OTSEBLOGI ARVAMUSFESTIVALILT | Helir-Valdor Seeder: Alkoholiaktsiisi tõusu eest kannavad kõik erakonnad vastutust

 (111)
OTSEBLOGI ARVAMUSFESTIVALILT | Helir-Valdor Seeder: Alkoholiaktsiisi tõusu eest kannavad kõik erakonnad vastutust
Foto: Karli Saul

Paides toimub tänavu juba 5. korda Arvamusfestival, mis reedel ja laupäeval toob kokku tuntumad ja vähemtuntumad inimesed arutama ühiskonnas olulistel teemadel.

Paide Vallimäe päikeseliste nõlvade vahel on teiste hulgas Arvamusfestivalil ka Kaja Kallas, Riina Sikkut, kes peavad täna debatti Eesti tervishoiu üle. Sven Mikser, Eerik-Niiles Kross jt arutlemas välispoliitika ja idapartnerluse üle. Ning loomulikult läbi aastate populaarseim üritus - parlamendi erakonna juhtide debatt laupäeva õhtul.

Arvamusfestival 2018
Heliis Nemsitsveridze: Veel numbreid Tallinnast! Kokku osales arvamusfestivalil 10 000 inimest, kokku arutleti 24 alal ning toimus 160 arutelu. Läbivad teemad olid seotud suhtluskultuuri ning riigivalitsemisega. Järgmine kord arutletakse 9.-10. augustil 2019. aastal ikka Paides! Järgmise korrani!
Joosep Tiks: Ongi festival läbi. Oli tore, tsau!
Joosep Tiks: Õnneks on see debatt lõppemas. Tõesti, valimisteni on 7 kuud. Suverežiim on täies hoos, jutt ja küsimused said pisut uimased, vahele paari teravama repliigiga.Eilat annab ringile veel viimasteks mõteteks sõna. Küsis hirmude kohta. Mina kardan näiteks kämblasuuruseid ämblikke.Parteide esimehed räägivad rahva kestvusest. Hirm haitumise ees. Ossinovski kardab totalitarismi. Seedri hirmud ja ootused langevad kokku. Ratas ootab lapsi. Kaja Kallase hirm on tegeleda jamaga, mis enne on tehtud. Mart Helme ootab, et kasvame ja oleks rohkem eestlasi. Aga kardab ka.
Joosep Tiks: Ossinovski: peab jätma looduse järeltulijatele puhtamalt. Ühe põlvkonna jooksul peab üle minema 100% taastuvenergeetikale.Väike vahemärkus minu enda poolt. Keegi ei tundu väga õhinal neist teemadest rääkivat. Debatis kostub väike igavusega iroonianoot kõnelejate sõnavõttudes.
Joosep Tiks: Kaja Kallas: Kogume teadmisi. Helme: tselluloositehas on 19. sajandist. Aga puidukeemia! Vot see on asi, kus saame uut tehnoloogiat rakendada.
Joosep Tiks: Seeder: Põllumaad peab kaitsma. Viimsi vallas oli 25 aastat tagasi... "Põld," segab Ossinovski vahele.
Joosep Tiks: Seeder: tselluloositehast saab uurida ka eriplaneeringut kehtestama. Saab ülikool uurida, saab keskkonnaministeerium uurida.Aga kui rääkida looduskeskkonnast, siis see peab olema säästlik, puhas... (publik ja lavalolijad naeravad teemapüstituse üle).
Joosep Tiks: Uus teema. Looduskeskkond.Jüri Ratas: Kvoodipagulased, seda kvooti ei tohi tõsta. (!?!? oli ju teemavahetus?)  Nüüd looduskeskkond. Peab olema puhas, hoitud. Jätkusuutlik, säästev.
Joosep Tiks: Ossinovski: sisserände osas tasuks olla konservatiivne, aga mitte nii, et piirid kinni. Aga tublid-targad inimesed, kes tahavad meie ülikoolidesse ja iduettevõtetesse tööle tulla, võiksid kvoodist välja jääda. Aga et kas sisseränne peaks kolmekordistuma? Seda mitte.
Joosep Tiks: Herkel: vanurid ja muud kõik tööle panna. Pole vaja rahvast riiki mujalt tuua.
