Russalka monumenti hakatakse uurima georadari ja röntgeniga

 (12)
Reidi tee asukoht
Russalka monumentFoto: Andres Putting

Tallinna linnavalitsus ja muinsuskaitseamet koostöös maksu- ja tolliameti ning Tallinna ülikooli geoloogidega viivad 11. mail läbi Pirita teel asuva Russalka monumendi uuringud, mille eesmärk on välja selgitada rajatava Reidi teega kaasnevad võimalikud riskid. Uuringu tarvis paigaldatakse 9. mail monumendi ümber tellingud.

Uuringute ajal on monumendi ümbrus ohutuse tagamiseks piiratud umbes 30 meetri raadiuses. Uuringute käigus soovitakse välja selgitada ligi nelja meetri kõrguse pronksist inglikuju sisemine struktuur ning kuju kinnituskonstruktsioonid graniidist postamendi ülaosas.

Pronksosa läbivalgustamiseks tuuakse kohale maksu- ja tolliameti röntgenaparaat, mida kasutatakse igapäevaselt sõidukite läbivalgustamisel, aga mis on olnud varem abiks ka Niguliste kiriku H. Rode altari uurimisel. Muuhulgas uuritakse ka inglikuju kinnitust graniidist postamendile, milleks kasutatakse Tallinna ülikooli ökoloogia keskuse georadarit.

Tallinna linnaplaneerimisameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Duboviku sõnul on uuringud selle üle saja aasta vanuse kultuurimälestise seisukorra hindamiseks hädavajalikud. „Viimased restaureerimistööd tegime kuju juures 2004. aastal, ent tollal ei olnud veel tehniliselt võimalik kuju konstruktsioone uurida,“ selgitas Dubovik.

Monumendi ehitusest parema pildi saamine annab kasulikke ja vajalikke teadmisi ka tulevikuks. „Russalka-suguse märgilise kunstimälestise uurimine on oluline ettevõtmine, mis on võimalik tänu heale koostööle,“ lisas muinsuskaitseameti kunstimälestiste peainspektor Linda Lainvoo. Tema sõnul on saadav info oluline, sest selliseid tehnilisi võimalusi monumentide mittelõhkuvateks uuringuteks saab kasutada ka teistel objektidel.

Tellingud Russalka monumendi ümber paigaldatakse 9. mail. Kuju autoriks on Amandus Adamson, see valmis 1902. aastal ja püstitati suurtükiväe õppelaevastiku soomuslaeva „Russalka“ hukkunud 186 meeskonnaliikme mälestuseks.

Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!