„Miinitõrje merel on üks mereväe peamistest tegevusvaldkondadest nii rahu- kui sõjaajal,“ ütles mereväe ülem mereväekapten Jüri Saska. „Rahuajal tehtavate demineerimistöödega tõstame enda kompetentsi, toetades samaaegselt majandustegevust merel.“

Lõhkekehade sarnased objektid avastati AS Eleringi allhankepartnerite poolt teostatud trassiuuringute tulemusena Lahepere lahest. Kontaktid identifitseeritakse mereväe miinituukrite poolt ning tehakse seejärel kahjutuks, et Balticconnectori ehitustööd saaksid jätkuda.

Möödunud aasta lõpus kontrollisid mereväelased Balticconnectori planeeritaval trassil ligi kümmet ajaloolise lõhkekeha sarnast objekti. Ühe näitena identifitseeriti ja tehti kahjutuks Naissaarest 12 meremiili kaugusel läänes paiknenud Saksa päritolu EMC II ankurmiin.

Teise maailmasõja ajal veesatud lõhkekeha lebas 56 meetri sügavusel merepõhjas ning ligikaudu pool selle 450 kilogrammisest massist moodustas lõhkeaine.

Alates Eesti mereväe taasloomisest on riigi merealadelt leitud ja kahjutuks tehtud üle 1250 lõhkekeha, milleks on peamiselt osutunud maailmasõdade vältel veesatud ja vette sattunud meremiinid, torpeedod ja lennukipommid.

Balticconnector on Eesti ja Soome gaasivõrke ühendav 150 kilomeetrine maagaasitoru, mille kogupikkusest üle poole paikneb mere põhjas ning mis ehitatakse valmis aastaks 2020.