Joosep Tiks: Ma ei tea, mõni ikka selgitab pikalt, segamatult. Samas mõnel on paar lauset ja Eilat.https://twitter.com/annvaida/status/1028342748884201472
Joosep Tiks: Seeder: hilisimmigratsioon on Eestis ja Lätis Euroopa kõige suuremad. Viitab siis siinsele muukeelsele elanikkonnale.
Joosep Tiks: Rahvaküsitlus: kas massiimmigratsioon on Eestis probleem? Jah? Umbes kümme kätt. Ei? Umbes paarsada kätt või teisisõnu - kõik ülejäänud käed.
Joosep Tiks: Jüri Rataselt küsiti, et kas me mitte pole just vastu võtnud kvoodipagulasi. Vastus: kuna uut kvooti antud pole, siis me nendega nõus ei ole ja edasi võtame vabatahtlikult.
Joosep Tiks: Kaja Kallas: kui kultuuriliselt suhtumine sunnib kedagi nui neljaks eestlane olema, siis tagasitulemine võib olla neile ebameeldiv, kes täitsa puhta eestlasena end ei tunne.
Joosep Tiks: Ossinovski. Eesti koolidesse tuleb lapsi palju tagasi. Eestlasi tuleb palju palju palju tagasi - näe, Kaja tuli tagasi. Eestlased käivad Soomes ehitamas, nõnda käivad siin ka ukrainlased. See on hooajatöö, eks lõpuks lähevad ikka koju tagasi.
Joosep Tiks: Aga Helme - Ukraina töölised on majanduse pidur ja pole innovatsioon. "Ärge pange mulle külge natsistlikku või rassistliku või mingit muud silti." Ei saanudki aru, miks ta seda viimast ütles.
Joosep Tiks: Ratas: Eesti ei nõustu kohustuslike kvootidega. Eesti nõustub Euroopa välispiiri ehitama ning Aafrika riike aitama.Leidsin siin, et oleme neid vastu seni võtnud. https://www.err.ee/689654/eesti-esimene-pagulaskvoot-sai-taisAga kus Eesti kvoodiga ei nõustunud? Ratas valetas. Väga enesekindlalt.
Joosep Tiks: Kallas ja Ratas rääkisid, et kõik on edasi-tagasi oodatud ja inimesed liiguvadki. Aga ma ikka ei saa aru. Kui Jüri Ratas räägib, siis keegi pidevalt puhub mikrofoni sisse. Kas ta ise? Keegi teine? Kes see susiseb sinna mikrofoni keset Ratase juttu?
Joosep Tiks: Nii. Jutt immigratsioonile. Palvehelmed kätte!
Joosep Tiks: Herkel: 800 000 on riskipiir, millest alates kultuurrahvas üksusena satub keerulisse olukorda. Kusjuures, lapsi väärtustatakse ta sõnul kõvasti. Varem pole sellist lastekultust olnud. Aga vaja on rohkem kui 1-2 last.
Joosep Tiks: Seeder: kõrgema haridusega inimesed elavad kauem, sest oskavad oma tervist hoida. Haridussüsteemiga peab pereväärtusi kujundama.
Joosep Tiks: Esimest korda saab sõna parlamendiväline poliitik! Minut Izmailovale. Istub ta publikus. Adjöö sünnitamisjutt, teema nihkus praegustele lastele ja üksikvanematele. Avaldas kahetsust, et kunagine IRLi idee elatisfondist üksikvanematele pole tuult tiibadesse saanud.Kristina Kallas MTÜ-st (nagu täna Seeder rõhutas) Eesti 200. Käib välja idee, et äkki saame ka 800 000 hakkama. Ehk polegi pidevalt vaja rahvastikukasvu. Teise probleemina toob linnastumise. Suuremate perede jaoks võiks toetada perede elukohta ka seal, kus elavad, et nood ei peaks linnadesse kolima.Huvitavad mõtted, võiks ju neile rohkemgi kõneaega anda.
Joosep Tiks: Jüri Ratase pika monoloogi taustaks keegi lihtsalt susises väsinult oma mikrofoni. Kes? Ei tea. Aga kui rääkida Ratase jutust, siis selgitas ta viis minutit, et inimeste tervis on kehv, mingu kontrolli.
Joosep Tiks: Kui Kaja Kallas ütles Helmele vastuseks, et naist on võimalik sünnitama panna - väikene haridus ja võimaluste puudumine oma keha üle otsustada.https://twitter.com/indrekli/status/1028335709680271360
Joosep Tiks: Helmelt küsiti, et kuidas teha nii, et eesti mees austaks oma perekonda. Helme vastus: lõpetame ära, et toome Ukraina immigrante sisse. Ja eesti mees ei peksa üldse oma naist, see ei vasta tõele. Homod peksavad ka omavahel. Ja siis rääkis ka midagi homopropaganda lõpetamisest. Ühesõnaga. Helme.
Joosep Tiks: Seeder: perepoliitika peab olema mitmetahuline, kompleksne (hästi palju omadussõnu veel, ma ei suutnud rohkem nii kiiresti meelde jätta - toim). Seeder on Helmega nõus. Perepoliitika on väärtuste küsimus. Kõige suurem väärtus, mida inimene luua saab, on uus elu. Ainult toetuste kallal nokitsemine ei lahenda probleemi.
Joosep Tiks: Helme: kõige efektiivsem on ühiskondlik suhtumine. Ühtegi last ei peaks nägema koormana. Kui terve rahvas ei pinguta, siis ei tule mitte midagi välja.Publikus hakkas kahe lapsega üksikema naerma. Päriselt ka.
Joosep Tiks: Herkel: noortel on liiga vähe entusiasmi minna ettevõtlusesse.
Joosep Tiks: Ratas: noor pere võiks saada riigilt käenduse eluasemele, et ei peaks laenuvõtmisel sissemaksu tegema. Umbes nagu auto ostmisel osad müüjad pakuvad.
Joosep Tiks: Ossinovski: kolme lapse poliitika meenutab ühe teise riigi poliitikat, kus riik dikteeris ka, kui palju lapsi peab olema. Aga mitte kolm. Hiinast nimelt jutt. Aga lapsed peaks ikkagi vanemate vabast tahtest tulema, mitte olema riigi poolt forsseeritud.
Joosep Tiks: Teisisõnu ränne ja lapsed on debati algus. Lapsi on vaja sünnitada, aga olud pole enam nagu Liivi sõjas (Herkel), diasporaaga on vaja suhelda (© Jüri Ratas), Kaja Kallas tahab kontrollitud immigratsiooni. Ossinovskilt küsitakse aga ettevõtluse ja vabrikute ehitamise kohta.
Joosep Tiks: Samas ilm kogub tuure. Vihm ja välk ei ole enam kaugel, et tänavugi debatti tuulega tuuseldada.https://rahvahaal.delfi.ee/news/pildid/lugeja-foto-eelmisel-aastal-lohkus-torm-erakonnaesimeeste-debati-ka-tanavu-on-taevas-tormipilved?id=83322149
Joosep Tiks: Räägitakse inimeste voodielust. Naljakas, aga pisut allapoole vööd.https://twitter.com/lobjakas/status/1028330239146033154
Joosep Tiks: Mart Helmele esimene küsimus magamistuppa. Kas Eesti kestmajäämisele on oluline see, mis magamistoas toimub? Helme vastab, et peab lastesse hästi suhtuma.
Joosep Tiks: Esimene kord, kui kõik kuus parlamendierakonna esimeest on kohal. Algab Arvamusfestivali parlamendiesimeeste debatt. Ja siis ka Eesti 200 (Kristina Kallas) ning Rohelised (Züleyxa Izmailova). Esimene teema - kuidas me kestame.
Joosep Tiks: Arvamusfestivali staabihoone peal on üks tahvel, kuhu inimesed kirjutavad oma transpordisoovi. Kirjutasin tahvlile, et sooviksin kaaslasega Tartusse saada, sest. Ma ju soovingi. Ja ühistransport kaob Paidest koos päikesega. Tegelikult olin juba lootust kaotamas. Ega keegi ju bussipeatustes ka ei helista kuhugi pingile kritseldatud telefoninumbrile. Milleks siis peaks see eriti arhailine tahvlilahendus töötama?Aga oh õnne! Saadeti mulle SMS ja pakuti küüti Tartusse. Mõnikord ikka veab ka!
