„Kindlasti on, vaatame kas või lõppenud Gruusia sõda. Venemaa rääkis sisuliselt läbi ainult Prantsuse presidendi Nicolas Sarkozyga isiklikult, kuigi Prantsusmaa oli kogu Euroopa Liidu eesistuja. EL-i sees liigub asi küll paremuse poole seoses ühise välisteenistuse loomisega, aga loomulikult me ei tea veel, milliseks kujuneb see uus „superministeerium“,“ ütles Järvi Delfile.

„Või toome teise näite – suur Hiina turg on äärmiselt ahvatlev. Ma olen riigikogus Eesti–Taiwani sõprusrühma pealik. Minu jaoks on Taiwan etalon selleks puhuks, kui Hiina oleks normaalne vaba ühiskond, sest seal elavad ju needsamad hiinlased. Sellele vaatamata Taiwan sisuliselt tõrjuti ÜRO-st välja kui Hiina vabariigi mantlipärija ja riik on persona non grata sellesama suure Hiina turu pärast,“ märkis reformierakondlane.

„Kui vaadata mõningaid riike, millises ajajärgus nad elavad, siis Venemaa, Nõukogude Liidu mantlipärija, elab 20. ja kohati isegi 19. sajandis – nii-öelda koloniaalajastus – ja vastavaid riike on veelgi. Neil on omavahel veelgi lihtsam kokku leppida, võtame näiteks Venezuela, Kuuba jt,“ mõtiskles Järvi.

Kui vahel kõrvutatakse MRP-d ka Saksa-Vene gaasijuhtme ehituse ja Prantsuse-Vene sõjalaevade müügitehinguga, siis Järvi neid omavahel ei võrdleks ning hoiaks majanduslikud kokkulepped poliitilisest maadejagamisest lahus. „Mulle tundub, et Mistralite puhul on tegemist sellesama kuulsa loosungiga, et „armastus käib kõhu kaudu“. Kõne all on needsamad Saint Nazaire’i tehase töökohad, mida Sarkozy on lubanud säilitada, nimetame seda siis populismiks või kuidas tahes.“

Eesti võiks valida Ahtisaari tee

Väikeriikidel on Järvi hinnangul oma huvide kaitseks erinevaid võimalusi. Üks neist on olla niivõrd tugev ja jõukas nagu Šveits, et teised riigid lihtsalt peavad sind tähele panema. Teine lahendus on aga kuulumine mõnda rahvusvahelisse organisatsiooni. „Ilmselt meil on praegu ideaalne võimalus Euroopa Liidu kaudu. Siin ma võtan mütsi maha Tunne Kelami ees, sest suuresti on just tema teene, et EL hakkas tähistama 23. augustil kõigi totalitarismiohvrite mälestuspäeva.“

Järvi sõnul on ta ka teinud ettepaneku, et Eesti võiks korraldada rahvusvahelisi vahendusmissioone, võttes eeskuju soomlaselt Martti Ahtisaarilt. „Selle vastu on küll öeldud, et Eesti on liiga ameerikalik ehk kas siis Eesti saab olla küllalt objektiivne, kuid ka Soome tunneb säärast terminit nagu finlandiseerumine. Ahtisaari on küll põhiliselt tegutsenud regioonides, kus see pole niivõrd oluline – aga siiski, nii Hiina kui ka Venemaa käed on maailmas väga sügaval sees – näiteks Darfuris on ka Hiina kombitsad. Nii et kõik on võimalik.“