Riigikohus tühistas Ovsjannikovi süüdimõistmise mõjuvõimuga kauplemises ja konkurentsikuriteos ning Narva endise abilinnapea Andrei Filippovi süüdimõistmise altkäemaksu võtmises ja konkurentsikuriteos ning mõistis nad neis süüdistustes õigeks, kirjutab ERRi uudisteportaal.

Riigikohus tühistas ka ettevõtja Sergei Hamitski süüdimõistmise altkäemaksu andmises ja konkurentsikuriteos ning ettevõtjate Aleksandr Arsentjevi ja Viktor Belsneri süüdimõistmise konkurentsikuriteos.

Samas leidis riigikohus, et kriminaalasi tuleb selles osas saata ringkonnakohtule tagasi samas kohtukoosseisus jälitustoimingute seaduslikkuse kontrollimiseks ja uue kohtuotsuse tegemiseks.

Süüdistuse kohaselt lõi Narva linnavolikogu ja linnavalitsuse riigihanke konkursikomisjoni liige, keskerakondlane Fjodor Ovsjannikov aastatel 2008-2011 Narvas olukorra, kus ehitusettevõtetel oli võimalik linnavalitsuse rahastatavaid ehitus- või remonttöid teostada vaid tingimusel, et ettevõtjad tasusid Ovsjannikovile või temaga ühiselt tegutsenud ettevõtjale Gennadile erinevatel varjatud viisidel 10% linnavalitsusega sõlmitud töövõtulepingute maksumustest.

Raha maksmisega nõustunud ettevõtted lülitati hankekutsete saajate nimekirja. Seejärel tagati konkurentsi kahjustavate kokkulepete või hanketingimustega manipuleerimise abil pakkujatele hankevõit.

Andrei Filippovit süüdistati selles, et vastutasuks lähedase korteris teostatavate remonttööde allahindlusele lubas ta ettevõtjale, et tema nimetatud ettevõtted saavad edaspidi Narva linna hankemenetluste raames tellitavad avariitööd ilma sisulise konkursita. Samuti lepiti kokku, et Filippov saab vajaduse korral ettevõtja vahendusel muid soodustusi.

Süüdistatavate toimepandud konkurentsi kahjustava tegevusega tekkis olukord, kus iga kord ehitus- ja remondihangetes osalevate ettevõtete nimekirja eelneva kokkuleppimise ja seejärel Filippovi kaasabil pakkumiskutsete saajate ringi kontrollimise teel tagati, et eelnevalt loetletud hankekonkurssidel ei saaks osaleda kolmandad ettevõtted ning kõik selles valdkonnas tehtavad munitsipaaltellimused jagatakse omavahel.

Lisaks eeltoodule süüdistati Ovsjannikovi pistise nõudmises, kui ta küsis 2010. aastal Narva linnas tegutsevalt osaühingult Euroopa sotsiaalfondi projektile linnapoolse finantseeringu eest raha. Osaühingu liikmed keeldusid sellisest pakkumisest. Kohtuvaidlustes loobus prokurör selles osas süüdistusest.