Mulluse erakordselt vihmase sügise tõttu rajatakse riigi toel sõnnikuhoidlaid

 (1)
SÕNNIK
SÕNNIKFoto: Karin Kaljuläte

Uue maaeluministeeriumi kooskõlastusringile saadetud investeeringutoetuse eelnõuga eelistatakse investeeringuid suurtesse sõnnikuhoidlatesse. Järgmine taotlusvoor toimub selle aasta oktoobri alguses. Meedet rahastatakse Eesti riigieelarvest Euroopa Liidu struktuurivahenditest.

Maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsleri Marko Gorbani sõnul toetatakse eelkõige neid põllumajandustootjaid, kes investeerivad vähemalt 12 kuu sõnnikukoguse mahutavatesse sõnnikuhoidlatesse.

„Muudatuse ajendiks oli 2017. aasta erakordselt vihmane sügis, mis tõi teravalt esile, et sõnnikuhoidlate mahutavus ei ole piisav, kui neid ei ole võimalik ettenähtud ajal tühjendada,“ ütles Gorban.

Eelnõus lisatakse piirang, mis nõuab, et ehitustegevuse korral peab ühe aasta jooksul alates toetuse määramise otsusest olema kasutatud vähemalt 20 protsenti ehitustegevuse abikõlblikust maksumusest. Muudatus ei puuduta eelnevates taotlusvoorudes ehitustegevuseks toetust saanud investeeringute teostamist.

Samuti kehtestatakse toetuse määr kuni 70 protsenti abikõlbliku kulu maksumusest, kui toetuse saaja on oma tegevuses kaasanud vähemalt ühe aasta vältel kaitstud töö teenust või töötamise toetamise teenust saanud isikuid. ,mille raames saavad toetust taotleda põllumajandustootjad põllumajandusliku müügituluga üle 14 000 euro.

Toetust saab kasutada põllumajandusliku tootmisega seotud ehitustöödeks, põllumajanduslike masinate ja seadmete ostmiseks ja istandike rajamiseks või laienemiseks vajaliku paljundusmaterjali ostmiseks.

Meetme raames on siiani toimunud viis taotlusvooru ja rahuldatud on 986 toetuse taotlust kogusummas 119 miljonit eurot. Toetuse abil planeeritakse teha investeeringuid kokku 305 miljoni euro ulatuses. Üks taotleja saab arengukava programmiperioodil toetust maksimaalselt 500 000 eurot. Kuues taotlusvoor on kavandatud selle aasta 3.–10. detsembriks ning taotlusvooru eelarve on 22,5 miljonit eurot.

Kokku on Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetmele põllumajandusettevõtte tulemuslikkuse investeeringute parandamiseks ette nähtud 143 miljonit eurot.

Tegu on Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetmega, mis on 2014–2020 on Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist ja Eesti riigieelarvest rahastatav programm, mille raames toetatakse põllumajanduse ja maaelu arengut kokku ligi ühe miljardi euroga. Uus maaelu arengukava keskendub viiele valdkonnale – teadmussiire, konkurentsivõime, toidutarneahel, keskkond ning maaettevõtlus ja kohalik algatus.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare