles kokku  13 h
USAs Texase osariigis asuv Waggoneri rantšo on suurem kui New York ja Los Angeles kokku – kogu rantšo pindala on enam kui pool miljonit aakrit ehk natuke üle 200 000 hektari.