MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu juhataja Inga Mikiver loodab, et uus riigikogu teeb selge otsuse, kuidas emade ja laste turvakodude rahastamine peaks käima, kirjutab ajaleht Pealinn. „Meie kriisikodu saab praegu küll rahastuse ka Tallinna linnalt, kuid Eestis on ju terve rida varjupaiku, mida kohalikud omavalitsused üldse ei pea vajalikuks rahastada.“

„Meie sõnum on lihtne ja selge: senine heitlik hasartmängumaksu nõukogu otsustest sõltuv varjupaiku ja hingeabi pakkuvate mittetulundusühingute rahastus tuleb viia kindlale alusele. Luua tuleb kõigile arusaadav rahastamisskeem, mis on paika pandud vastava seadusega,“ märkis Mikiver.

Samuti loodab ta, et uus riigikogu soodustaks ka naiste vastase vägivallaga tegelevate ühenduste loomist, nagu see on paljudes teistes Euroopa riikides.

„Minu andmetel on naiste varjupaigad kiratsenud tegutsemise algusaastatest peale,“ rääkis ka soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Mari-Liis Sepper. „Ma leian, et naistevastase vägivalla ohvritele peab riik tagama kõik vajalikud teenused, ajutisele pelgupaigale lisaks vajavad ohvrid tihti ka juriidilist ning psühholoogilist nõustamist ja palju muud, mis aitaks taas eluga edasi minna. Kui vägivallaohvritele pakuvad varjupaiga teenust mittetulundusühingud, siis peab nende tegevuseks olema tagatud ka piisavad rahalised vahendid.“

Mikiveri sõnul oli kriisikodu juba paar aastat tagasi sunnitud loobuma ööpäevaringsest abitelefoni teenusest, kuna hasartmängumaksu nõukogu kaudu saadi vaid 29 protsenti taotletud rahast. „Ööpäevaringne abitelefon võimaldas pakkuda hädalisele varjupaika ka öösiti, mil vägivallajuhtumite arv kõige suurem,“ rääkis Mikiver. „Nüüd saame kõnesid vastu võtta kella 11-st hommikul kuni kella 12-ni öösel. Kriisikodu eelarve on vähenenud 1,25 miljonilt kroonilt 2008. aastal 0,77 miljonini sel aastal.“

Kuigi oktoobris avas kriisikodu Tallinna linna abiga ka nõustamiskeskuse, siis nõustamisteenuse tulevik on paraku tume, kuna riiklik hasartmängumaksu nõukogu jättis veebruaris toetuse taotluse rahuldamata. „Esitasime taotluse uuesti, kui jälle on vastus negatiivne, siis alates 1. aprillist meil tasuta nõustamisi ei ole,“ nentis Mikiver. „Märtsikuus saavad soovijad veel kindlasti nõustamisteenusele registreeruda.“