„Kuna kahe kandidaadi maailmavaates palju erinevusi ei ole muus osas kui presidendi rolli üle, siis neil just palju debateerida pole,“ ütles Hennoste Delfile. „Ja ajakirjandus paistab olevat sellega leppinud.“

Hennoste rääkis, et kui üks on istuv president ja teine on uus tulija, siis peaks viimane hakkama jõuliselt kritiseerima senise presidendi tegevust, kuid tema hinnangul paneb kandidaatide isiklik
sõprussuhe sellisele kriitikale piirid peale.

Kui Tarand või teda kandideerima kutsunud Keskerakond midagi ette ei võtta, siis on need valimised Hennoste arvates läbikukkunud üritus.

Hennoste tunnistas, et proovis jälgida presidendivalimiste raadiodebatti ja trükiajakirjandusele korraldatud kohtumist, kuid jättis pooleli, sest väga igav oli. „Mingit debatti ju pole,“ sõnas ta. „Takerdutakse ja jäädakse kinni kolmandajärgulistesse küsimustesse. Seda, mis hinge peal
oleks, välja käia ei ole või ei käida seda välja.“

Tarand pole omapoolsete ideede ega programmiga välja tulnud ega võtnud ka jutuks Ilvese programmi. Hennoste sõnul on talle jäänud mulje, et Ilves on küll soovinud debatti algatada, aga Tarand ei võta vedu. „Üks ütleb midagi ja teine ütleb, et jah, olen nõus,“ rääkis Hennoste.

Mis on presidendi roll?

Hennoste sõnul võiks arutelu keskenduda sellele, kas president on poliitik, ühiskonna vaimne juht või üks suur kummitempel. Näiteks Ilves on tahtnud olla natuke juht ja kummitempli rollis on teda ka natukene süüdistatud. Alles pärast sellele põhimõttelisele küsimusele vastamist saab küsida teisi küsimusi.

Hennoste meenutas, et kui Lennart Meri oli president, siis tahtis ta olla nii poliitik kui ka vaimne juht. „Aga siis oli eriolukord,“ kõneles ta. „Minu arvates on väga oluline, et praegune president on see, kes peab looma Eesti rahulike aegade presidendiinstitutsiooni, mis ei oleks revolutsiooniaja mudel nagu Meril ega ka nostalgiline tagasivaade nõukogude aega nagu Rüütel.“

„Tahaks, et president oleks palju rohkem meedias pildil,“ soovis Hennoste ja tõi eeskujuks Soomet. „Muidu meie president ongi nagu suur kummitempel, kes vahepeal tuleb ja peab kolm kõnet.“

Hennoste sõnul on Ilves küll tahtnud püstitada selliseid küsimusi nagu - kuhu Eesti peaks minema ja kuidas käituma? See näitab tema sõnul teatud mõttes vaimse juhi rolli võtmist, mis omakorda tähendab, et samal ajal taganeb ta teatud määral päevapoliitiku rollist.

Siin on aga vastuolu ajakirjandusega, kes soovib eelkõige näha päevapoliitilist presidenti. Seda näitas Hennoste sõnul see, et Ilvese kümme päeva enne valimisi avaldatud programmist noppis ajakirjandus välja just päevakajalised küsimused, näiteks kriitika Eesti Energia aadressil.

President peab mõjutama poliitikuid sõnu tegudeks teisendama

Hennoste hinnangul võib president küll ühiskonnas probleeme tõstatada või lahendusi pakkuda. Ta viitas juttudele sotsiaalsest sidususest ja muust, mida meil ei ole. Aga eelkõige peab president olema see, lahendused tegudeks teisendama.

„Suure osa eesti suurte probleemide suhtes on suur hulk inimesi ühel meele, aga ma ei näe, et poliitikud püüaksid muuta neid sõnu tegudeks,“ kõneles ta. „Minu silmis peab president kogu aeg aitama kaasa, et poliitikud muudaks need jutud tegudeks, et lahendusi hakatakse praktikasse viima. Ta ei saa ju seda ise teha.“ „Ja samal ajal ei peaks ta olema ka Eesti „vaimulik“ juht.

Pettunud Tarand kogub tulevikuks kapitali

Hennoste sõnul jääb talle mulje, et Tarand on kuidagi pettunud. „Aga milles, seda väljast vaadates aru ei saa ,“ ütles ta. „Paistab, et teda ei huvita kõik see asi. Ma pole lugenud ka mingeid Keskerakonna seisukohti, kes peaks oma väljakäidud kandidaati toetama. Nii jääb mulje, et ka Edgar Savisaar on pettunud.“ Paistab, nagu oleks Tarand ja Savisaar oodanud midagi muud, ja nüüd teevad tüdinult oma osa lõpuni.

Hennoste on arvamusel, et kui kehtivad kõik varasemad kokkulepped ja lubadused, siis valitakse esmaspäeval riigikogus Ilves teiseks ametiajaks tagasi. „Eesti poliitikas ei julge küll midagi välistada, aga väga loogiline on, et Ilves valitakse esimeses voorus presidendiks ära,“ kõneles Hennoste.

„Mõnes mõttes viitab sellele ka Tarandi käitumine. Kui tal oleks lootust viia võitlus parlamendist n-ö põllule, siis peaks ta tegema praegu väga aktiivset kampaaniat, et koguda kapitali valijameeste hulgas, aga seda kõike ei paista kusagilt.“

Viimase teledebati eel soovitas Hennoste ajakirjanikel teha väga põhjalikku eeltööd ja valida saatesse küsimused, milles kandidaadid on eri meelt. 

„Saatejuhtide käes on see, et valida teemasid ja probleem, millest ei ole veel räägitud ja teha taustauuringuid, mis teemadel kandidaadid võiksid vastakuti minna,“ rääkis ta. „Tele on see koht, kus tuleb särada ja otse öeldes on Tarand selgelt parem teleesineja kui Ilves.“

Näiteks sooviks Hennoste teada, kuidas kavatseb president mõjutada Eesti elu järgneva viie aasta jooksul. „Mingisugune kogus eesmärke on saavutatud, nüüd tuleb püstitada uued eesmärgid, mille poole püüelda,“ tõstatas ta ühe võimaliku teema.

„Tarand on praktilises poliitikas ikka noor mees ja loomulikult on see tema jaoks mäng tuleviku peale,“ kõneles Hennoste.

Riigikogulased ei tee oma valikut telesaate põhjal

Ta tõi välja, et väga mõjukas oleks, kui Tarand suudaks esineda teisiti kui ta seni on teles esinenud - mitte nagu showmees, vaid tõsiselt ja huvitavalt, samal ajal särades. See muudaks tema selgelt kahemõttelist imidžit ja oleks Hennoste sõnul saavutus, millega praegu veel praktilises poliitikas algaja Tarand koguks tulevikuks kapitali

Ilvese varasemaid teleesinemisi kommenteerides hindas Hennoste riigipead kesiseks esinejaks. „Ma olen otse öeldes tema esinemistes kõvasti pettunud, kuigi lootsin omal ajal palju. Ta esineb nagu loeks ta mingit referaati maha ja ei ole ise hingega asja sees ning see paistab välja,“ kritiseeris Hennoste.

„Kui Ilves suudaks välja näidata, kuidas ta võtab kõike seda hingega, mida ta teeb ja selle juures suudaks välja käia paar-kolm olulist ideed, mida ta kavatseb edaspidi kaitsta - siis ta võidaks rahva silmis üpris palju.“

Hennoste lisas, et samas on selge, et riigikogu saadikud ei kujunda oma eelistusi teleesinemise põhjal.