Puuetega laste vanemate häält võeti kuulda: ministeerium asub tšekke nõudvat seadust muutma

 (13)
www.DELFI.ee
                     
Puuetega laste vanemate häält võeti kuulda: ministeerium asub tšekke nõudvat seadust muutma
Foto: Ilmar Saabas

Justiitsministeerium hakkab välja töötama perekonnaseaduse muudatust, millega täpsustatakse eestkostjate poolt kohtule esitatava aruandluse korda ning muudetakse puuetega laste eestkostjatele probleeme tekitanud sätteid.

Justiitsminister Kristen Michali sõnul ei ole juba alates 1996. aastast ette valmistatud ja 2010. aastast kehtiva perekonnaseaduse mõte kunagi olnud kohustada ausat ja kohusetundlikku eestkostjat koguma igapäevakulutuste tõendamiseks ostutšekke ning perekonnaseaduse muudatuse eelnõuga kavatsetakse see probleem ka lahendada, teatas justiitsministeerium.

„Puuetega inimeste eestkostjatel, nagu ka kohtutel, on juba täna suur koormus ja kindlasti ei tohi seda suurendada põhjendamatu paberitööga. Me ei saa kuidagi olla rahul, et on tekkinud segadus, ning kavatseme vastava seaduse täpsustuse koostada. Seadusemuudatuse mõte on, et kohus peaks eestkostja tegevuse üle põhjalikumat järelevalvet teostama üksnes igapäevakulutusi ületava vara osas või juhul, kui on kahtlusi puudega isiku eestkoste kvaliteedis.”

„See on ka põhimõte, mis jäi kõlama, kui kohtusime puuetega laste vanematega – kontroll laste kaitseks on põhjendatud siis, kui on probleeme eestkostetava esmavajaduste rahuldamisega või kahtlusi igapäevakulutusi ületavate varade kasutuse osas. Sellisena me selle seaduse muutmise eelnõu ka koostame,” ütles justiitsminister.

Seadus uues sõnastuses riigikokku märtsi lõpus

Michal selgitas, et seadusemuudatuse esialgset sõnastust on kavas juba lähinädalail tutvustada ja läbi arutada kõigepealt mitteametlikult nii kohtunikega kui ka puuetega laste vanemate ja esindusorganisatsioonidega. „Soovime saada neilt tagasisidet selle kohta, kas väljatöötatud muudatus on ka nende hinnangul sobiv ja sõnastus küllalt täpne ja eesmärk selge. Märtsi lõpuks võiks seadusemuudatus olla sellises küpsusastmes, et saame selle anda edasi neile, kes seaduste üle otsustavad.”

Teisipäeval toimus justiitsministeeriumis ümarlaud, mille eesmärgiks oli arutada perekonnaseaduse rakendumise kitsaskohtade üle ja leida lahendused puuetega inimeste eestkostjate üle järelevalve teostamisega seonduvatele küsimustele. Ümarlauast võtsid osa Eesti puuetega inimeste koja, Tallinna tugikeskuse „Juks” ja päevakeskus Käo esindajad, eestkosteasjadele spetsialiseerunud Harju maakohtu kohtunik Sirje Õunpuu, sotsiaaltöötajad, puuetega laste vanemad ning sotsiaalministeeriumi ametnikud.

Justiitsministeerium viib praegu läbi ka laiemat perekonnaseaduse rakenduspraktika analüüsi. Ministeerium saatis laiali asutuste ringile juba 2011. aasta alguses üleskutse uue perekonnaseaduse rakendusprobleemide ja muutmisettepanekute edastamiseks, mille põhjal koostati esialgne ülevaade perekonnaseaduse rakenduspraktikast. Ülevaade on saadetud asjaomastele asutustele ja organisatsioonidele koos palvega saata oma täpsustused ja ettepanekud.


Vaata märksõnade teemalehti või lisa/eemalda neid MyDelfi huvidest + ja - abil.

Mis teemad Sind huvitavad?

  • -  jälgi
  • -  ära jälgi
Lase MyDelfil ehitada Sinu personaalne uudisleht!

