Paljud kehtetute sertifikaatidega ID-kaardi kasutajad ei pruugi sellest teada, sest ei saa teavitust kätte

 (93)
ID-kaardi sertifikaatide uuendamine
ID-kaardi sertifikaatide uuendamineFoto: Anni Õnneleid

Paljud turvanõuetele mittevastava ID-kaardi kasutajad ei ole PPA saadetud personaalset teavitust saanud, kuna nende eesti.ee e-postiaadress ei ole edasi suunatud.

Tänase seisuga on Eestis kasutusel pea 12 500 turvanõuetele mittevastavat ID-kaarti, mille sertifikaadid tunnistatakse alates 1. juunist kehtetuks.

Kehtetute sertifikaatidega ID-kaarti ei saa enam elektrooniliselt kasutada ning e-teenustesse sisenemiseks või digiallkirja andmiseks tuleb taotleda kas uus kaart või kasutada mobiil-ID-d. Riik vahetab garantiikorras välja kõik turvanõuetele mitte vastavad ID-kaardid, mille kehtivusaeg on pikem kui kolm kuud alates dokumendi taotluse esitamisest.

Turvanõuetele ei vasta need ID-kaardid ja elamisloakaardid, mis on välja antud enne 2014. aasta oktoobrit ning mida on uuendatud kaarditootja rakenduse kaudu Politsei- ja Piirivalveameti teeninduses. ID-kaardi tootja ei järginud kõiki turvanõudeid ja genereeris osadel ID-kaartidel privaatvõtmed väljaspool kiipi. Väljaspool kiipi võtmete genereerimine annab võtmete genereerijale võimaluse kasutada ID-kaarti füüsiliselt kaarti omamata ja PIN-koodi teadmata. Selle riski maandamiseks tunnistab PPA nende kaartide sertifikaadid kehtetuks.

Seotud lood:

Inimesed, kellel on 2011 kuni 2014. aasta 16. oktoobrini välja antud ID-kaardid ja 2011 kuni 2014. aasta 17. detsembrini välja antud elamisloakaardid, mida on alates 2012. aasta juulist kuni 2017. aasta juulini PPA teenindusbüroodes uuendatud, peaksid kontrollima rakenduse kaudu, mida nad dokumendiga tegema peavad.

Rakendus on leitav siit: https://www.eesti.ee/portaal/!portaal.document_check

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

See on retsept, mida kantakse uhkusega südames ja antakse peres edasi, sest selles retseptis on palju rohkem kui vaid koostisained — selles on sinu pereliini ürgset tarkust, loomulikku olekut, see on side esivanematega. Mis on siis kõige tähtsam retsept? Eks ikka vanaema pannkoogid! See, et ainsaid pannkooke oskab teha vanaema, on kõigile selge. Ja kõigile on selge ka see, et ainsate õigete pannkookide autor on just tema vanaema — ärme hakka sellistel teemadel üldse vaidlema, sest mõni asi on püha! Minu vanaema on kõige ehtsamat sorti kange mulk. Kes siis, kui ta aktiivset elu elas, kamandas elu, udjas laisku ja armastas lapsi. Nüüd ta armastab vaid lapsi, sest udjamiseks on ta juba vana — 92-aastane. Mul kui tema esimesel lapselapsel õnnestus veeta tema juures maal kõige pikemat aega ja ma nägin pealt igasugu ägedaid töövõtteid (peale selle, kuidas laisale üle turja anda), õppides ära nii mõnegi asja, mis mulle hiljem elus on kasuks tulnud. Kas või selle, et kui mikserit pole, kuidas siis vahustada. Mul on siiamaani meeles see imestus, mis mind valdas, kui vanaema võttis oma savikausi ja kahvli ning pani kordagi peatumata lõpuni välja — senikaua kui munavalgevaht oli ilus kõva. Nagu ikka, on vanaema retseptid sellised, kus pead võtma törtsu seda, sortsu toda, silma järgi midagi kolmandat. Samas pannkookide puhul ei saa lihtsalt asjad lörri minna, sest selle eest hoolitses ju vanaema ise — ta ei käsi sul törtsu asemel võtta kamalutäit, nii et siingi jälgi retsepti ja saab nii ka! Pannkooke söö moosiga, suhkruga, meega, hapukoorega, kuidas soovid! Ja näppude vahelt.