Joosep Tiks: Võidujooks ilmaga. Kas enne tuleb vihm või erakonnaesimeeste debatt? Jahe, tuuline, pilvine on juba küll. 
Joosep Tiks: Sai vahepeal Helir-Valdor Seedriga juttu aetud Isamaa võimalustest valimistel ja konkurentidest.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/helir-valdor-seeder-majanduspoliitikas-ei-saa-ekre-t-parempoolseks-erakonnaks-nimetada?id=83321913
Heliis Nemsitsveridze: Hoia pilk peal meie otsefotodel! https://www.delfi.ee/article.php?id=83319993
Joosep Tiks: ERR fake news teemas tunnistavad Markus Järvi, Marek Reinaas ja Marju Himma, et nad kõik teevad kallutatud uudiseid. Reinaas kallutab pulli pärast, Järvi ütleb, et eks Objektiiv ole subjektiivne jah. Himma ütleb, et Novaator on kaldu teaduse poole.
Joosep Tiks: Reformierakonna telgi juures kuulajaid nii kümme korda rohkem kui Keskerakonna juures. Keskerakonnas räägivad Baruto, Simson ja Linnar Viik tööturust ja pensionist. Reformis räägivad Ligi ja Ossinovski maksudest.Vox populi, vox dei - rahva huvi on paigas.
Joosep Tiks: Züleyxa Izmailova vaidleb ERR laval vastu küsimusele ning selgitab, et hoopis Postimees avaldab libauudiseid.
Joosep Tiks: Ja jälle ma söön. Aga kuigi kõht on täis, siis päris maitsev on tõtt-öelda. Ootusi ületas kindlasti. Kikerhernepall on mõnus pehme. Salat ei karju üle. Kastmel on hea magus-terav mekk. Kusjuures lõpus jääb veel keelele pisut tulitama. Hästivürtsitamise märk!6,5/10 oleks minu hinnang.
Joosep Tiks: Viimane toidupeatus - Öku Street Gourmet. Võtan veganwrapi, mis maksab 7€. Kardan, et ongi salati-kikerhernesodi taignas. Aga näis, mis mind siis ootab.Tegelikult neid põnevaid toidukohti on siin iga nurga peal. Aga ma tõesti ei jaksa rohkemat ära süüa. Magusamagugi on täis. On siin sushit, kohalik trahter pakub ägedaid praade, on pitsat, on saiakesi.Õigupoolest oli siin muidugi juttu sellest wrapist. Amps.
Joosep Tiks: Isesõitev Tesla on festivalil! Mul muidugi lube pole. Tulevik minusugustele on helge.Päris mugav masin seest. Jutu järgi õpib ka ise. Kui liikluses on bussitaskud või mõni korduv veidrus, erinev korrapärasest, siis masin saab aru, õpib selgeks, kohaneb.
Joosep Tiks: Tuli ju ka selline uudis siia vahele, et täna on rohkem esinejaid erakondade debatis. Loodan, et vasakpartei, iseseisvuserakond või muu kollektiiv end liiga väljajäetuna ei tunne.Vaatame siis, kas ehk leiame mõne selgituse ka, miks siis täna just teisi ka kampa kutsutakse.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/esmakordne-arvamusfestivali-ajaloos-riigikogu-erakondade-esimeeste-debatti-kaasatakse-ka-eesti-200-ning-rohelised?id=83320683
Joosep Tiks: Väike maiuspala! 10/10 Aga mul on siin kallutatud arvamus.
Joosep Tiks: Tahaks kohvi üleüldse. See söömine väsitab rohkem kui need arutelud, tuleb tõdeda. Õnneks on tipatapa taastuvenergia platsilt üle jalutades väike muruplats. Sellest üle ja vastu vaatab maailma kõige armsam kohvik! Väike valge maja, mille sees on kohvik nagu vahukoor või nukumaja! Nagu printsess tunnen end siin kohvi ja kooki valides! Jazz cover'id poppmuusikast, õrna musta kaarja raudkonstruktsiooniga toolid (meenutusi juugendist), hästi palju pehmet ja valget interjööri. Roosad roosid.Tellime siis kohvi. Ja pavlovat!
Joosep Tiks: 5/10 powerboxile. See jäi lisamata. Pole väga minu maitse. Aga kõhutäiteks sobib ehk küll.
Joosep Tiks: Ilus kujundus ja disain võivad petlikud olla. Või on see asi selles, et toit maitseb liiga tervislikult. Ehk mitte üleliia hästi. Igatahes on kokku pandud erinevad osad nagu riis, halloumi-juust, hästi palju salatimaterjali. Aga söö kui toitu praetaldriku ümbert, praadi ennast pidevalt vältides. "Ohtralt salatit. Halloumi oli hea," jäi mu kaaslane tagasihoidlikuks. Midagi mainis ta kastmest ka, millest mina küll midagi ei mäleta.
Joosep Tiks: Kuut nimega Skuup! Nii helesinine ja stiilne ning oh kus on valikud. Wakame, halloumi. Powerbox tundub kõiki võõrsõnu täis olevat. Hea küll, wakame oli otsas, aga power on ehk ikka alles!Täpsustan ka. Soe Powerbox. 7.50€. Ootan huviga. Karp on pilgeni toitu täis.
Joosep Tiks: Sõin siis selle ära. Ampsud jõudsid isust ette ja burger sai kiiresti otsa. Oleks veel paar ampsu juurde soovinud. Väga maitsev. Hea, mahlane. Parasjagu terav kaste, mida tasakaalustas mahe kitsejuust. Annaksin tubli 8/10. Järgmisena vaatame toidutiirul järgmisest putkast sellist asja nagu powerbox. Kõlab paljulubavalt.
Joosep Tiks: Kui kõht on tühi, siis terve peatänav on täis pargitud kaste ja karavane, kus putkast saab väga moodsat hipstertoitu osta. Proovingi siis mõned läbi. Esiteks kitsejuustuburger kohast Hungry Karl. Maksab 7€
Joosep Tiks: Urmas Viilma abordiväitluses: Kiriku seisukoht on, et inimelu on püha. Inimese elu algab eostumise momendist. Miks ei võiks teha rahastuskeskkonda neile, kes tahavad rahastada aborti? Milleks on vaja selleks maksumaksja raha kulutada?
Joosep Tiks: See hetk, kui ei väidelda enam teemast, aga vaidlus on metatasandil metafooride üle.https://twitter.com/VolbergOnNohik/status/1028233264417386497
Joosep Tiks: Õhtulehe telgiala on puupüsti rahvast täis. Väitlus teemal "Kas Eesti Haigekassa peaks rahastama aborte?" Poolt väitlevad Piret Räni, James Paul Arney ja Nika Kalantar. Vastu Urmas Viilma, Helle-Moonika Helme, Helle Kullerkupp.Teisisõnu feministid kiriku ja EKRE vastu väitluses.
Joosep Tiks: Ants Laaneots peab Venemaa kommentaare allakukkunud raketi osas naeruväärseks. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/ants-laaneots-allakukkunud-raketist-venemaal-kukuvad-iga-kuu-lennukid-alla-keegi-ei-piiksu?id=83320385
Joosep Tiks: Päris jahe tuul on Paides. Rahvas on pusasid ja pluuse kotipõhjadest välja asunud otsima.
Joosep Tiks: Küsimus demokraatiatelgis: kas usaldate tänast infot Eesti meediast? kas arvate, et Eestis on libauudistega probleem? Ligi pooled paarikümnest kohalolijast tõstsid käed.
Heliis Nemsitsveridze: Arvamusfestivali korraldustiim andis teada, et esimesel arutluspäeval osales üle 5000 inimese. Kokku peeti 76 arutelu, homne päev toob neid ühtekokku 84. 
Joosep Tiks: Arvamusfestivali egiidi all toimus tänavu taas üle-Eestiline Lauride kokkutulek. Kohal oli neid tervelt 8. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2076608282363230&id=322504677773608
Joosep Tiks: Festivaliala lähedal asuvas hotelli kohvikus vangutatakse kaastundlikult pead. Mitte midagi pole pakkuda. Toit on otsas. Nii palju külalisi, et pitsatainastki pole enam, millest hädapärast midagi kokku meisterdada. Teised toidukohad sulgevad vaikselt oma uksi, õhtu hakkab maad võtma.
Joosep Tiks: Uus ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister rääkis täna juba uutest valdkondadest kuhu liikuda, eriti transpordi ja informaatika ühendamisest. Arvamusfestivalil on üks tulevikumasin juba kohapeal olemas.https://twitter.com/Arvamusfestival/status/1027949100413714434
Joosep Tiks: Ühesõnaga, kõik tahavad efektiivsemat meditsiinisüsteemi ja rohkem ennetust. Väitlust erameditsiinist on vähem kui meditsiinisüsteemi hapudest viinamarjadest juttu. 
Joosep Tiks: Dr Tillmann: Palju on puudu personaalset lähenemist, et arst vaatab patsiendile silma selgitab patsiendile kogu protsessi läbi. Tippspetsialistid tegelevad väga raskete juhtumitega, mida saaks juba perearsti tasandil ennetada.
Joosep Tiks: Riina Sikkut erakindlustusest: Kui erakindlustus teeb kõike samamoodi kui haigekassa, siis kasumitaotluse võrra on ta ikka kallim.
Joosep Tiks: Arvamusfestivalilised otsivad varju. Tõmmanud siis ümber vihmakeebid või pugenud telkide alla. Saabus vihm.
Joosep Tiks: Dr Tillmann: tulemused riikide võrdluses näitavad, et parim variant on kui ravikindlustus on tervikuna riigi all, mitte erakätes.
Joosep Tiks: Sikkut: Aga võib-olla ei peakski maksustama tööjõudu, vaid võiks rohkem maksustada jõukust. 
Joosep Tiks: Riina Sikkut: Neid, kes ei taha maksta, on alati. Küsimus on see, et mis on meie väärtused. Peame leppima, et kõik ei soovi maksta. Oleme kunagi otsustanud, et maksame ravikindlustust sotsiaalmaksu kaudu. See oli hea otsus. Kunagi võime seda muuta, aga mitte maksudistsipliini pärast. Tervishoiule see ei peaks eesmärk olema.
Joosep Tiks: Kaja Kallas: See, et kõikidele inimestele lihtsalt antakse ravikindlustus, ei ole õige tee. Probleem on teada ja näeme, et järjest enam inimesi töötavad paindlikult ja eri lepingutega. Üha enam inimesi optimeerivad. Töötamise pealt pead maksma töötuskindlustust, sotsiaalmaksu ja tulumaksu. Muu tulu pealt peab ainult tulumaksu maksma. Kui see reaalsus on, et töötad arvutiga ja omaette - tekibki olukord, et üha enam inimesi teevad oma OÜ, sest sotsiaalmaksust ei sõltu mitte midagi.
Joosep Tiks: Allar Tankler: kui palju on siin inimesi, kes on haigekassa poolt kindlustamata? 1,2,3... kuus? Publikust tõuseb päris palju käsi.
Joosep Tiks: Sikkut: enamik sellest 12,7% arstide juurde mittepääsejatest tuleb hambaravist. Hambaravis on eraturg - kas see seal töötab?
Joosep Tiks: Dr Tillmann: Peamine probleem on, et meil on liiga vähe raha. Kallas: Kas lekkivasse anumasse pidevalt raha lisada töötab?
Joosep Tiks: Kaja Kallas: Meil on Euroopas kõige kõrgem rahuldamata arstivajadus. Euroopas 3% keskmiselt, meil 12%. Inimesed ei pääse arsti juurde - see ongi probleem. Keegi meist ei vaidle vastu solidaarsusele - "Mina vaidlen," kostis vanem mees publikust - hea küll, keegi meist enamasti ei vaidle vastu solidaarsusele. Aga meil on noored ja edukad, kes näevad, et ei saa haigekassast abi, kui seda on vaja. Kujutame nüüd ette, kui noored, edukad ja terved võtavad erakindlustuse. Kelle vahel siis solidaarsed oleme, kui haigekassasse maksjad on kõik haiged?
Joosep Tiks: Kui tõhus on Eestis tervishoiu rahastamine? Sikkut: Äärmiselt tõhus! Maksuamet kogub hästi! Aga - haigekassa. Asutus ise tegutseb efektiivselt, täidab oma ülesanded, mis on 13% sotsiaalmaksu kasutada raviteenuste ostmiseks. Aga mul on tunne, et me ei saa aru, mis on see solidaarsus ravikindlustuses. Maksame kodu- ja autokindlustust samamoodi, aga ei küsi, et mis ma vastu saan. Tervishoius aga makstakse 10 aastat - ja küsitakse, et miks midagi vastu ei saa. 50% inimestest kasutavad tõesti ainult 3% tervisekuludest. Aga solidaarsus on see, et kui oled see üks protsent inimestest, kes vajaks 95% terviserahadest, siis on see raha olemas.
Joosep Tiks: Allar Tankler juhib arutelu: Haigekassa nimest juttu ei tule. Nimi ei riku meest. Narime täna pigem haigekassat, mitte tema nime. Narrime selles mõttes, et kuidas võiks teisiti haigekassat juhtida või on sellega kõik korras. Arutelus osalevad dr. Taavi Tillmann, Riina Sikkut, Kaja Kallas
Joosep Tiks: Algab Kaja Kallase ja Riina Sikkuti debatt ravikindlustuse üle tervishoiusüsteemis. Varasemalt on minister Sikkut vestluses Delfiga raputanud resoluutselt pead - eratervishoiule pole mitte mingil juhul mõistlik üle minna. Ent ei erine Kallasegi seisukohad temast palju. Mõlemad soovivad personaalsemat lähenemist patsiendile, rohkem ennetust ja lühemaid järjekordi. Viimane sooviks enam kaasata aga ka erakindlustust - näiteks koguda 20 eurot kuus inimestelt rohkem, et ravivõimalused oleksid avardatumad.
Joosep Tiks: Väike vahepala: justiitsminister käis lastele muinasjuttu lugemas.
Joosep Tiks: Jürgen Klemm: süstlavahetuspunktid ja vangide majutus viivad ühiskonna paremale järjele.
Joosep Tiks: Mari-Liis Sööt justiitsministeeriumist: kuidas avada süstlavahetuspunkt, kui majaelanikud seda ei taha? Keskuse avamine on vajalik, et narkomaanid aidata tagasi ühiskonda, aidata nad tagasi pinnale. Jürgen Klemm siseministeeriumist lubab leida vastused ta küsimusele.
Joosep Tiks: Õigusriik 100 laval algab eestlaste mentaliteeti üha enam ja enam kirjeldav arutelu not in my backyard ehk mitte meie õue peal suhtumise üle. 
Joosep Tiks: Uus minister Rene Tammist Palo alustatud otsuseid ümber ei pöörahttps://arileht.delfi.ee/news/uudised/video-sotside-ministrikandidaat-rene-tammist-mul-on-kolm-suurt-eesmarki?id=83312743
Joosep Tiks: Jevgeni Ossinovski arvas Arvamusfestivalil antud intervjuus, et ministrikohti ei peaks vähendama. Neid on Eestis täpselt õiges koguses.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/jevgeni-ossinovski-vabaerakonna-ettepanek-ministrikohti-vahendada-on-tuhi-populism?id=83314053
Joosep Tiks: Rene Tammist: Euroopa Komisjon kavandab aastaks 2050 heitmete vähendamist. Selle osaks on kõikide tegevuste ülevaatamine. Eesmärk varasemaga võrreldes ambitsioonikam. Tulevikus soovitakse saavutada 0% CO2 heitgaase.
Joosep Tiks: Simson: soojamajanduses oleme heas seisus. Ainuke kitsaskoht on transpordis. Vaatame võimalusi elektritranspordis ja maagaasiga masinates. Energias sõltub kõik ühiskonna valmisolekus minna taastuvatele allikatele üle. Energiatootmisesse on vaja rohkem biomassi, mis alarmeerib aga metsakaitsjaid. Ja rohkem tuulikuid, mida samas kogukondadele väga näha ei meeldi.
Joosep Tiks: Kadri Simson: 2030 peame olema energiasõltumatud. Lähikonnas pole just palju riike, kust oleks võimalik energiat eksportida. Tahaksime saavutada Euroopa-ülese kokkuleppe, et vastastikku oleks võimalik energiakvoote jaotada. 
Joosep Tiks: Taastuvenergia koja juhina avab tulevane ettevõtlus- ja kommunikatsiooniminister arutelu elust pärast põlevkivi. Vastamisi on tulevased kolleegid, sama maja ministrid, Kadri Simson ja Tammist. Debatt algas pisikeste tehniliste viperustega.
Joosep Tiks: Haukanõmm: Ka minister Repsi on pika pilguga vaadatud, kui ta oma lastega ruumi tuleb.
Joosep Tiks: Monika Haukanõmm: lisaks majanduslikele piiride eemaldamisele tuleks ka kultuurilised piirid maha võtta. Kui ei räägi enam pidevalt rahast, vaid suhtumisest lastega peredesse. Kas lapsed on restorani koos vanematega oodatud või vaatavad kõik neid pika pilguga. Peame jõudma staatusesse, kus 3-5 last oleks Eesti peredes normaalsed.
Joosep Tiks: Jüri Adams: ütlesin Peeter Espakile, et ära ütle lastemaks. Sellest tuleb palju jama. Selline maks oli aga nõukogude ajal olemas. NL ajal oli kaks võimalust palka saada. Kui oli lapsi, maksti natuke rohkem palka, kui ei olnud lapsi, võeti rohkem palka ära.
Joosep Tiks: Jüri Adams Vabaerakonna telgis: lastekasvatuseks on ka vaja solidaarsusmehhanismi. Juttu sellest, et iibe kasvatamiseks oleks vaja meetodeid, kas siis maksude või raha ümberjagamise teel.
Joosep Tiks: Tammist: fookust tuleb maapiirkondadele rohkem seada. 
Joosep Tiks: Tammist: oluline on partnerlus ettevõtjate ja ülikooli vahel. 
Joosep Tiks: Eesmärgiks e-riigi arendamine, k.a. startup kogukonna sidumine, hoonete  energiatõhusus, ettevõtete ekspordipotentsiaali tugevdamine. Töökäte nappus. Liigne regulatsioon. Maapiirkondade arendamine. Sotside fookus on nutikas ettevõtlus, ressursside tõhusam kasutamine.
Joosep Tiks: Rene Tammist: tulin Arvamusfestivalile kui taastuvenergiakoja juht. Olgu kohe markeeritud, et senisel tööl on nüüdsest joon all. Vähem kui nädala pärast saab koda endale uue juhi. Mingeid ärihuvisid või huvide konflikte ei ole.
Joosep Tiks: Ossinovski: Tammist on ekspert, kes tuleb kiiresti toime ja kiire õppimisvõimega
Joosep Tiks: Ossinovski uuest ministrist: Rõõm teatada, et sotside juhatus otsustas ühehäälselt toetada Rene Tammisti ministrikohale. Tegemist on pikaajalise sotsiga, kes on aktiivsemalt ja vähemaktiivsemalt tegevustesse kaasa löönud. 
Joosep Tiks: Praeguseks on alanud SDE juhatuse koosolek Paide linnavalitsuse hoones. Vähem kui poole tunni pärast vastavad erakonna juht Jevgeni Ossinovski ja ministrikandidaat Rene Tammist meedia küsimustele linnavalitsuse hoone ees.
Joosep Tiks: Kõik esinejad pole ka veel päris üles ärganud.https://www.facebook.com/margoloor/posts/10156793677588900
Joosep Tiks: Esimesed Arvamusfestivali vestlused on alanud. Tempo on veel tasane ja unine, enamik rahvast püüavad veel Konsumis jäätistele ligi pääseda. Ettevaatust - peatänav on suletud, autoga sinna ligi ei saa.
Võida 200€ väärtuses TOTO koolitus
Mis on toto.ee?
TOTO on ennustusportaal, kus mängus miljonid eurod. Saa totoproffiks! Loosi läheb TOTO koolitus 10-le koos
karastusjookide ja snäkkidega, 100€ tasuta panustamisraha (10€ per inimene), 100% sissemakse boonus kuni 100€.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmänguga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks.
Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult.


Tänud vastamast ja head loosiõnne!