Terviseamet: riigis pole süsteemi, mis registreeriks tehtud ravivigu ja tüsistusi

 (21)
Terviseamet: riigis pole süsteemi, mis registreeriks tehtud ravivigu ja tüsistusi
Eestis puudub riigiülene süsteem, mis võimaldaks registreerida tervishoius tehtud vigu ja tüsistusiFoto: Priit Simson

Täna ilmus Eesti Päevalehes lugu, milles väidetakse, et terviseamet ei menetle arstide tehtud kaebusi ning arstidele pole võimaldatud vajadusel esitada kaebusi oma kolleegide töö osas. Allolevalt avaldab Delfi terviseameti vastulause.

Tänases Eesti Päevalehes ilmunud Eesti perearstide seltsi juhi Le Vallikivi väide, et terviseamet ei menetle arstide tehtud kaebusi, ei vasta terviseameti hinnangul tõele.

Terviseamet selgitab mistahes kaebuse puhul välja juhtumi asjaolud ning alustab vajadusel riiklikku järelevalvemenetlust, küsides vajadusel sisulist hinnangut tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjonilt. „Siinkohal tahan rõhutada, et eriti tõsiselt suhtume just sellesse informatsiooni, mis tuleb tervishoiutöötajatelt,“ ütles terviseameti peadirektor Merike Jürilo. Jürilo sõnul tuleb enamus kaebusi arstide töö kohta ametile tõepoolest patsientidelt, kuid siin pole küsimus terviseameti tahtes. „Möönab ju Vallikivi isegi, et Eesti on väike ja üksteise peale kaebusi esitada ei soovita.“

Jürilo nõustub sellega, et Eestis ei ole senini riigiülest süsteemi, milles registreerida tervishoius tehtud vigu ja tüsistusi ehk nii-nimetatud ohujuhtumeid, samuti pärsib ravivigadest teatamist hirm süülise vastutuse ees. „Samas on teenuseosutajatel kohustus tagada ravikvaliteet ja patsiendiohutus ning enamus raviasutusi analüüsib tehtud vigu ja teeb sellest oma järeldused, samuti on riiklikul tasandil algatatud patsiendikindlustuse käivitamise arutelud,“ ütles Jürilo. „Ohujuhtumitest teavitamise eesmärk pole algatada karistusaktsioone, vaid see on oluline osa kvaliteedi teadlikust arendamisest.“

Ka täna kehtiva regulatsiooni kohaselt peab tervishoiuteenuse osutaja teenuse kvaliteedi hindamiseks ning riskide vähendamiseks taotlema arstiabi kvaliteedi ekspertkomisjonilt hinnangut vaidlust tekitanud tervishoiuteenuse osutamise juhtumile.

Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!