Tallinna abilinnapea Yana Toomi sõnul tingis uue määruse koostamise uus põhikooli- ja gümnaasiumiseadus, teatas Raepress.

„Vastavalt sellele tuleb valla- või linnavalitsusel kehtestada elukohajärgse munitsipaalkooli määramise tingimused ja kord ning elukohajärgse kooli määramisel arvestada oluliste asjaoludena õpilase elukoha lähedust koolile, sama pere teiste laste õppimist samas koolis ja võimaluse korral ka vanemate soove,“ selgitas Toom.

Toomi sõnul valmis uus määrus koostöös koolijuhtidega, et saavutada parim lahendus, mis oleks sobiv võimalikult paljudele lastevanematele-peredele kui ka koolidele.

„Uues määruses jätame lapsevanematele õiguse oma lapsele sobivaim kool valida. Nii on õigus kandideerida mistahes Tallinna kooli, kuid igale lapsele on määratud ka üks elukohajärgne kool, kuhu tal on koolikoht tagatud ka juhul, kui tal mujale ei õnnestu või ei soovinud saada,“ märkis Toom.

Vastavalt määrusele tagatakse igale lapsele, kelle elukoha aadressiks rahvastikuregistri järgi on Tallinna linn, õppimisvõimalus pealinna munitsipaalkoolis. Munitsipaalkool, kus õpilane õpib või asub õppima, loetaksegi õpilase elukohajärgseks kooliks.

Elukohajärgne munitsipaalkool määratakse ajavahemikul 1. märtsist 1. septembrini. Isik või tema seaduslik esindaja esitab eelneva õppeaasta 1. märtsiks kooli või koolidesse taotluse paberil või ühtses veebikeskkonnas elektrooniliselt. Isikul või tema seaduslikul esindajal on õigus ühel ja samal ajal esitada taotlus mitmesse kooli. Esitatud taotluse alusel arvatakse isik õpilaskandidaadiks haridusameti juhataja kinnitatud kooli vastuvõtu tingimuste ja korra järgi.

Elukohajärgse kooli määramise kriteeriumiks on isiku elukoha lähedus koolile ja sama pere teiste laste õppimine samas koolis. Kui kaks või enam kooli on isiku elukohast peaaegu võrdsel kaugusel, siis määratakse elukohajärgseks kooliks see kool, mis on isiku elukohale kõige lähemal, kuhu koolitee on kõige lühem ja turvalisem ja kus on vabu õppekohti, kusjuures vajaduse korral võetakse arvesse ühissõidukite kasutamise võimalust. Kui ühele ja samale kriteeriumile vastab rohkem isikuid, kui on vabu õppekohti, siis eelistatakse õppekoha saamisel seda koolikohustuslikus eas isikut, kelle elukoha kanne rahvastikuregistris on varasem.

Määruse rakendamise tähtajad käesoleval aastal on: koolikohustuslik isik või tema vanem või eestkostja esitab 1. aprillist 7. aprillini kooli või koolidesse taotluse kas paberil või vastavas veebikeskkonnas. Kool teavitab kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis lapse õpilaskandidaadiks arvamisest hiljemalt 25. aprillil. Vanem teavitab kooli lõplikust koolivalikust hiljemalt 1. mail. Kool teeb õpilaskandidaadiks arvamise märke ühtses veebikeskkonnas hiljemalt 2. mail. Koolikohustuslikule isikule, kes ei ole kantud õpilaskandidaatide nimekirja, määratakse elukohajärgne kool hiljemalt 2. mail 2011.

2011/2012. õppeaastal läheb Tallinna munitsipaalüldhariduskoolide 1. klassidesse kokku 3827 last. Kokku on pealinna munitsipaalüldhariduskoolides 1. klassides 4076 vaba õppekohta, mis võimaldab vastu võtta kõik 1. klassi õppima soovijad, sh. ka 6-aastased lapsed ning ka lapsi, kelle rahvastikujärgne elukoht ei ole Tallinna linnas.

Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus sätestab, et vähemalt 80% õpilastest, kelle jaoks põhikool on elukohajärgne kool, ei tohi kooli jõudmiseks kuluda rohkem kui 60 minutit. Tallinna linna territooriumil on võimalik linna igast piirkonnast jõuda igasse kooli vähemalt 60 minutiga. 2010/2011. õppeaastal ei õpi 39% Tallinna munitsipaalüldhariduskoolide põhikooliõpilastest selle linnaosa koolis, kuhu ta rahvastikuregistri andmete kohaselt peaks minema.