Pevkur: õiguskantsler peaks maksukobara suhtes algatama põhiseaduslikkuse järelevalve

 (19)

Pevkur: õiguskantsler peaks maksukobara suhtes algatama põhiseaduslikkuse järelevalve
Foto: Kollaaž

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Hanno Pevkur ütles pärast tänahommikust fraktsiooni kohtumist õiguskantsler Ülle Madisega, et õiguskantsler peaks algatama eelmise aasta lõpus vastu võetud nn maksukobara suhtes põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse.

Pevkuri sõnul oli enne jõule riigikogus kiirkorras seadusena vastu võetud maksutõusude kobareelnõu menetlemine ilmekas näide halvast õigusloomest.

„Koalitsioon tegi maksukobara läbisurumisel valesti kõik, mida ühe seaduse vastuvõtmisel valesti teha saab. Kõigepealt õmmeldi pintsak nööbi külge ehk maksu- ja ettevõtluskeskkonda oluliselt mõjutavad muudatused pandi varasema, hoopis teise sisueelnõu juurde. Siis eirati kõiki menetlusreegleid ja tagatipuks ei peetud kinni reeglist, et makse ei muudeta vähem kui kuuekuulise etteteatamisega,” tõi Pevkur välja olulisemad rikkumised.

„Seetõttu on Reformierakonna fraktsiooni hinnangul vajalik õiguskantsleri seisukoht maksukobara põhiseaduspärasusele. Tuleb anda mitte ainult riigikogu liikmetele, vaid eelkõige Eesti ettevõtjatele sõnum, et valitsuskoalitsiooni selline käitumine oli vale ja sõnamurdlik,” lausus Pevkur.

Loe veel

Lisaks seadusloomele arutas fraktsioon kohtumisel ka Ülle Madise ettepanekut õiguskantsleri asetäitjate ametisse nimetamiseks. Õiguskantsler on teinud riigikogule ettepaneku nimetada enda asetäitjateks Olari Koppel ja Heili Sepp.

Seotud lood:

Möödunud aasta lõpus ütles õiguskantsler Ülle Madise, et analüüsib nn kobareelnõu raames vastu võetud seadusi ning algatab vajadusel üksikmuudatuste põhiseaduslikkuse järelevalve. Samas rõhutas Madise, et uuel valitsusel peab olema võimalus oma poliitikat, sealhulgas ka maksupoliitikat, kujundada.

President Kersti Kaljulaid kuulutas pärast jõule välja uue koalitsiooni maksumuudatuste kobareelnõu, ehk tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse, millega muuhulgas jäetakse sel aastal sotsiaalmaksumäär langetamata, tõstetakse ennaktempos erinevaid aktsiise ja kehtestatakse 2018. aastast uus tulumaksuvabastussüsteem.

Samas juhtis president seaduse menetlemise probleemidele tähelepanu, märkides, et seaduse vastuvõtmise asjaoludega ta rahul ei ole. „Kobarseaduste vastuvõtmine ja oluliste eelnõu täienduste sisse viimine muudatusettepanekutena on hea õigusloome tavaga vastuolus,” nentis Kaljulaid.

120 000€
Tallinn, Korter
243 000€
Tallinn, Majaosa
72 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
197 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
157 000€
Rae vald, Korter
209 000€
Kiili vald, Majaosa
229 000€
Tallinn, Korter
Otse omanikult!
121 990€
Tallinn, Korter
160 000€
Tallinn, Korter
166 000€
Tallinn, Suvila

173 580€
Tallinn, Korter
129 990€
Tallinn, Korter
144 990€
Tallinn, Korter
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare