Toomas Alatalu: luureskandaal loob USA ja Euroopa liidrite vahele ebaterve õhkkonna

 (21)
Toomas Alatalu: luureskandaal loob USA ja Euroopa liidrite vahele ebaterve õhkkonna
Toomas AlataluFoto: Eva Ligi

Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete lektori Toomas Alatalu sõnul on tõenäoline, et suuremat avalikku vabandust USA poolt ei tule ja liidrite suhted jäävad esialgu pigem pingestatuks.

Äsja avaldas saksa ajakiri Der Spiegel, et USA on Merkeli mobiiltelefoni pealt kuulanud juba alates 2002. aastast. Alatalu hinnangul mõjutavad taolised avastused, nagu ka luureskandaal tervikuna, kindlasti transatlantilisi suhteid.

"Kui Merkeli järgi nuhkimine algas juba 2002, siis see tähendab laias laastus, et kogu selle süsteemi käivitas vabariiklaste administratsioon eesotsas George W. Bushiga. Selle loogiline selgitus on muidugi 11. septembri rünnakud ja sõja kuulutamine terrorismile," rääkis Alatalu.

Tema selgitusel oli USA tollal esialgu väga resoluutne, kuulutades, et kes pole nendega, on nende vastu. Samas ei tahtnud paljud Euroopa liitlased kohe terrorismivastase sõjaga sellisel kujul kaasa minna. "Ilmselt selle ajenditel käivitus ka selline laiaulatuslik juhtivate riikide poliitikute ja opositsioonipoliitikute pealt kuulamine, kelle seas oli ka Merkel," sõnas Alatalu.

Samas võib see Obamale anda võimaluse isiklikul tasandil suhteid klaarida, kuna nüüd on selge, et liitlaste järele luuramine ei alanud temast. Samuti võib lööki USA ja Obama pihta leevendada see, et ka Iisrael luurab ulatuslikult teiste riikide järele.

Seotud lood:

"Sellegipoolest on see suurriikide liidrite vahele loonud ebaterve õhkkonna," arvas Alatalu. "Poliitikud peavad alati arvestama sellega, et neid jälgitakse pingsalt, aga et seda teeb keegi kolmas ja liitlane, see on välistatud," toonitas ta.

Alatalu ütles, et Obama ja Merkeli vahelise telefonikõne sisu me ilmselt kunagi teada ei saa. "On selge, et vabandamine käib, aga ma arvan, et see niisuguseks avalikuks vabandamiseks ei lähe. Pigem on lahendus selles, et toimub ekspertide kokkusaamine ja siis tehakse rahustav avaldus ja ilmselt ka ÜRO Peaassambleel võetakse mingi resolutsioon vastu," sõnas ta. Seda juhib tema arvates tõenäoliselt Brasiilia president, sest Brasiilia ja ka Mehhiko said mõnevõrra varem teada, et USA kui liitlane nendel liigagi teravalt silma peal hoiab.

Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!