Sügisene püügihooaeg lükkub Peipsi, Pihkva ja Lämmijärvel edasi


Sügisene püügihooaeg lükkub Peipsi, Pihkva ja Lämmijärvel edasi
Illustratiivne pilt: kalur LämmijärvelFoto: Raivo Tasso

Keskkonnaminister pikendas Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel suvist avaveevõrkude kasutamise keeldu 14. septembrini.

Keeld käib enam kui 130-millimeetrise silmasuurusega nakkevõrkude kohta.

Kui muidu keelab kalapüügieeskiri avaveevõrkudega püügi alates 5. maist kuni 31. augustini, siis tänavune soe suvi on veetemperatuuri nii palju tõstnud, et pole veel õige aeg püügikeeldu lõpetada.

Avaveevõrkudega püügi edasilükkamine on vajalik, et vähendada kala – peamiselt koha ja latika – hukkumist nakkevõrkudes: soojas vees võib osa kalu hapnikupuuduse tõttu võrkudes lämbuda.

Hilisemal püügihooajal, kui vesi on jahedam, kalad vee all olevates võrkudes ei hukku ning kalurid saavad tänu sellele kvaliteetsema saagi.

„Püügihooaja nihutamine aitab säilitada meie kalavarusid,“ tõdes keskkonnaminister Siim Kiisler. „Jahedamas vees väheneb kalade suremus võrkudes, sealhulgas hukkub vähem ka noid kalu, keda polnud plaanis püüda ja keda tavaolukorras tagasi vette lastakse. Seda nimetataksegi kalanduse kestlikuks majandamiseks.“

Muudatus ei tähenda kaluritele lisakohustusi. Kalurid saavad neile antud püügivõimalused realiseerida hiljem, kui vesi on jahedam ja saak kvaliteetsem, mida on loodetavasti võimalik ka parema hinnaga müüa.

Püügihooaja edasilükkamine oli teemaks Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu liikmete kohtumisel, kus arutati, kuidas vältida kala sooja veetemperatuuri tõttu võrkudes hukkumist. Ettepanekut püügikeeldu pikendada toetasid ka TÜ Eesti Mereinstituudi teadlased.

Avaveevõrguga saab Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel taas püüdma hakata 15. septembrist. Püügihooaega on neil veekogudel samal põhjusel edasi lükatud ka kolmel eelneval aastal.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare