"Madalikule sõitnud laevast Tersus Mare lekkis 9. augusti õhtul välja ligikaudu 20 tonni raskenaftat, mis esialgu rannikureostusohtu ei kujutanud," selgitas Lääne päästekeskuse pressiesindaja Evelin Trink.

Täna hommikul valminud prognoosi kohaselt jõuab reostus tänu muutunud tuule suunale rannikule kell 11, eelnevalt on spetsiaalsete poomide abil merel piiratud õlireostuse levik ning loodud valmisolek reostuse eemaldamiseks.

Õppusele toodi rohkelt eritehnikat nii Saaremaalt kui mandrilt.

"Kohal on õlikonteiner, milles on õlireostuse kogumiseks vajalik varustus, poomikonteiner raskenaftalaigu leviku tõkestamiseks mõeldud vahenditega, paadid, päästeameti töölaev ning ATV-d," teatas Trink.

Eestimaa Looduse Fond ja keskkonnaamet püstitasid õppuse alale linnuhaigla telgi, kus reaalse sündmuse korral oleks võimalik reostuse tagajärjel kannatada saanud linde pesta ja ravida.

Naftareostusõppuse peakorraldaja Juri Zabellevitš sõnul on õppusel kaks peamist eesmärki. Esiteks anda Saaremaa päästjatele võimalus harjutada reostustõrje erivarustuse kasutamist ning teiseks harjutada erinevate ametkondade omavahelist koostööd.

"Õppuse teeb eriliseks ka asukoht, kuhu tuleb erivarustust kohale tuua mandrilt," selgitas Zabellevitš.

Pärast õppust on päästetööde tegijatel olemas kogemus, kui kaua liigub erivarustus mandrilt Saaremaa teise otsa, kaua võtab aega baaslaagri püstitamine ning mil moel teevad koostööd erinevad ametkonnad.

Õppusele on päästeamet kaasanud politsei- ja piirvalveameti, keskkonnainspektsiooni, keskkonnaameti, kaitseliidu, Eestimaa Looduse Fondi, kohalikud omavalitsused ja vabatahtlikud. Õppusel osaleb üle saja inimese, kelle käsutuses on staabikonteiner, olmekonteiner ja spetsiaalne välivooditega telklaager.