Taani saadab Eestisse 200 sõdurit ja tahab tõsta kaitsekulusid: me ei saa USA kaitset võtta iseenesest mõistetavana

 (93)
NATO õppus, pilt on illustratiivne
NATO õppus, pilt on illustratiivneFoto: Mindaugas Kulbis, AP

Taanis algavad peatselt läbirääkimised kaitsekulutuste tõstmise osas. Peaminister Lars Løkke Rasmussen kinnitas täna koos Taavi Rõivasega antud pressikonverentsil, et tema eesmärk on julgeolekukulutusi selgelt tõsta.

"Ilmselgelt on Euroopas uus julgeolekuolukord ning me peame näitama ühtust üha enam agressiivse Venemaa vastu," ütles Rasmussen.

Taani on lubanud panustada brittidel põhinevasse ning järgmisel aastal Eestisse tuleva pataljoni ühe kompaniiga, mis hakkaks kordamööda vahetuma Prantsuse kompanii vastu.

Rasmusseni sõnul oli Eesti taanlaste jaoks iseenesest mõistetav valik, kuna kaks riiki on kaitsealaselt teinud tihedat koostööd varem Afganistanis ning praegugi Iraagis sealsetele jõududele väljaõpet andes.

Me ei ole selles veel teiste riikidega kokku leppinud, aga sõdurite suurusjärk on 200.
Taani peaminister

Täpsed detailid, kunas ja missuguse varustusega Taani kompanii Eestisse saabub, ei ole siiski veel selged. "Me ei ole selles veel teiste riikidega kokku leppinud, aga sõdurite suurusjärk on 200," kinnitas Rasmussen.

Rasmussen lausus, et on Euroopa julgeolekuolukorra pärast selgelt mures. "Taani ei asu küll nii lähedal Venemaa piirile kui Eesti, aga tean nii isiklikest vestlustest teie peaministriga kui ka meie enda luureandmetest, milline olukord on. Ka meil on olnud [Venemaaga seotud] intsidente," rääkis Rasmussen.

Lars Lökke Rasmussen Foto: Tauno Tõhk
Seotud lood:

Taani peaminister lausus ka, et riigis algavad järgmisel aastal värsked läbirääkimised kaitsekulude osas ning tema valitsuse selge soov on neid tõsta. "Me peame saatma selge signaali USAle, et ka Euroopa on valmis ise panustama. Me kõik ju jälgime USA presidendivalimisi ning peame aru saama, et me ei saa võtta USA panustamist Euroopasse iseenesest mõistetavana." Taani kaitsekulud on siiani püsinud umbes 1,1-1,2 protsendi juures SKP-st ehk selgelt alla NATO sihiks oleva 2 protsendi piiri.

Eesti peaminister Taavi Rõivas rõhutas pressikonverentsil, et taanlaste kompanii ei saabu Eestisse kui konfliktitsooni. "Vastupidi, nad tulevad selleks, et Läänemere piirkonnas säiliks rahu ka edaspidi ning me näitame, et kollektiivkaitse põhimõte peab," ütles Rõivas.

*Ajakirjaniku sõidukulud tasus riigikantselei ja EAS.

Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!