Riigikogu võttis vastu madalapalgaliste tulumaksu tagasimakse seaduse ja tõstis peretoetusi

 (45)
Taavi Rõivase umbusaldushääletus riigikogus
Foto: Madis Veltman

Riigikogu kiitis 59 poolthäälega (34 vastu) heaks seaduse, millega kehtestatakse madala sissetulekuga töötavate inimeste iga-aastase tulumaksu tagasimakse süsteem. Samuti kiideti 62 poolthäälega heaks riiklike peretoetuste tõstmine. Mõlemad eelnõud olid seotud valitsuse usaldusküsimusega.

Tööturuteenuste ja -toetuste seaduse ning teiste seaduste muutmise seadust (40 SE) tutvustanud rahandusminister Sven Sesteri sõnul parandab tagasimaksesüsteem oluliselt madalat palka saavate inimeste olukorda, vähendab vaesust ja toetab majanduskasvu, teatas riigikogu pressiteenistus.

Seaduse järgi saab tulumaksu tagasimakset taotleda täisealine inimene, kes on taotluse esitamisele eelnenud aasta jooksul töötanud täistööajaga vähemalt kuue kalendrikuu jooksul. Samas töövõimetuspensionäridelt ei nõuta täistööajaga töötamist tulumaksu tagastuse saamiseks.

Seaduse kohaselt sõltub tulumaksu tagasimakse suurus olulisel määral teenitud sissetulekust, töötatud kuude arvust ning sissetuleku struktuurist. Seetõttu võib iga inimese tagasimakse olla erinev. Tulumaksu tagasimakse summa sissetuleku kasvades suureneb ning on suurim 480 euro suuruse brutokuupalga juures (708 eurot aastas). Sellest suurema sissetuleku puhul hakkab tagasimakse summa vähenema ning jõuab nulli 649 euro suuruse brutokuupalga juures. Maksu- ja tolliamet tagastab üldjuhul tulumaksu enammaksu hiljemalt 1. juulil.

Läbirääkimistel sõna võtnud Riigikogu liikmed Tarmo Tamm, Mihhail Korb, Monika Haukanõmm, Jüri Adams ja Viktor Vassiljev kritiseerisid madalapalgaliste tulumaksu tagasimakse seadust.

Riigikogu kiitis 62 poolthäälega (6 erapooletuid) heaks riiklikke peretoetusi muutva seaduse, millega tõstetakse lapsetoetust pere esimese ja teise lapse kohta 60 euroni kuus ning luuakse uus lasterikka pere toetus.

Kui praegu on lapsetoetust pere esimese ja teise lapse kohta 45 eurot kuus, siis 2019. aastaks tõuseb see 60 euroni. Seaduse järgi on alates 2016. aastast lapsetoetuse suurus 50 eurot, alates 2018. aastast 55 eurot ning alates 2019. aastast 60 eurot kuus. Lapsetoetuse suurus alates kolmandast lapsest peres ei muutu ning seda makstakse endiselt 100 eurot lapse kohta.

Samas kolme- ja enamalapselistele peredele luuakse uus peretoetus – lasterikka pere toetus. Kolme kuni kuut last kasvatavale perele on see 200 eurot, seitset ja enamat last kasvatavale perele 370 eurot. Senine seitsme ja enamalapselise pere vanema toetus eraldi liigina kaotatakse.
Riiklike peretoetuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadust (38 SE) tutvustanud sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna sõnul aitab peretoetuste tõstmine parandada perede toimetulekut ja leevendada laste vaesust.

Läbirääkimistel sõna võtnud Riigikogu liikmed Jevgeni Ossinovski, Vilja Savisaar-Toomast ja Mailis Reps toetasid peretoetuste tõstmist. Repsi sõnul Keskerakonna fraktsioon toetab lastetoetuse tõstmist, kuid kuna valitsus sidus selle oma usaldusküsimusega, siis hääleta nad seaduse poolt ega vastu.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare