Salme muinaslaevaga maeti vägilasemõõtu mehed

 (53)

Salme muinaslaevaga maeti vägilasemõõtu mehed
AFP/Scanpix

Salme muinaslaevast leitud inimluude analüüs näitas, et seal olnud seitsme mehe kehapikkus oli muinasaja kohta märkimisväärne.

“Üsna pikka kasvu mehed olid, pikkus vahemikus 175–180 sentimeetrit,“ ütles Salme muinaslaevast leitud inimluude analüüsi tegev Tallinna ülikooli ajaloo instituudi arheobioloogia ja muinastehnoloogia osakonna teadur Raili Allmäe Meie Maale.

“Tolleaegsete saarlaste või üldse eestlaste kehapikkuse kohta on meil suhteliselt vähe informatsiooni, kuid isegi tänapäeva mõistes oleks need mehed olnud tõenäoliselt üle keskmise kehapikkusega. Aga kui teha võrdlus keskajaga, siis on nende meeste kehapikkus märkimisväärne.”

Allmäe sõnul on teadlastel vähe informatsiooni, kui pikad inimesed muinasajal ehk aastail 500–1000 elasid. Märkimisväärne on ka meeste matmisviis, sest tollal kasutati väga sageli põletusmatust. Antud juhul polnud seda tehtud.

“Luude analüüs on alles käimas, aga siiski on huvitava vahest see, et paadi kontuuri seest kogusid arheoloogid kokku luud ja luufragmendid, mille analüüs näitas, et tegemist on seitsme inimese säilmetega, täpsemalt seitsme mehe luustikuga,” osutas teadur.

Meeste surma põhjuste kohta ei oska teadurid veel midagi öelda.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare