Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) aseesimees, parlamendi kultuurikomisjoni juhtiv Peeter Kreitzberg ütles BNS-ile, et praegu pole opositsioon võimaliku umbusaldusavalduse esitamist veel arutanud.

"Neeme Järvi väga jõuline reaktsioon tuli alles esmaspäeva õhtupoole. Esialgu oli meil Siitani ja Jänese käsitlus, kus domineeris seisukoht, et Siitan on rikkunud eelarvedistsipliini. Väga raske on hinnata, mida on Jänes ja Järvi omavahel arutanud ja millised ootused-lootused Järvil olid. Tema pettumusaste, nagu näib, on aga väga suur," rääkis Kreitzberg, kelle sõnul peavad fraktsioonid juhtunu detailides saama selgust.

Tema sõnul on samas selge, et kultuuriministri ja ERSO juhtide vahel on suhtlemisprobleem olemas. "Proovida kiiresti reorganiseerida asutusi, siis sellest loobuda, anda lootust ja see ära võtta... tippjuht nii käituda ei saa, see destabiliseerib kogu valdkonda," lausus Kreitzberg ja lisas, et opositsioonifraktsioonid peavad nüüd arutama, kas alustada umbusaldusavalduse ettevalmistamist või mitte.

Riigikogu suurima opositsioonipartei, Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Ain Seppik ütles BNS-ile, et fraktsioon võtab kultuuriministri ja ERSO juhtide konflikti kõne alla kolmapäeval toimuval koosolekul. "Opositsiooni ülesanne on juhtida koalitsiooni tööle tähelepanu, kuid kas seda seekord umbusaldusavalduse vormis tehakse, ei oska mina praegu öelda. Seda tuleb arutada," lisas ta.

Eestimaa Roheliste pressiesindaja ütles BNS-ile, et lähiajal arutab olukorda ka roheliste fraktsioon, kes otsustab seejärel võimalikud edasised sammud.

Keskerakonnal on riigikogus 29, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal 13 ja rohelistel kuus esindajat.

Reformierakonda kuuluv Jänes vabastas Siitani esmaspäeval ränkadele juhtimisvigadele viidates ametist ning määras tema asemel direktori kohuseid täitma Eesti Filharmoonia kammerkoori direktori Anneli Undi.

Jänes ütles ministeeriumi pressiesindaja teatel, et kuigi riigikassa praeguste andmete põhjal on ERSO majanduslik seis äärmiselt kriitiline, ei esitanud Siitan esmaspäeval vajalikke ettepanekuid olukorra parandamiseks ega ole seni arvestatavalt tegelenud asutuse eelarvesituatsiooni päästmisega. Siitan pakkus Jänese sõnul omapoolse lahendusena, et puuduolevad kuus miljonit võiks võtta Eesti Kontserdi eelarvest.

"Andres Siitan ei planeerinud ERSO tänavust eelarvet neis piirides, mis olid juba eelmisest suvest teada, nii on ta asutuse juhina rikkunud eelarvedistsipliini, millega ta on teinud juhtimisvea ja mis on viinud tema juhitava asutuse raskesse majanduslikku olukorda," märkis Jänes, kelle sõnul on Siitan põhjustanud seega ministeeriumi kui tööandja täieliku usalduse kaotuse.

Siitan ütles pärast kohtumist Kuku raadiole, et sai ministri kabinetis kirja, milles teatati tema vallandamisest. Ta nentis, et ERSO reformide käigus tehti vigu, kuid leidis, et süü on mõlemapoolne.

ERSO peadirigent Neeme Järvi teatas Eesti raadio uudistele, et Siitani vallandamine on riiklik kuritegu. "Võim võidab alati, tuleb välja, et meil on ikka veel nõukogude kord," ütles USA-s viibiv Järvi. "Minister Jänese isiklikud suhted võidavad. Niimoodi üleöö peadirigendiga rääkimata uut juhti orkestrile määrata on ka kuritegu."

2009. aasta augustis tegi Jänes ettepaneku muuta ERSO ja Eesti Kontserdi struktuure, liites Eesti Rahvusmeeskoori ja Hortus Musicuse ERSO-ga. Oma hilisema käskkirjaga tühistas minister siiski kõik struktuurimuutused ja taastas endise olukorra.

Avalikud vaidlused kultuuriministeeriumi ja ERSO juhtide vahel said alguse tänavu septembris, kui Siitan pöördus meedia vahendusel Jänese poole, kes polnud tema sõnul leidnud poole aasta jooksul võimalust kohtuda. Alates märtsi algusest toimus nende esimene tööalane kohtumine alles esmaspäeval.

Siitan heitis avalikus kirjas Jänesele ette orkestri keerulisse majanduslikku olukorda asetamist, mispeale süüdistas Jänes teda juhtimisvigades. Lisaks andis Jänes korralduse moodustada ERSO eelarvevahendite kasutamise õiguspärasuse kontrollimiseks teenistusliku järelevalve komisjon, mille auditist selgub, et ERSO tegevuskulud on 4,3 protsenti kasvanud. Nüüd nõuab ministeerium ERSO-lt eelarve vastavas mahus kärpimist.

Möödunud nädalal pöördus avaliku kirjaga Jänese poole ka ERSO kunstiline juht ja peadirigent Neeme Järvi, kes kutsus isiklikult ministrit Siitaniga kohtuma, et orkestrit puudutavad probleemid lahendada.