Terviseamet hoiatab: sinivetikate õitseng ohustab supluskohti


Terviseamet hoiatab: sinivetikate õitseng ohustab supluskohti
"Õitsev" vesiFoto: Terviseamet

Terviseameti teatel on soe suvi meelitanud sinivetika õitsele, eriti tähelepanelikud peaksid suve teises pooles mererandu või ka siseveekogusid külastades olema allergikud ja väikelastega randades viibijad.

Vetikaohu eest on andnud hoiatuse ka Eesti mereinstituut, märkides, et sel aastal on Soome lahes sinivetikaõitseng küllaltki intensiivne. Soodsate tuultega võib lagunev sinivetikas kanduda supelrandadesse.

"Suplemist "õitsvas" veekogus ei soovitata allergilistele inimestele, väikestele lastele ja vanemas eas inimestele. Eriti ohtlik on sinivetikaõitsengu korral vesi loomadele," ütles terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialisti Knut Tamm. Suplemisel tuleb vältida vee allaneelamist. Peale suplemist vetikarikkas veekogus tuleb end kohe duši all pesta ja vahetada riided.

Terviseamet on turvafirma G4S vetelpäästjaid hoiatanud ja soovitanud kasutada Tallinna randades kollase lipu režiimi. Vett jälgitakse ja analüüsitakse ning suplejaid teavitatakse, kui oht on möödas. Kollase lipu režiim tähendab supleja jaoks vetteminekut omal vastutusel.

Sinivetikate esinemise tõenäosus suureneb igal aastal juulis-augustis. Esmase vaatluse põhjal on sinivetikat lihtne ka ise määrata. Kui märkate, et vesi on muutunud tänu silmaga nähtavatele helvestele kollakas-roheliseks ja kogu kaldaäär on kaetud tiheda rohelise massiga, millel on kopituse lõhn, siis võib tegu olla sinivetikatega. Kui vee värvi muutvad helbed on nii väikesed, et vette pistetud oksal püsima ei jää, on sinivetika tõenäosus veel suurem.

Terviseamet võtab Tallinna supluskohtades uued veeanalüüse sellel nädalal. Suplusvee seireandmetega saab tutvuda vee terviseohutuse infosüsteemi kaudu http://vtiav.sm.ee/index.php/?active_tab_id=SV

Eile andis Tallinna Pirita linnaosa valitsus teada, et Pirita rannas on vees levima hakanud sinivetikad, mistõttu tuleb ujuma minekul olla ettevaatlik.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare