Eelmisel nädalal leiti Kristiine linnaosas asuvast garaažist viieaastane tüdruk, kes nuttes ema ootas. „Iga laps on väärtus ja kas või üks sarnane juhtum aastas on juba palju,“ kommenteeris juhtunut Tallinna abilinnapea sotsiaalhoolduse ja -kindlustuse ning tervishoiu alal Merike Matrtinson, kelle sõnul esineb sellised juhtumeid õnneks lastekaitsetöös harva.

Vanem vastutab oma lapse eest

Martinson tuletas meelde, et iga vanem vastutab oma lapse eest. „Kui vanem pole mingil põhjusel suuteline lapse eest hoolitsema, on õigus pereellu sekkuda kohalikul omavalitsusel. Tallinnas töötab hetkel kokku 55 lastekaitsetöötajat, kelle igapäevane töö on lastega perede abistamine. Selleks, et last kaitsta, peab lastekaitsetöötaja saama informatsiooni abivajavast lapsest.“

Eesti vabariigis ei toimi rahvastikuregistri seadus ja isikul puudub vastutus oma tegeliku elukoha koheseks registreerimiseks. „Hetkel puudub informatsioon, kas laps ja ema on puutunud kokku ametiasutustega, kellel oleks olnud võimalik anda lastekaitsjale informatsiooni abivajava lapse kohta,“ sõnas abilinnapea.

Tema sõnul on lastekaitsetöös muutunud aastatega peamised probleemid: viimastel aastatel on suurenenud sõltuvushäiretega vanemate grupp, uus grupp on majanduslikult kindlustatud pered, kellel lapsega suhtlemiseks aega ei ole, alati on keeruline aidata last, kui tema vanemal on psüühikahäire.

Inimesed on kohustatud abivajavast lapsest  informeerima

Kuna lastekaitsja saab sekkuda alles peale teate saabumist abivajavast lapsest, siis on võtmesõna võrgustik. „Kõik kodanikud, naabrid, sugulased, ametiasutuste töötajad, kes kohtuvad abivajava lapse ja vanemaga, on kohustatud informeerima sellest lastekaitsetöötajat. Eestis toimib üle-eestiline lasteabi — telefon 116111, kuhu saab ka anonüümse teate jätta, juhul kui ei soovita oma isikut avalikustada. Oluline on meile see, et kõiki teateid kontrollitakse,“ rõhutas Martinson.

„Antud juhul on äärmiselt kahetsusväärse juhtumiga, mida aitaks vältida perearstide järelevalve,“ arvas ta. „Nemad saavad anda esimese signaali sotsiaalhoolekandesüsteemile ning koostöös linnaosavalitsuste lastekaitsetöötajatega saaks õigeaegselt tagada abi hooletussejäetud lastele, vajadusel nad vanematest eemaldada.“

Seos sotsiaal-majandusliku olukorraga võib Martinsoni sõnul kahtlemata selliseid juhtumeid majanduskriisi olukorras juurde tulla. „Rõhutan veelkord — ülioluline on perearstide ja lastekaitsetöötajate koostöö.“