Kui septembris toetas Keskerakonda 24 protsenti küsitletutest, siis novembris 23 protsenti. Reformierakonna toetus langes septembrikuu 24 protsendilt novembris 20 protsendile. Kõige rohkem on novembrikuus tõusnud EKRE toetus: 7 protsendilt 12 protsendile. Nii Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kui Vabaerakonna toetus langes. Sotsiaaldemokraate toetas 16 protsenti ning Vabaerakonda 17 protsenti. Võrreldud on septembri ja novembri andmeid, kuna oktoobrikuu andmed TNS Emoril puuduvad.

"Siin on näha EKRE tõusu ja Reformierakonna mõningast langust," sõnas TNS Emori uuringuekspert Aivar Voog. EKRE tõusu põhjuseks võib pidada seda, et erakond esindab jõulisemat ja radikaalsemat poliitikat, mis tundub Eesti inimestele eestikeskne, siis Reformierakonna lähenemine on euroopakeskne näiteks pagulasküsimustes. Tulemuste juures on oluliseks teguriks, et küsitlus viidi läbi ajavahemikus 11.-18. november. Siia perioodi jäid Pariisi terrorirünnakud ning järelmõjud pärast Estonian Airi tegevuse lõpetamist. Koalitsioonierakondade reitingute langemist 48 protsendilt 43-le võib uuringueksperdi sõnul olla mõjutanud Estonian Airiga seotu.

Voog tõi välja, et septembris tegi Reformierakond küll tõusu ülespoole, kuid see oli ajutine: viimase poole aasta keskmine tulemus on olnud 20 toetusprotsendi lähedal. Simsoni valimisel Keskerakonna esimeheks võiks Voogi sõnul erakonna toetajate profiil ajapikku hakata muutuma. Kui praegu selleks enamjaolt venekeelne ja vanem elanikkond, siis noorema juhi valikuga võiks valijate hulk muutuda nooremaks, kuid Savisaare toetajad kohe sealt ära ei kaoks.

Parlamendivälistest erakondadest oli Eestimaa Roheliste Erakonna toetus 3 ning Rahva Ühtsuse Erakonna (RÜE) toetus 1 protsenti. Uuringuekspert tõi välja, et kuigi RÜE esimees Kristiina Ojuland on viimasel ajal palju meedias figureerinud, siis küsitlustulemustest võib välja tuua, et inimestele ei seostu RÜE Kristiina Ojulandiga. "Oleks Ojulandi partei, oleks toetus ilmselt ka suurem."

Kui võrrelda IRL-i toetust jaanuaris 2014, on see pea sama suur kui praegusel reitingutabeli liidril - 22 protsenti. Novembris 2015 on IRL-i toetuseks vaid 7 protsenti. Uuringueksperdi sõnul võib siin välja tuua IRL-i kuulumine koalitsiooni, mille toetus on langenud ning selle, et IRL-i konservatiivsemad liikmed on oma toetushääled suunanud EKREle.

Ei soovita radikaalseid muutusi

Tulemuste kokkuvõtteks ütles Voog, et ei näe, et Eesti inimesed tahavad radikaalseid muutusi, pigem eelistatakse stabiilsust. Ollakse küll kriitilised valitsuserakondade tegevuse suhtes, kuid erakorralist ootust suurteks muutusteks ei ole.

Uuringu eesmärgiks oli saada erakondade reitingud, mis on võrreldavad riigikogu valimistega. Vastanuid olid 1865. 23 protsenti vastanutest ei osanud oma erakondlikku eelistust öelda.

Nii Keskerakonna kui Reformierakonna reiting oli septembrikuus 24 protsenti. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus tõusis septembris 18 protsendile. Vabaerakonna toetus jäi augustiga samale tasemele ehk 17 protsendile. Septembris ulatus nii IRL-i kui EKRE toetus vaid seitsme protsendini.

Augustis oli 25 protsendiga kõige populaarsem erakond Keskerakond. Järgnesid Reformierakond, Vabaerakond ja SDE vastavalt 20, 17 ja 16 protsendiga. Isamaa ja Res Publica Liitu toetas 9 protsenti vastanutest, nagu ka Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda.

Juunis BNSi tellimusel Emoris tehtud küsitluse kohaselt oli aga populaarseim Keskerakond 26 protsendiga, järgnes Vabaerakond 19 protsendi ja Reformierakond 18 protsendilise toetusega.

Lisaks BNSi tellitud Emori küsitlustele mõõdab erakondade populaarsuseid ka Turu-Uuringute AS ERRi tellimusel.