Logi sisse Facebook'iga

Alusta MyDelfi kasutamist
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare
Sotsiaalministeeriumi vastus Urmas Sutropi murele: aafriklastele eesti keele õpetamiseks pole vaja Aafrika keeli osata (8) Pagulased Vao külas eesti keele tunnis  1 h
Euroopasse võetakse vastu eelkõige Süüriast ja Eritreast pärit põgenikke. Reformierakondlane Urmas Sutrop arvas oma arvamusloos, et küllap meil leidub araabia ja aramea keele oskajaid, kuid muretses, kas meil ikka on õpetajat, kes Eritreast pärit ja emakeelena tigrinja keelt kõnelevatele inimestele eesti keele õpetamisega hakkama saaks.
Urmas Reinsalu: justiitsroimades osalenud Erich Vallimäe laiab LP-s mõnuga oma ohvrite üle (52) Erich Vallimäe  2 h
Justiistminister Reinsalu kirjutab vastukajana LP-s ilmunud portreeloole Erich Vallimäest, et justiitsroimades osalenud inimest ei peaks esitlema leebes võtmes ning Vallimäe on oma surma toonud tegudega kelkides unustanud inimsusevastaste kuritegude aegumatuse kontseptsiooni.
Ossinovski otsib Palo asemele ministrikandidaati, ministri leidmise korral on sotside juhatus valmis 24 tunni jooksul kogunema (39) Urve Palo ja Jevgeni Ossinovski  2 h
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ütles, et kui Urve Palo asemele on leitud uus ekspordiministri kandidaat, siis on sotsiaaldemokraatide juhatus valmis 24 tunni jooksul kogunema, et asja arutada. Ossinovski arvas, et homme pannakse juhatuse istungi aeg paika.
LOE: tuleohutuse ABC koolilapsele (2) Päästeamet-36  3 h
Kooliteed alustanud laps on saanud tublisti iseseisvamaks ning hindab, kui vanemad teda usaldavad. Päästeamet tuletab meelde, et siiski tuleb tal veel silm peal hoida ning ennetada tema kogenematusest või teadmatusest juhtuvaid õnnetusi.
KOOLIBLOGI: Esimene september on kohal, olete selleks valmis või mitteVaata fotosid, videoid ning ütle ka sõna sekka! (6) 1. September Pärnu Vanalinna Põhikoolis  4 h
Täna algab kool ja paljude jaoks tähendab see ka sügise algust. 1. septembriga ei kaasne aga ainult kahjutunne suvepuhkuse lõppemise üle, vaid ka paras annus elevust nii neile, kes lähevad esimesse klassi, kui ka neile, kes juba teab-mitmendal kursusel ülikoolis õpivad.
Tähelepanu, autojuhid: koolijütsid on taas tänavatel (2) Koolilapsed kesklinnas  4 h
Selle nädala lõpuni on korrakaitsjate tähelepanu suunatud eeskätt koolide ja ülekäiguradade juures toimuvale, et tagada turvalist kooliteed kõigile suurematele ja väiksematele liiklejatele.
Põllumajandusministeeriumist sai maaeluministeerium (34) Põllumajandusministeeriumist sai maaeluministeerium  4 h
Alates tänasest, 1. septembrist jätkab põllumajandusministeerium tööd maaeluministeeriumina.
Psühholoog: altkäemaksu paneb võtma täitmatu isu ja eneseõigustamine (36) Ain Kaljurand ja Allan Kiil  5 h
Tänaseks vahi alla võetud ASi Tallinna Sadam juhatuse liikmed Ain Kaljurand ja Allan Kiil polnud vaesed mehed: ühe kuupalk oli 8800 eurot ja teisel 8000. Samas võttis Kaljurand prokuröri sõnul kahtlustuse järgi altkäemaksu sadu tuhandeid, Kiil aga miljoneid eurosid.
Miks nad riskisid ja seda tegid?
ETV+ saateid ei pruugi oluline osa auditooriumi näha, sest idavirumaalasteni Eesti kanalid ei jõuagi (113) Narvas levib Venemaalt tulev satelliitpilt suisa tasuta, sellepärast ei pea paljud elanikud vajalikuks Eesti teenusepakkujatele maksta.  12 h
Ida-Virumaal kasutatakse satelliittelevisiooni vaatamiseks endist viisi suurelt jaolt regiooni jaoks keelatud või piraatkaarte. ERR-i juhatuse liige Ainar Ruussaar kinnitab, et Eesti kanaleid ei näe Ida-Virumaal isegi hotellides. Probleem on tema sõnul suur. Telekommunikatsioonifirmade arvates peaks kaartide kasutajaid ja levitajaid rohkem vastutusele võtma. Aga kuidas?

Loetumad artiklid

Minister Urve Palo teatas tagasiastumisest  (259)
Ettevõtlusminister Urve Palo teatas pärast sotside koalitsioonis jätkamise otsust, et ta astub tagasi. Tema asemele läheb valitsusse erakonna juht Jevgeni Ossinovski , kuid pole veel kindel, kas samale ametikohale.
BLOGI, FOTOD ja VIDEOD: Valitsuskriisi ei tule! Sotsid otsustasid häältega 35-25 Reformierakonna ja IRLiga koalitsiooni jääda  (421) BLOGI, FOTOD ja VIDEOD: Valitsuskriisi ei tule! Sotsid otsustasid häältega 35-25 Reformierakonna ja IRLiga koalitsiooni jääda
Täna toimunud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu andis pärast põhjalikku arutelu saavutatud kokkuleppele oma heakskiidu ning otsustas, et sotsiaaldemokraadid jätkavad praeguses koalitsioonis.
Kaitseliidu spetsialist peab Euroopasse tungivaid põgenikke saastaks, inimrämpsuks ja mugavusprussakateks  (459)
Eesti Kaitseliidu avalike suhete osakonna spetsialist Urmas Reitelmann avaldas sotsiaalmeedias arvamust põgenike kohta, keda iga päevaga tuhandete kaupa Euroopasse tuleb. Lisaks on tal oma sõna öelda ka Eestis elavate venelaste kohta. Kaitseliit taunib taolist teguviisi.
Raske liiklusõnnetuse põhjustanud tagaotsitav jalutas mitu kuud rahulikult ringi, sest politsei infovahetus oli puudulik  (43) Raske liiklusõnnetuse põhjustanud tagaotsitav jalutas mitu kuud rahulikult ringi, sest politsei infovahetus oli puudulik
„Vabandust, vabandust, ma ei tahtnud, sellel autol pole ju pidureid!” ütleb Janeikko Perijainen maas lebavale valudes naisele. Süüdlane põgeneb ja politsei ei taba teda mitme kuu jooksul. Samal ajal uhkustab pika karistusregistriga Perijainen Facebookis, kuidas ta on pääsenud.
DELFI UNGARIS: Sürreaalsed fotod põgenikelaagriks muutunud Budapesti rongijaamast, milles "ootavad oma rongi" tuhanded migrandid  (277)
Pilt Ungari pealinna Budapesti Keleti rongijaamas on niivõrd ehmatav, et ka kohalikud vaatavad autoakendest möödasõites imestunult välja, suu lahti. Juba rongijaama ees on siin-seal üles pandud telgid. Kuid tegelik elu on sisse seatud maa all, kus tunnelid on hõivanud sajad, kui mitte tuhanded sisserändajad. Pilt on esmalt niivõrd jahmatav, et paneb küsima, kuidas on see ühes Euroopa pealinnas üldse võimalik. Seisatan ka ise enne tunnelisse minekut ja lihtsalt vaatan. Ma ei tea kust alustada.
Eesti Pank: palgad tõusid kõige kiiremini kohalike omavalitsuste haldusalas Eesti Pank: palgad tõusid kõige kiiremini kohalike omavalitsuste haldusalas  5 min
Tööandja omaniku liigi järgi tõusid palgad kõige kiiremini kohalike omavalitsuste haldusalas, 8,5%, kommenteeris täna statistikaameti avatud II kvartali palgastatistikat Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.
Järgmine koondamislaine: Fazeri tehases jäävad kümned inimesed tööta Fazer Bakery Baltic’u tegevjuht Eestis Mindaugas Snarskis  31 min
Fazer Bakeries teavitas, et koondab 40 töötajat oma tootmistehases Vantaas. Firma teatas, et töötajate ja töötandjate vahelised läbirääkimised, mis algusfaasis kaasasid 270 töötajat, on nüüd lõpusirgele jõudnud.
Mängupõrgu Macau majandus tegi läbi suure kukkumise Mängupõrgu Macau majandus tegi läbi suure kukkumise  45 min
Et Macaus on majanduse mootoriks olevatelt kasiinodelt saadud tulud langenud, on riigi majandus järsult kukkunud. See toob kaasa 1. septembrist ehk tänasest eelarvekärped, kirjutab Reuters.
Swedbank: Tarbijate ostujõud kasvab sel aastal hüppeliselt (1) Swedbank  1 h
Majapidamiste reaalne ostujõud kasvab sel aastal hüppeliselt tänu kiirele brutopalga tõusule ning hindade langusele ja tööjõu maksukoormuse vähenemisele. Sotsiaalsiirete, sh pensionite, jätkuv tõus annab tarbimise kasvu täiendava panuse, kommenteeris Swedbanki vanemanalüütik Liis Elmik täna avaldatud palgakasvu numbrit.
Tänasest jõustuvad karmimad bioohutusnõuded seakasvatustele (1) Tänasest jõustuvad karmimad bioohutusnõuded seakasvatustele  2 h
Seoses sigade Aafrika katku puhangutega farmides, karmistuvad alates tänasest, 1. septembrist seakasvatustele ja majapidamistele kehtivad bioohutusnõuded. Uute nõuetena rakenduvad tänasest sigade väljaspidamise täielik keeld ja territooriumi tarastuse nõue, teatas maaeluministeerium.
Vaata, kes on Ettevõtluse Auhinna nominendid (1) Ettevõtluse Auhind 2014  2 h
Žürii valis välja Ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) poolt välja antava Ettevõtluse Auhinna nominendid. Viie kategooria parimad ettevõtted kuulutatakse välja 8. oktoobril toimuval pidulikul auhinnagalal, teatas EAS.
Kõige rohkem tõusis brutotunnipalk kunstnikel ja meelelahutajatel (9) Pure line jäätisetehas  3 h
Statistikaameti andmetel kasvas II kvartalis aastaga palk keskmisest madalama brutokuupalgaga tegevusaladel - kinnisvaraalases tegevuses 11,2% ning põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi tegevusalal 9,8%. Keskmine brutokuupalk ei tõusnud vaid ehituses (langus 0,5%).
Eesti Raudtee uus juht asub ametisse (1) Sulev Loo  3 h
Täna asub Eesti Raudtee juhatuse esimehe ametisse Sulev Loo, teatas ettevõte.