„Põhimõtteliselt need mängud, mis on avalikkuse ette toodud, on käinud tosin aastat,“ rääkis Helme Delfile. „Need, kes olid viskiklubis, neid edutati, kes ei olnud, neid ei edutatud. See traditsioon on seal kestnud ja ma kahtlen, et see lõpeb.“

Edutatud on tema sõnul eelkõige neid, kes on olnud poliitilisele pealiinile tingimusteta lojaalsed. Helme ei usu, et keegi hakkab ministeeriumis väljakujunenud traditsiooni muutma.

Mitte ainult Eestis

Samas tõi suursaadik välja, et sellised kaadrimängud käivad teistegi riikide kabinettides. „On väär arvata, et teiste riikide välisministeeriumites asjad nii ei käi,“ selgitas ta. „Seal on samuti oma ringkonnad ja rühmitused, kes omavahel rivaalitsevad. Meil see süsteem toimis juba üle kümne aasta, lihtsalt neid ei toodud avalikkuse ette. Mujal on distsipliin, kultuur ja traditsioon nii sordiini all ja inimesed annavad endale aru, mis see endaga kaasa toob.“

Helme sõnul võib arvata, et kui minnakse teatud poliitilise erakonna ja liidritega tõsiselt tülli, siis ei ole kahtlust, et mingi aja pärast tabab neid inimesi teatud kättemaks. „Ennustan nende inimeste diplomaatilise karjäär lõppu, kes praegused vahetused avalikkuse ette tõid,“ lausus ta. „Neid asju ei andestata.“

Vanad mängud

Suursaadiku sõnul leidub alati põhjus, mispärast inimene enam ei sobi oma ametisse. „Ma ei tunne välisministeeriumi hingeelu enam nii hästi, sest olen kümme aastat ära, aga omast ajast ma mäletan korduvalt juhtumisi, kus atesteerimiskomisjon otsustas kellegi määrata ja kantsler saatis selle tagasi.“

„Need mängud on seal väga vanad mängud, pole midagi uut,“ ütles Helme. „Aga niisugused õukondlikud mängud ei kõlba läbipaistva õigusriigi juurde.“

Ta pidas heaks, et kaadrivahetuspoliitika on päevavalgele tulnud, kuid ei uskunud selle muutumisse. „Nii naiivne ma pole, et need susserdamised ära lõpevad, aga võib-olla tehakse seda edaspidi viisakamalt,“ lausus ta.

Sama poliitika ka mujal

„Ega välisministeerium pole ainus, kus voluntaristlik poliitika vohab,“ rääkis Helme, kelle sõnul on ta sama asjaga kokku puutunud veel kaitse- ja põllumajandusministeeriumis. „Mõnes kohas natuke rohkem, teises vähem, see sõltub poliitilistest allhoovustest, omade soosimisest.“

Helme sõnul on välisministeeriumis omad Eesti Üliõpilasseltsi (EÜS) liikmed, põllumajandusministeeriumis peetakse võõrasteks poliitilisi inimesi. Kaitseministeeriumis on vastamisi mitu väga jõulist grupp ning ükski minister pole sealsest ametkonnast tõsiselt üle olnud. „Selles suhtes kiidaksin Aaviksood, aga ka temal on tulnud arvestada nende jõududega.“

Helme ei kahelnud siiski ühegi välisministeeriumi kõrge ametniku professionaalsetes oskustes. Nii Eesti Euroopa Liidu esinduse uueks asejuhiks kavandatav praegune poliitika asekantsler Clyde Kull, kui ka Marten Koka kantsleri kohal välja vahetav tänane Eesti suursaadik Stockholmis Alar Streimann tunnevad oma tööd tema sõnul läbi ja lõhki.