Tallinna Kalamaja põhikooli direktor Marko Rööpson ütles Delfile, et palgaläbirääkimised on alanud, kuid kõik on veel lahtine.

„Praegu oli esimene kokkusaamine abilinnapea juures 17. jaanuaril,“ rääkis Rööpson. „Ametiühingud tulid välja sooviga, missugused oleksid õpetajate palgad, haridusamet pidas seda ebareaalseks.“

Rööpsoni sõnul soovivad ametiühingud, et noorempedagoogi ja pedagoogi palgal tehakse vahe sisse ja säiliksid olemasolevad palgaastmed. Riik pakub hetkel 715 eurot nii nooremõpetajale kui ka pedagoogile. Ametiühingud soovivad õpetajate palgaks 840 eurot pluss 130 eurot klassijuhataja tasu.

„Küsimus on selles, et vahe oleks ikkagi sees ja õpetaja palgaastmestik säiliks,“ selgitas Rööpson. „Linn leiab, et tal ei ole selleks vahendeid.“

Rööpson on arvamusel, et kui õpetajate palgatõus üldse tuleb, siis puudutab see maapiirkondade õpetajaid. „Mulle tundub nii, et palgatõus puudutab rohkem õpetajaid väljaspool Tallinnat, sest juba seni on Tallinna õpetajatel olnud neli protsenti riigi kehtestatud alampalgast kõrgem palk,“ rääkis direktor. „Väidetav 11-protsendiline palgatõus Tallinnas taandub juba seitsme protsendi peale.“

„Ega Tallinna linnas ei oska märkimisväärset palgatõusu loota. Tallinna õpetajad teevad sama palga eest tööd edasi ja kuskil maakohas hakkavad õpetajad kõrgemat palka saama,“ kõneles Rööpson, kelle sõnul on pearaha finantseerimine ja klasside kõrge täituvus taganud Tallinnas olukorra, kus ka seni on olnud raha rohkem, palgad on eest ära läinud ja direktoritel on olnud võimalik maksta rohkem kui riigi poolt määratud miinimum. Kui riiklik alampalga määr oli seni 640 eurot, siis pealinnas oli see juba 2009. aastast 670 eurot.

Oma kooli näitel ütles Rööpson, et ehkki õpetajad ootavad palgatõusu, on neile olukorda selgitatud. „Arvestades seda, millised palga meil praegu on, siis mina pean ainult kolmel õpetajal palka tõstma,“ rääkis direktor. „Kui ikka head õpetajat tahad, peab koolijuht pea tööle panema, kuidas tema palganumbrit tõsta.“

Rööpsoni sõnul on küsitav, kas Tallinn kavatseb kõigi õpetajate palka tõsta, sest vaja on tõsta ka lasteaiaõpetajate palka ja selleks riik eraldi raha ei anna. Samuti on segane näiteks koolijuhtide tasustamine. „Kui üks tasustamise skeem asendatakse teisega, siis ei ole enam selget pilti, milliseks need palgad kujunevad,“ sõnas Rööpson. „Tänasel päeval ei oska öelda, kelle taga asi seisab, kas riigi taga või linna taga.“

Koolijuhtide puhul on palk seotud linna astmepalkadega ja kuna need palgad pidid tõusma, siis võib see olla üks tegur, mis ei lase otsuseid langetada, pakkus Rööpson. „Direktorid ootavad oma nõudmistega, et õpetajate palgad saaksid selgeks. Rahastamise mudel ei ole veel lõplikult paigas, seda on mitu korda muudetud.“

Iseenesest ei ole pikale veninud palgaläbirääkimistes Rööpsoni sõnul midagi erakorralist, sest ta mäletab ka aegu, kui palgatõus makstakse õpetajatele välja alles märtsis-aprillis.

Tallinn kinnitab, et õpetajatele on palgatõus garanteeritud

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart lubas, et kõikidele Tallinna õpetajatele on palgatõus 2013. aastal garanteeritud.

Abilinnapea sõnul on õpetajate alampalgamäärad kehtestatud valitsuse määrusega ning mitte mingil juhul ei saa õpetajatele normkoormuse täitmisel maksta sellest madalamat töötasu.

"See tähendab, et nooremõpetajate ja õpetajate palgad ei saa jääda alla 715 euro," märkis Kõlvart.

17. jaanuaril toimus esimene läbirääkimiste voor, kus linnavalitsus kuulas ära ja võttis teadmiseks õpetajate esindusorganisatsioonide ettepanekud. Lepiti kokku, et läbirääkimised jätkuvad, kui Vabariigi Valitsus on kinnitanud määruse, millest oleneb, kui palju on üht või teist palgaastet võimalik tõsta.

„Tallinn on hoolinud ja hoolib jätkuvalt oma kõikidest õpetajatest ja püüab leida võimalusi ka riigi poolt palgatõusuta jäävate vanempedagoogide ja pedagoog-metoodikutele palgatõusu võimaldamiseks. Selle ulatus selgub läbirääkimiste käigus,“ ütles Kõlvart.

Tallinna linnavalitsus ja haridustöötajate ametiühing kinnitasid Raepressi vahendusel, et Tallinna kooliõpetajatele on garanteeritud vähemalt valitsuse määrusega kehtestatud alampalgamäärad ning Tallinn tegutseb sihikindlalt kõikidele oma õpetajatele soodsamate palgatingimuste võimaldamiseks.