“Tallinna linna käitumine, millega suurendatakse samm sammu haaval pealinna kaupmeeste maksukoormust, ei ole õige. Kui me tahame rääkida atraktiivsest ettevõtluskeskkonnast pealinnas, siis tuleks kaupmeeste maksukoormust vähendada, mitte tõsta. Ettevõtjasõbraliku kliima loomisel võiks üheks sammuks olla vaateaknamaksu ära kaotamine,” ütles Pillak erakonna pressiesindaja teatel.

Vaateaknamaksu otstarbetust tunnistas selle kehtestamise ajal ka Tallinna linnavalitsus ise. Tollase abilinnapea Jaanus Mutli sõnul ei ole vaateaknamaks Tallinnale kasulik, sest maks kahjustab väikeettevõtjaid, kellel on vaateaken sageli ainuke reklaamikanal. Sellegi poolest kehtib täna pealinnas ettevõtjakahjulik vaateaknamaks.

«Linnavalitsuse sõnad ja teod ei lähe siinkohal kuidagi kokku. Selle asemel, et enda kulutusi vähendada, ronib linnavalitsus järjest sügavamale elanike ja ettevõtjate taskusse. Võtame näiteks maamaksu 2,5 kordse tõusu ning müügimaksu ja vaateaknamaksu kehtestamise. Kõik need koormised on sisse viidud selleks, et linn saaks oma rahakotti täita,” lausus Pillak, lisades, et ainuke asi, mis linlased selle eest vastu saavad, on Keskerakonna propaganda.

Vaateaknamaks, millega maksustatakse poodide vaateakendel olevat reklaami, kehtestati aasti tagasi. Tallinna linn küsib näiteks Tallinna Kaubamajalt vaateaknamaksu ligi 50 000 krooni aastas. Reformierakonna fraktsiooni poolt üle antud eelnõu kohaselt kaotataks vaateaknamaks 2011. aastast ära.

Möödunud volikogu istungil oli arutlusel ka reklaamimaksu hinda reguleeriv eelnõu, mis väljendab linnavalitsuse eesmärki 2012. aastast reklaamimaksu tõsta. Reformierakonna fraktsiooni muudatusettepanekut, mis oleks maksutõusu ära hoidnud, keskerakondlased ja sotsid ei toetanud.