Nõunik: Dresseni ja Simmiga samas komisjonis töötanud president Ilves kohtus meestega vaid tööalaselt ja põhjust neis kahelda ei olnud

 (82)

Nõunik: Dresseni ja Simmiga samas komisjonis töötanud president Ilves kohtus meestega vaid tööalaselt ja põhjust neis kahelda ei olnud
Foto: Andres Putting

Nii riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simm kui ka riigireetmises kahtlustatav Aleksei Dressen osalesid koos 1999. aastal loodud strateegilise kauba sisse- ja väljaveo ning transiidi kontrolli komisjoni töös. Komisjoni juhi, tollaegse välisministri ja praeguse Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese praeguse nõuniku Olari Koppeli sõnul lävis president komisjoni liikmetega vaid tööalaselt ning seega põhjust meestes kahelda Ilvesel ei tekkinud.

"Komisjon kogunes president Ilvese välisministriks oleku aja jooksul korra kvartalis, vajadusel sagedamini. Komisjon väljastas vastavalt eelneva kontrolli ja uurimise käigus selgunud andmetele lube strateegilise kauba veoks või transiidiks," selgitas presidendi nõunik Olari Koppel Delfile.

"Komisjoni töö oli (ja ilmselt ka on praegu) tehnilist laadi ega eelda komisjoni liikmete vahelist lähemat suhtlust väljaspool konkreetsete otsuste tegemiseks loodud ametlikku raami," ütles Koppel ning lisas, et presidendi kantseleil puuduvad andmed selle kohta, kui mitmel seesugusel töökoosolekul tolleaegne minister Ilves ning Simm ja Dressen üheaegselt viibisid.

Presidendi nõuniku sõnul polnud komisjoni töö omapära arvestades toonasel välisminister Ilvesel põhjust kahelda komisjoni liikmete lojaalsuses või kompetentsuses. "Ametkondade esindajad määrati komisjoni liikmeiks asutuste endi poolt, ei välisministeerium ega minister nende määramises ei osalenud," ütles Koppel.

Seotud lood:

"Aja jooksul lisandunud teadmiste baasil on president Ilvese arvamus oma kunagiste komisjonikaaslaste osas ühene: need, kes müüvad maha oma riigi ja rahva, on kurjategijad," vahendas Koppel president Ilvest.

Strateegilise kauba sisse- ja väljaveo ning transiidi kontrolli komisjon on loodud valitsuse korraldusega välisministeeriumi haldusalas ning selle komisjoni esimees on ametikoha järgselt välisminister ning selle ametkondadevahelise komisjoni teised liikmed lähetatakse sellesse komisjoni nende ametkondade poolt, kelle ülesannete hulka seesuguste strateegiliseks kuulutatud kaupade vedamise kontroll kuulub. Komisjonis on kaitseministeeriumi, politseiameti, kaitsepolitseiameti, siseministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja teiste valdkondade esindajad.

Loe veel

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare